, piątek 23 października 2020
Przedszkola, szkoły i uczelnie zamknięte do 24 maja
Jak ogłosił minister Piontkowski, nie ma jeszcze warunków do otworzenia szkół, żłobków czy przedszkoli – obecnie obostrzenia są przedłużone do 24 maja. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Przedszkola, szkoły i uczelnie zamknięte do 24 maja

UM
Rządzący ogłosili na dzisiejszej konferencji prasowej, co z powrotem dzieci do szkół i egzaminami. To informacje kluczowe nie tylko dla samych dzieci, ale też i ich rodziców. Jak się okazuje, szkoły pozostają zamknięte do 24 maja, egzaminy maturalne i ósmoklasisty odbędą się w czerwcu.

Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyła się wspólna konferencja prasowa ministrów: zdrowia Łukasza Szumowskiego, edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.
Jak ogłosił minister Piontkowski, nie ma jeszcze warunków do otworzenia szkół, żłobków czy przedszkoli – obecnie obostrzenia są przedłużone do 24 maja.

Egzaminy w czerwcu

Egzaminy maturalne odbędą się w czerwcu – mają się rozpocząć 8 czerwca, natomiast egzaminy ósmoklasisty – 16 czerwca. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) odbędzie się w dniach 22 czerwca-9 lipca. Egzamin zawodowy (Formuła 2019) - 17-28 sierpnia.

Szef MEN pokreślił, że ten plan przewiduje, że wszyscy uczniowie będą mogli w niewiele różniących się terminach rozpocząć rekrutację do szkół wyższego szczebla.
- Planujemy, że wraz z terminem dodatkowym egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końcówki lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa, zaświadczenia z wyników egzaminów do wybranych przez siebie szkół średnich - dodał Piontkowski.

Matury tylko pisemne

Matury mają mieć formę wyłącznie pisemną – nie będzie części ustnej. Zdaniem ministra edukacji są to na tyle odległe terminy, by szkoły mogły zdążyć przygotować się do przeprowadzenia egzaminów.
- Przewidujemy, że mniej więcej do 11 sierpnia będzie możliwość podania wyników maturalnych, a ci którzy chcieliby poprawiać, mogliby to zrobić na początku września; wtedy wyniki egzaminów poprawkowych byłyby już do wiadomości uczelni i uczniów do końcówki września - poinformował minister.

- Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli na przeprowadzenie egzaminów z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa, każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, z odstępami – podkreślił Dariusz Piontkowski, minister edukacji.

Jak będzie przebiegać rekrutacja na studia?

Minister nauki Wojciech Murdzek powiedział, że tak jak w przypadku placówek oświatowych, działalność uczelni wyższych pod względem prowadzenia zajęć dydaktycznych, będzie zawieszona do 24 maja. Zaznaczył, że w związku z nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ulegnie proces rekrutacji do szkół wyższych. Minister nauki podkreślił, że podtrzymana jest zasada, że matury są wyznacznikiem jakościowym w rekrutacji na studia.

- Na pewno też można stwierdzić, że o ile proces rekrutacji będzie musiał zakładać modyfikacje i odejście od dotychczasowych przyzwyczajeń, bo te terminy wyników matur ulegają przesunięciu, to zapewnienie ze strony władz wyższych uczelni jest takie, że ten tryb rekrutacji będzie przebiegał w sposób bardzo konstruktywny - powiedział Murdzek.

Przypomnijmy, że w związku z pandemią koronawirusa od 12 marca zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone. Od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia na odległość.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama