, czwartek 21 stycznia 2021
Aparat do testów pojawi się w cieszyńskim szpitalu już w maju
Być może już w połowie maja aparat PCR do testów znajdzie się w cieszyńskim szpitalu.  fot: arch.GC.Dodaj do Facebook

Aparat do testów pojawi się w cieszyńskim szpitalu już w maju

red.mat.pras.
Być może już w połowie maja aparat PCR do testów znajdzie się w cieszyńskim szpitalu. Rysuje się więc realna wizja wykonywania testów na miejscu.

Przypomnijmy - kilka dni po pojawieniu się patogenu SARS-COV2 w powiecie cieszyńskim wywołującego chorobę zakaźną COVID-19, Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński zdecydował się na zakup aparatu PCR dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Pierwotnie do Cieszyna urządzenie miało dotrzeć do połowy kwietnia 2020 r. Na dostawcę aparatu wybrano firmę medyczną z Piaseczna, która przyjęła zamówienie, po czym nieoczekiwanie i z nieznanych powodów wycofała się z niego. Po rezygnacji podwarszawskiej firmy medycznej Starosta Cieszyński podtrzymał chęć zakupu medycznej aparatury diagnostycznej. Zaapelował o pomoc w znalezieniu odpowiedniego sprzętu. Udało się, aparat dotrze do Cieszyna w połowie maja.

- Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce Szpital otrzyma aparat PCR. Toczą się rozmowy z firmą medyczną Diagnostyka, która od niedawna obsługuje laboratorium w naszym Szpitalu. Spółka planuje wstawić urządzenie w pierwszej połowie maja 2020 r. Aparat będzie dostosowany do warunków, jakie mamy w szpitalu oraz przystosowany do komory laminarnej. Ogromnie się cieszę, że prof. Jakub Swadźba zauważył, że ten sprzęt jest nam tak bardzo potrzebny. Profesor wie, jak ważną rolę odgrywa Szpital Śląski w naszym Regionie. Chylę przed nim czoła oraz serdecznie mu dziękuję za podjęcie rozmów, za zrozumienie naszej trudnej sytuacji oraz za okazaną pomoc. Chcę podkreślić, że badania na obecność koronawirusa będą, tak jak wcześniej obiecałem, wykonywane również dla mieszkańców sąsiednich powiatów- informuje Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

Co ważne, po wygaśnięciu epidemii sprzęt będzie wykorzystywany do badań genetycznych, m.in. w kierunku gruźlicy, zakażeń atypowych płuc oraz wykrywania mechanizmów oporności superbakterii.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama