, poniedziałek 1 czerwca 2020
Cieszyn: Trzy „Piasty” i duże nadzieje
W marcu rodzice dzieci należących do stowarzyszenia TS Piast Cieszyn nagłośnili informacje o nieprawidłowościach, które ich zdaniem mają miejsce w tym klubie piłkarskim. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Cieszyn: Trzy „Piasty” i duże nadzieje

MAŁGORZATA BRYL
Po kontrowersjach wokół działalności Towarzystwa Sportowego Piast Cieszyn jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne stowarzyszenia sportowe, które chcą kontynuować tradycje piłki nożnej nad Olzą. Przy tym nagłym rozmnożeniu klubów piłkarskich pozostaje mieć jedynie nadzieję, że nie stracą na tym dotychczas trenujące drużyny juniorów i seniorów.

Towarzystwo Sportowe Piast Cieszyn

W marcu rodzice dzieci należących do stowarzyszenia TS Piast Cieszyn nagłośnili informacje o nieprawidłowościach, które ich zdaniem mają miejsce w tym klubie piłkarskim - pisaliśmy o tym w artykule Awantura w cieszyńskim klubie piłkarskim. W wyniku tych zajść na zlecenie burmistrza Cieszyna w TS Piast Cieszyn prowadzono kontrolę w dniach 5-22 kwietnia br., by sprawdzić, czy dotacja (50 tys. zł) z budżetu miasta była prawidłowo wydatkowana przez ten klub.

Po ukończeniu kontroli na wniosek jednego z cieszyńskich radnych - Wiesława Kluza burmistrz Cieszyna upublicznił wyniki działań kontrolera. Kontroler - Piotr Kasprowicz (kierownik Biura Kontroli Urzędu Miejskiego w Cieszynie) stwierdził szereg nieprawidłowości. O szczegółach pisaliśmy w artykule TS Piast Cieszyn: wyniki kontroli.

Jeszcze przed wynikami kontroli miasto wstrzymało przekazanie ostatniej transzy dotacji dla TS Piast Cieszyn, czyli 29 tys. zł. Klub na rok 2016 miał bowiem dostać od miasta dotację w wysokości 79 tys. zł. Zdaniem kontrolera większość udzielonej dotacji została nieprawidłowo wydatkowana przez TS Piast Cieszyn. Do tych zarzutów miała prawo odnieść się prezes tego stowarzyszenia - Krystyna Kostorz, co uczyniła. W połowie czerwca informowaliśmy, że wyjaśnienia prezes TS Piast Cieszyn są analizowane w cieszyńskim Urzędzie Miejskim. Zawirowania wokół tego klubu mogą oznaczać koniec jego działalności w dotychczasowej formie.

Towarzystwo Sportowe 1909 Piast Cieszyn

W czerwcu br. do naszej redakcji zaczęły napływać informacje, że osoby działające dotąd w TS Piast Cieszyn chcą odejść z tego stowarzyszenia i powołać nowe kluby sportowe. Do Gazety Codziennej odezwał się Marek Bakun - trener działający wcześniej w TS Piast Cieszyn, informując, że z dniem 23 czerwca 2016 r. oficjalnie zostało zarejestrowane stowarzyszenie Towarzystwo Sportowe 1909 Piast Cieszyn. Reguluje to decyzja starosty powiatu cieszyńskiego Janusza Króla z 23 czerwca br. o wpisaniu tego stowarzyszenia do „ewidencji klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej”.

Zarząd tego klubu jest następujący: Marek Skakuj (prezes), Jerzy Romański (wiceprezes), Marek Bakun (wiceprezes), Tomasz Szyper (sekretarz) i Mariusz Dziadek (członek zarządu). W Komisji Rewizyjnej zasiadają: Jan Raszka i Maciej Franek. Siedziba nowego Towarzystwa Sportowego 1909 Piast Cieszyn jest przy ul. Zofii Kossak-Szatkowskiej 6 w Cieszynie. Towarzystwo ma m.in. organizować sekcje sportowe, prowadzić działalność szkoleniową zarówno dla seniorów, jak i juniorów, organizować imprezy sportowe, zawody itd. Ważną informacją jest to, że TS 1909 Piast Cieszyn chce przenieść wszystkie grupy piłkarskie z TS Piast Cieszyn. Jak dowiadujemy się, klub złożył już wniosek do PZPN o przyznanie licencji na możliwość rozgrywania meczy ligowych - miał na to czas do 10 lipca br.

Nie jest jednak na chwilę obecną pewne, czy stowarzyszenie dostanie dofinansowanie z miasta oraz czy będzie mu przysługiwał wynajem boisk miejskich po preferencyjnych cenach. Wiceprezes tego stowarzyszenia, Marek Bakun w rozmowie z naszą redakcją potwierdza jednak, że po ogłoszeniu przez burmistrza Cieszyna konkursu na dofinansowanie cieszyńskich klubów sportowych TS 1909 Piast Cieszyn zamierza wnioskować o dotację na realizację swoich celów statutowych. Tylko w razie otrzymania dotacji klub będzie mógł liczyć na preferencyjne ceny wynajmu miejskich obiektów sportowych (głównie chodziłoby tu o boiska i halę sportową). Innym źródłem utrzymania się klubu mają być wpływy od sponsorów oraz wpływy ze składek członkowskich.

Cieszyński Klub Sportowy Piast Cieszyn

30 czerwca na adres mailowy naszej redakcji przyszedł list od Wojciecha Piszczka - wiceprezesa nowego stowarzyszenia powołanego pod nazwą Cieszyński Klub Sportowy Piast Cieszyn. Prezesem CKS Piast Cieszyn został piłkarz, były reprezentant Polski pochodzący z Cieszyna, Ireneusz Jeleń. - Zdecydowaliśmy się stworzyć nowy klub, oparty na chlubnej tradycji cieszyńskiej piłki (stąd w nazwie Piast) jak również na profesjonalnym, nowoczesnym zarządzaniu i przejrzystości naszych działań i finansów oraz aktywnej współpracy z rodzicami zawodników - poinformował w liście Wojciech Piszczek. - Naszym celem jest, w perspektywie kilku lat, stworzenie mocnego w regionie klubu piłkarskiego, stawiającego nacisk na szkolenie dzieci i młodzieży w oparciu o najwyższe standardy i najnowsze metody szkoleniowe; pod okiem wykwalifikowanych, stale rozwijających się trenerów - dodał.

Stowarzyszenie Cieszyński Klub Sportowy Piast Cieszyn zostało zarejestrowane w KRS z dniem 1 lipca 2016 r. Skład osobowy zarządu jest następujący: Ireneusz Jeleń (prezes), Jan Strządała (wiceprezes), Wojciech Piszczek (wiceprezes), Wojciech Kajstura (członek zarządu), Tomasz Hankus (członek zarządu), Marek Sekuła (członek zarządu) i Dariusz Salachna (członek zarządu). W Komisji Rewizyjnej zasiadają: Estera Marczyk, Roman Musioł i Ewa Machałowska. Siedzibą dla stowarzyszenia podaną przy rejestracji w KRS jest Rynek 16 Cieszyn.

5 lipca odbyło się spotkanie nowego klubu z mediami, podczas którego Wojciech Piszczek, Ireneusz Jeleń oraz Arkadiusz Wrzesiński opowiedzieli o perspektywach rozwoju tego klubu. Aktualnie klub skupi się na trenowaniu drużyn dziecięcych i młodzieżowych, ale nie wyklucza w przyszłości prowadzenia treningów dla seniorów. Koordynatorem trenerów jest Arkadiusz Wrzesiński, pozostałymi trenerami są: Jacek Wachtarczyk, Karol Przeworski i Grzegorz Korzec. Szkolenie dzieci (już od 3 roku życia) i młodzieży rozpocznie się w sierpniu br.

Przedstawiciele Cieszyńskiego Klubu Sportowego Piast Cieszyn mają już za sobą spotkania z burmistrzem Cieszyna. Także liczą na dotacje z miasta na swoją działalność, ale jak podkreślili w trakcie spotkania z mediami, są również pomysły na pozyskanie sponsorów przychylnych ich inicjatywie.

Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

no i nie ma Piasta w Aklasie, zadnego, na całe szczęście.... czekamy redakcjo na kolejny news w sprawie cieszynskiej pilki

do zagorzały kibic: Pan Romański do dnia dzisiejszego jest Prezesem TS Piast w KRS. Pan Bakun i Pan Dziadek do niedawna koordynowali ten klub ...w taki sposób, że Piast dostał 2 walkowery ..z 1 się wybronił. Ot taka super koordynacja. No i nie zapomnijmy, ze jeden z Panów z TS 1909 ma prawomocny wyrok, a drugi kilka spraw w Sądzie :)

Osoby działające do tej pory w TS Piast (Bakun, Romański, Dziadek) założyli nowe stowarzyszenie tylko dlatego, że w TS zrobiło się "za gorąco"... Gdyby nie determinacja kilku osób, "wałki" kręciliby dalej w TS. Wydaje mi się, że Piast 1909 to tylko nowe opakowanie tego, co już było. Bo jak inaczej tłumaczyć fakt, iż na żadnym Walnym Zgromadzeniu nie podważyli wiarygodności starego "układu", wręcz go bronili? W momencie, kiedy na horyzoncie pojawiła się inicjatywa Ireneusza Jelenia oraz skierowanie sprawy TS Piast do prokuratury- wówczas uciekli z tonącego "okrętu"... Cóż, najważniejsze, aby młodzież miała gdzie trenować- niech chłopcy lub rodzice wybiorą klub, który darzą większym zaufaniem. Czas pokaże, co z tego wszystkiego wyniknie...

Niech sobie będzie i trzydzieści trzy kluby w Cieszynie - w czym problem? Więcej klubów = większa konkurencja między nimi. Wiadimo, rynek zweryfikuje ich działalność. Najważniejsze, aby nie wyciągały ręki po nie swoje, po dotacje. Jak bowiem pokazuje rzeczywistośc organizacje sportowe dotowane w Cieszynie kiepsko kończą - z niegospodarnością. Mam tu na myśli MOSiR w którym audyt stwierdził niegospodarność. Takie sytuacje każdorazowo winny kończyć się w prokuraturze i sądzie. Wniosek o popełnienie przestępstwa niegospodarności na dniach zapewne zostanie zgłoszony, nie tylko przeciwko dyrekcji MOSiR-u ale też przeciwko tym, którzy stanowili nad nimi nadzór i mieli koordynować i pilnować oraz nadzorować ich działania...

no to zobaczymy, jak przebiegnie proces i jakie zapadną wyroki...

Hmmm... Ktoś tu chyba na grzybach nie był :) jak grzyby po deszczu i "nagłe rozmnożenie" a tu... dwa kluby :)

Dwa? W tytule są 3....

Dwa powstały! Trzeć istnieje od ok 2001 roku. Zachęcam do czytania ze zrozumieniem :)

że też w tym cieszyńskim sporcie lęgną się takie ludzkie kreatury...

A na wieży stoi Jerzy i nie wierzy, że na wieży tyle jeży. (organizacji sportowych)
Ależ panie Jerzy nie wypada używać takich określeń w stosunku do
uzdrowicieli cieszyńskiego sportu. Ostatnimi czasy jak króliki z kapelusza
wyskakują nowe kluby sportowe ale to nie powód do moich zmartwień.
Nie moje małpy nie mój cyrk.

jeżeli ktoś sport uzdrawia a nie rujnuje - wielki szacunek!

Zapraszam na fan page CKS Piast, tam wiecej informacji :) m.in. referencje trenerów

Czytam i uwierzyć nie mogę. Ten pan Romański to ten sam który zostawił kiedyś Piasta z długami? Ręce opadają. Chyba tylko młodsi mogą coś zmienić.

Viceprezes Bakun jest przecież trenerem w konkurencji czyli TS Piast.... tak koordynował klub że klubu praktycznie nie ma... Więc teraz założył nowy i hulaj dusza :-)

Warto pamiętać, że w tzw. obrocie prawnym (KRS) funkcjonuje Klub Sportowy Piast Cieszyn z prezesem Janem Żurkiem...Klub ten nie przeprowadził procedury likwidacyjnej, Starostwo Powiatowe w Cieszynie (sprawujące nadzór prawny nad klubami sportowymi) nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, Urząd Skarbowy w Cieszynie jakoś nie żąda rocznych sprawozdań finansowych... dziwne to wszystko.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama