, poniedziałek 11 grudnia 2023
Słuszny kierunek ma nasza władza
Wojciech Trzcionka jest publicystą. fot. Marta Trzcionka Dodaj do Facebook

Słuszny kierunek ma nasza władza

WOJCIECH TRZCIONKA, publicysta
Już od ponad dwóch lat urzędnicy z obu stron Olzy debatują nad prostą - wydawałoby się - decyzją o wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego na mostach pomiędzy centrami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. W końcu doszli do wniosku, że jeszcze w tym półroczu wprowadzą ruch dwukierunkowy na moście Wolności. To jakiś absurd! Dwa lata dochodzili do decyzji, która od samego początku wydawała się oczywista i bez studium komunikacyjnego, które specjalnie na ten cel zostało stworzone.
1 maja 2004 roku, gdy Polska i Czechy stały się członkami Unii Europejskiej, ruch pieszy i samochodowy na mostach Wolności i Przyjaźni odbywał się w jednym kierunku. W redakcji "Dziennika Zachodniego", gdzie wówczas pracowałem, uznaliśmy, że to absurd, aby ludzie musieli obchodzić pół miasta, chcąc zrobić w Czeskim Cieszynie zakupy. Zainicjowaliśmy akcję nacisku na urzędników. Sprzyjał nam burmistrz Cieszyna Bogdan Ficek. I udało się. Pieszy ruch został szybko puszczony na mostach w obu kierunkach.

Potem, wraz z innymi dziennikarzami, naciskaliśmy na demontaż zielonych budek granicznych i wiat nad mostami. Już nam tak łatwo nie szło, ale ostatecznie i to się udało po 31 grudnia 2007 roku, gdy Polska i Czechy przystąpiły do strefy Schengen znoszącej kontrole na granicach.

PISALIŚMY: Cieszyn: Od wiosny most Wolności będzie dwukierunkowy!

Do załatwienia został problem wprowadzenia dwukierunkowego ruchu samochodowego jak nie na obu, to choć na jednym z mostów. Problem nierozwiązany do dziś, choć prowadzenie ruchu dwustronnego na moście Wolności wydaje się oczywiste od lat - most jest na tyle szeroki i rzadko uczęszczany, że spokojnie mieszczą się na nim samochody jadące w dwóch kierunkach. Udowadniają to zresztą kierowcy często łamiący przepisy i jeżdżący do Czeskiego Cieszyna pod prąd.

W końcu po latach pojawił się przełom. Na ostatnim spotkaniu władz obu miast pojawiła się wstępna decyzja, aby ruch dwukierunkowy na moście Wolności wprowadzić, jak nie już 1 marca (trzeba jeszcze skonsultować tą kwestię z odpowiednimi służbami…) to w pierwszym półroczu. Takie rozwiązanie podpowiedziało urzędnikom specjalne studium opracowywane z mozołem przez prawie dwa lata. Uff… Teraz urzędnicy mają wreszcie podkładkę i mogą działać! Teraz i dla nich oczywistość stała się oczywistością. Brawo!

Ale to nie koniec problemów. Pozostał bowiem most Przyjaźni. Tu ruchu dwukierunkowego nie da się już tak łatwo wprowadzić, bo ul. Zamkowa jest ciasna, poza tym podczas ostatniego remontu Czesi… zwęzili most po swojej stronie poszerzając chodnik. Jak jednak pokazuje przykład mostu Wolności (łącząca się z nim ulica Strzelnicza po czeskiej stronie jest jednokierunkowa), nie ma rzeczy niemożliwych. Wszystko jednak musi nabrać mocy urzędowej, więc i na tę decyzję poczekamy pewnie ze dwa lata.

PISALIŚMY: Wojciech Trzcionka o Zaolziu: Bicie w piersi musi boleć

Ja, tak jak i wielu cieszyniaków, uważam, że ruch na moście Przyjaźni w ogóle powinien zostać zamknięty dla samochodów. Most, jak i część ulicy Zamkowej w Cieszynie oraz Głównej w Czeskim Cieszynie, powinien stać się deptakiem, wolnym od samochodów.

Burmistrz Jan Olbrycht zamknął kiedyś dla samochodów cieszyński Rynek (tak, tak, był on kiedyś jednym wielkim parkingiem) i ul. Armii Czerwonej (dzisiejsza Głęboka). I nikt z tego powodu nie umarł. Czy jego następcy z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna odważą się na podobną decyzję wobec mostu Przyjaźni? Życie pokazuje, że protestujący się znajdą, ale do kolejnych wyborów zapomną. A ja i wielu moich przyjaciół pogratulujemy odwagi.
Komentarze: (51)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

że Pan WT nie wie tak prostej rzeczy, że to nie jest "nasza władza." Powiedzenie to pasuje jak ulał kiedy do czynienia mamy z "mono-władzą" jaką mieliśmy np.: w okresie socjalizmu czy też szlachty, czy też przedwojennego "kapitalizmu burżuazyjnego". Dzisiaj mamy demokrację i to naród ma władzę, no bo cóż za to za władza jeżeli takiego burmistrza możemy przy najbliższych wyborach usunąć z krzesła? Jak się naród wnerwi to zrobi referendum i nie trzeba czekać na wybory ale zrobić to wcześniej i usunąć całą radę razem z urzędującymi burmistrzami. No cóż kwestią dyskusyjną jest czy naród (np: ten cieszyński) to zrozumiał.

Dziekuję Panu Wojciechowi za odpowiedź.

etaty: rok Głos Ziemi Cieszyńskiej, 9 lat Dziennik Zachodni, ponad 3 lata Gazetacodzienna.pl, 1.5 roku Głos Ludu, obecnie DesignAlive.pl. Pozdrawiam ;-)

Czy może ktoś tu opisać w jakich redakcjach i w jakich latach pracował pan WT - serdecznie z góry dziękuję za podanie prawdziwych danych.

Już wszystko wiem w temacie GC!

A ha. Czyli na całej długości tylko że nie na całej. Czyli jednak te same tabletki co Jarek. No i czyli nasi samorządowcy urządzają sobie bezsensowne pogawędki. Czyli bawią się za nasze a to już nie ładnie. I jeszcze zmień jednak tabletki na uspokajające

Debilu- nikt nikomu nie zabrania dyskutowania o ruchu w mieście.Tyle że ustalenia jakie w tej sprawie podejmą musi im zatwierdzić MSZ- dlatego napisałem ,że i w tym wypadku gminy są petentami a nie decydentami. Jest dwukierunkowa na całej długości z wyjątkiem 5 m tuż przed wjazdem na most- precyzyjnie debilu jeśli nie rozumiesz co czytasz a przecież możesz się jeszcze o tym przekonać- to tak blisko. Samobój to WT.

No ta jak z tą Strzelniczą? Piszesz że jest na całej długości dwukierunkowa a wczoraj napisałeś, że tylko na znacznym odcinku.Dalej,jeżeli sprawa mostów leży w gestii MSZ obu krajów ,to po co dyskutują o tym burmistrzowie Cieszynów?Myślę,że powinieneś odłożyć te same tabletki,które bierze Twój idol Jarosław bo za chwilę będziesz udowadniał ,że czarne jest białe

O czym "dzienikarz publicysta" powinien był wiedzieć nim zabrał się do pisania:
1. Wszystko co dzieje się na mostach granicznych leży w gesti MSZ obu krajów. tam zapadają decyzje- takze o kierunku ruchu na nich. To MSZ obu krajów decydują o środkach finansowych na ich utrzymanie oraz kto i kiedy moze je remontowac czy wyłączyć z ruchu czy zmienić na nich kierunek ruchu - gminy są petentami a nie decydentami;
2. W sprawie demontażu budek na mostach też musiało wydać stosowną zgodę MSZ
3.Ulica Głęboka została wraz z Rynkiem wyłączona z ruchu jeszcze za czasów kiedy naczelnikiem miasta był Edward Matuszek - a więc z Olbrychtem to ściema i brak wiedzy
4.Ulica Strzelnicza w Czeskim Cieszynie jest na całej długości dwukierunkowa a więc to kolejna ściema WT widać ,że były redaktor Głosu Ludu nie tylko nie znał Zaolzia ,ktorego życie miał opisywać, ale nie zna najbliższej okolicy i zasad ruchu po drogach naszego miasta.Pewnie prawojazdy robił na Ukrainie.- Takie są fakty. Zatem naciski na urzędników i to urzedników obcego państwa to tylko jego wyobraźnia i niech tak pozostanie. "Postrfum póplciste"

jest nierzetelny!!!!!!

[1]Jeśli widzisz ten komunikat, zostałeś uznany za robota, powiadom serwis gazety o tym zdarzeniu.
Przepraszamy za kłopot

Jak się zamknie dla ruchu kołowego Most Przyjaźni, to przecież będzie jeszcze gorzej, wszyscy, pragnący się dostać na czeska stronę będą musieli pojechać koło Olzy na Most Wolności,

Trzcionka publicysta nasrał do czysta.

i Czesi nadal nie chcą się zgodzić na ruch dwukierunkowy na moście Wolności!! Cóż jak widać wszyscy wszytko wiedzą najlepiej!

Artyzm foty powalający...

Nie ma bardziej przemądrzałej grupy, wszystkich krytkują, wszystkie partie są do d..., wszyscy urzędnicy to półgłówki, wszyscy fachowcy się na niczym nie znają wliczajac lekarzy, inżynierów, nauczycieli. Tylko dziennikarze są mega super ultra hiper geniuszami wszechśwaita i wszystkich opier..., sami nie ponosząc żadnej odpowiedzioalności

Wars popieram!!!

Więc jednak boli- prawda jak zawsze! Oczywiście od razu wiem kogo mam po drugiej stronie. A tak przechodząc do meritum Panie Wojciechu to oczywiscie władza nasza uregulowala ruch na mostach - dużo wcześniej niż się pan urodził. Tyle ,ze aby cokolwiek zrobić w obrebie ruchu na mostach nie wszystko od tej lokalnej wladzy zależy. W tej sprawie proszę się porozumiec z byłym konsulem Jerzym Kronholdem zanim zacznie Pan coś pisać na ten temat.

Wars tobie się tylko wydawać, że ty wszysko rozumiec. Ja ciebie prosić o pisanie porawne bo ja hcieć cie rozómieć. Co do artykólu ty mieć prawo do twoich opinji.

tyle komentarza do dywagacji warsa

Wszystko OK. Ja rozumiem że jak trafne argumenty to brać dziennikarska i pseudo poloniści bija w tony poprawnej polszczyzny. Tyle ,że na tym forum i w tych artykułach naczytałem się tyle prymitywnych wypowiedzi ,że oczywiście mój tekst jeśli rani polonistów to niech go nie czytają natomiast jak sadzę wnosi coś racjonalnego w kształtowanie naszych wzajemnych stosunków sąsiedzkich zawsze zahaczających o racje stanu kazdego panstwa. A wg. mnie styl pracy publicystycznej WT dowodzi ,że tego go nie nauczono. Moge uchodzić za analfabetę natomiast pyszałkowatość ,lizusostwo, krnąbrność WT mnie przeraża i jak sadzę nie tylko mnie dlatego napisałem co myślę o tekście "Sluszny kierunek ma nasza wladza.

"żadna władza nie lubi być naciskana..." - taaak, wars ma rację, chyba liznął chyba tej "władzy"... Dupki pieprzone, nadęte bufony, za gruba kasiorę wynajęte do służenia mieszkańcom - jeszcze maja czelność się dąsać jak im kto udowadnia mizerię... Kilka lat po Schengen, 20 lat po upadku komuny, cieszyński ratusz do dziś nie potrafi uporządkować ruchu na mostach, z czym dałby se radę na zdrowy chłopski rozum co drugi cieszyński cieć!... Ale by postawić posterunek Straży Miejskiej na moście na drugi dzień po wejściu do Schengen to Ficek potrafił się z Czechami dogadać?!.....

Proszę, postarajmy się pisać poprawnie po polsku. Byle jak sklecone zdania trudno się czyta. Nie chcę być niegrzeczny, ani wyjść na językowego purystę, ale wydaje mi się, że przykładając się do jasnego formułowania swoich myśli i pisania bez błędów, okazujemy szacunek czytelnikom/dyskutantom. Jeśli mamy z tym problem, to istnieją darmowe programy, które ortograficzne błędy za nas wyłapują.

Ortografia!!!!!!!!!

Zwracam również uwagę Panu WT ,że wbrew temu co napisal w artykule dla zachodniego Cieszyna ulica Strzelnicza jest dwukierunkowa na znacznym jej odcinku- przynajmniej do ulicy Kasztanowej znajdującej się tuż za Mostem Wolności.

Żadna władza nie lubi być naciskana. A tymbardziej jak polski publicysta uzurpuje sobie prawo do naciskania na wladze samorzadowe innego panstwa. To oczywiście musi od razu rodzic wewnętrzny sprzeciw drugiej strony -co ci knąbrni dziennikarze z Polski sobie myślą ,że bedą nam dyktowali jak mamy prowadzić ruch u siebie, gdzie mamy likwidować parkingi a który most wyłączyć z ruchu?- Od razu pojawia się chęć powiedzenia - a no odwalcie się od nas. Nikt do tańca nie porywa partnera bez jego woli - więc te naciski to sobie Pan Trzcionka musi schować po odwrotnej stronie pępka -tam jest najciemniej. c.d.n.

Mało tego ,jeszcze w swojej relacji jes nie żetelny. Bowiem słusznie zwrócił uwagę Edward Matuszek ,że to już za jego kadencji ul. Głęboka oraz Rynek były wyłączone z ruchu. Oczywiście tak daleko Pan WT pamięcią nie sięga głownie ,że był za młody by na te szczegóły zwracać uwagę. kontynuując ,to oczywiście jestem za jaknajwiększa integracją obu połówek Cieszyna tyle ,że do podejmowania takich decyzji trzeba woli obu stron. Skoro już wladze obu połówek Cieszyna podjęły taką decyzję o obustronnym ruchu na Moście Wolności tekst Pana Trzcionki sprawie nie pomaga a szkodzi. Co oczywiście zaraz uzasadnię. Przedtem przyznam się jednak ,że ten drugi post skolei był mojego autorstwa i prowokacja redakcyjna GC " cyt. A teraz ... do tablicy wzywamy Warsa była po czasie. Czemu szkodzi wg. mnie tekst WT. Otóż temu ,że to nie jest spór pomiędzy dwoma gminami jak prowadzić ruch -ale jest to spór pomiędzy gminą polska a gminą sąsiedniego państwa. Gdyby WT miał choć trochę wyczucia, i minimum dyplomacji nie chełpił by się tymi rzekomymi zasługami co do obustronnego ruchu. c.d.n

pamiętam autobusy na rynku bo, jako mały brzdąc...urwałem się z domu (ul. Chrobrego) i chciałem jechać,chyba do Wisły, za ulubioną, koleżanką...mama nadbiegła w ostatnim momencie, zatrzymując nabierający prędkości pojazd...

Ośmielam się zauważyć że rynek jeszcze w latach sześćdziesiątych był nie tylko ogólnodostępnym parkingiem ale i dworcem autobusowym PKS przeniesionym w latach siedemdziesiątych na obecne miejsce zaś likwidacja postoju samochodów osobowych na rynku, oraz częściowe wyłączenie z ruchu ul Głębokiej nastąpiło w latach osiemdziesiątych XX w. po zakończeniu wymiany instalacji podziemnych, oświetlenia w b.ulicy Armii Czerwonej i rewitalizacji chodników i jezdni.

Brawo Panie Wojtku, brawo! Jakoś nikt nie zdawał sobie z tego problemu sprawy, aż dopiero Pan zwrócił na to uwagę i jednym rzutem oka spenetrował prawdę.

U Barei było: - Słuszną linię ma nasza władza.

jaka to ślamazarna.../dod./

rozsądne, konkretne przedstawienie tematu...przegoniłbym samochody i tak, jak pisze Wojtek,uczynił z tego obszaru deptak...taka strefę "ożywionego ludzką wrzawą...spokoju" - o indolencji różnych "segmentów" władzy i rozciąganych w czasie opracowaniach nie będę dodawał, jak to ślamazarna aktywność cwaniaczków-urzędasków, "merytokratów", każdy zdrowo patrzący na lokalną rzeczywistość, widzi...

dziękujemy panu Trzcionka, za wszelkie naciski i u(Ś)ciski na władzę; a w dowód uznania, proponujemy pomnik pana Wojtka w pożądanym kolorze yellow, do towarzystwa różowemu stworkowi, pasącemu się tuż przed zamkiem pani Gołębiowskiej, co by było bardziej dizajnersko P;

napisać a zrobić to jest ogromną różnica... wiadomo co łatwiej, toteż pan WT umie się ładnie ustawić :)

Most wolności posiada zdecydowanie lepszy dojazd z polskiej strony (ul. 3 maja). Problem jednak rodzi się po czeskiej stronie - by zrobić z ulicy Strzelniczej drogę dwukierunkową trzeba stworzyć miejsca parkingowe dla samochodów, które na co dzień stoją przy jej krawędzi, chyba, że jej szerokość pozwoli na takie zmiany bez konieczności tworzenia nowych miejsc parkingowych.

inteligo !

dla Polaka to baleron i kieliszek czystej?

?

?

?

Santo Subito W. Trzcionka!!!

Ale jaja!Wreszcie się dowiedzieliśmy co takiego zawdzięczmy red.Trzcionce!

Faktem jest, że absurdalna stała się sytuacja z przejazdami po mostach, ale co zrobić. Dr Ficek zawsze twierdził, że wina leży po stronie czeskiej. Sprawa banalna a 2 lata to zajęło. Sprawa godna wyśmiania.

jak dziennikarze mają taki wpływ na kierunek polityki w naszym mieście i podejmowane decyzje,to może niech zaczną lobbować za wprowadzeniem bonifikat na wykup mieszkań komunalnych ? - tak tylko się głośno zastanawiam...

Ty sobie sam stan przy tablicy bo klawiatura dla ciebie za trudna- napisz sto razy "wZywamy"

A moze po 6 latach da sie zalatwic autobus miedzy miastami ?? Autobus Wispolu ma przystanek kolo Celmy a dlaczego nie ma kolo dworca w Cz.Cieszynie? Bylby rowniez dojazd do targowiska

Wars-a!

Wojciech Trzcionka na prezydenta zjednoczonego Cieszyna i będzie doskonałość!, a jak go będą chcieli odwołać to niech wtedy leży kopie i gryzie!!!

Widać czwarta władze chce pokazać swoją siłę;My dziennnikarze "zainicjowaliśmy akcję nacisku na urzędników"... .Ja ...",wraz z pozostałymi dziennnikarzami naciskaliśmy na demontaż"... Słowem popatrzcie i czytajcie jakiego "mondrego" macie publicystę.-może to wraz z Fickiem ów dziennikarz miał pomysł by na granicy postawić posterunki straży miejskiej zaraz po wejściu do strefy Schengen ale sukces ma ojców wiele ,do porażki nikt nie chce się przyznawać. WT nigdzie długo miejsca nie zagrzał ,podobnej wartości są jego naciski no i pomysly ,ktore nie zawsze są jego ale przynajmniej on umie sobie ich przypisać. Bezbłędnie lawiruje.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama