, piątek 23 luty 2024
Skazani na Kusia
Wojciech Trzcionka jest publicystą. fot. Marta Trzcionka Dodaj do Facebook

Skazani na Kusia

WOJCIECH TRZCIONKA, publicysta
Skazani na Kusia

Kuś nie został burmistrzem, ale wszedł do Rady Miejskiej. fot. Dorota Havlíková

Osławiony czeski polityk Marian Kuś wrócił w ławy Rady Miejskiej Czeskiego Cieszyna. Już raz odszedł w niesławie, jak będzie tym razem?
Marian Kuś był elitarnym współpracownikiem komunistycznego wywiadu. Choć mu to udowodniono, do dziś się od tego odżegnuje. Przed rokiem 1989 infiltrował środowiska kościelne w Czechosłowacji i Polsce, wywiad planował nawet wysłanie go do Watykanu. Później był wysokim funkcjonariuszem partii socjaldemokratycznej ČSSD i wiceburmistrzem Czeskiego Cieszyna w latach 2002-2004. Z urzędu, a potem z polityki odchodził w niesławie. Okazało się, że skłamał w oświadczeniu lustracyjnym. Nie zniknął jednak na długo. Teraz wraca. I znów w aurze skandalu oraz podejrzeń.

Kuś był podejrzany o kupowanie głosów w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Jak pisał "Głos Ludu", jego komitet SOS uzyskał w Czeskim Cieszynie drugi wynik w wyborach, co dla wielu obserwatorów życia politycznego okazało się niewytłumaczalnym zjawiskiem. Okazało się, że duża liczba list wypełniona została tą samą ręką i tym samym piórem. Pewien mieszkaniec potwierdził w rozmowie z Telewizją Czeską, że zna osoby, które w ten sposób głosowały na SOS. Skusiła ich oferta otrzymania 300 koron za oddanie głosu i kolejnych 200 za pozyskanie wyborcy dla partii. - Proszę mi wyjaśnić, jak można w demokratycznym państwie kupić głos w wyborach - odcinał się od zarzutów Marian Kuś.

POLECAMY: Wojciech Trzcionka: Dwa protesty, jeden problem

Sąd Wojewódzki w Ostrawie odrzucił jednak wszystkie doniesienia złożone przez kilka biorących udział w wyborach partii lub ugrupowań wyborczych. Udało się udowodnić tylko jeden przypadek korupcji, ale świadek nie potrafił określić, na którą partię miał oddać swój głos w zamian za pieniądze. Kuś nie został burmistrzem, ale wszedł do Rady Miejskiej.

Stary-nowy burmistrz Vít Slováček nie ma łatwego zadania. Znów, tak jak po odejściu Kusia z Ratusza cztery lata temu, przychodzi mu rządzić w atmosferze skandalu. O Czeskim Cieszynie jest głośno w całej Republice. I z pewnością nie jest to rozgłos, którego Slováček by sobie życzył.
Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

agenci wszystkich krajów łączcie się...

Polacy mają neurotyczne kompleksy związane z donosicielstwem, tajnymi służbami i dekonspiracją, rację miał prof. A. Kępiński, opisując precyzyjnie polski charakter narodowy, tacy ludzie, tropiący czystość moralna w charakterze innych, powinny udać się na seanse psychoanalityczne

lex ale pierdolisz...

Kiedy tylko red. Lesław Maleszka z „Gazety Wyborczej” bezmyślnie przyznał się do tajnej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, pozostali konfidenci, zwłaszcza ci, którzy w międzyczasie dochrapali się statusu autorytetów moralnych, nie tylko zgodnie szli w zaparte, ale w dodatku – według identycznego schematu; najpierw – że w ogóle nie palili. Potem – że jeśli nawet coś tam kiedyś i zapalili, to się nie zaciągali. Później – że jeśli nawet się zaciągali, to na pewno nikomu to nie zaszkodziło. A kiedy się okazywało, że jednak temu i owemu mogło to jednak zaszkodzić – że po co rozdrapywać stare rany, że zgoda buduje, niezgoda rujnuje, a nawet – że co by powiedział Pan Jezus, gdyby tak, dajmy na to, znowu zmartwychwstał – i tak dalej. Widać było gołym okiem, że jest to postępowanie w myśl instrukcji na wypadek dekonspiracji.

Kuś na papieża ??? !!! Tsunami w Japonii to pikuś.

Towarzysze ! Nadam Kusiowi elitarny order Virtuti Militari za zaslugi dla PO ! Oooo :) Jedna banda cyganów !!!

Marian Kuś jest znany w społeczności Czeskiego Cieszyna i powszechnie lubiany i poważany, a jego działalność antykościelna przed 89r przyczyniła się do dzisiejszej świeckości Republiki Czeskiej. Gdyby w PRL było więcej takich ludzi jak on to czarna mafia nie panoszyłaby sie dzisiaj jak na własnym podwórku.

krzyczy ten , co współpracował z SB i UB i SL ...

a teraz wielcy LUSTRACYJNI !

na punkcie działalności patriotycznej w podziemiu

albo pana prezesa

Jerzego Oszelde- wiecznie zywy

Skazani na WOjtka.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama