, sobota 25 maja 2024
Stolica w Wiśle…? (Opinia Czytelnika)
Syrenka zmieniła lokalizację wraz z powstaniem hali sportowej w centrum miasta. Dodaj do Facebook

Stolica w Wiśle…? (Opinia Czytelnika)

Tekst i zdjęcia: WIESŁAW H. RADWAŃSKI
Stolica w Wiśle…? (Opinia Czytelnika)

Nowa aranżacja terenu przy hali sportowej czyni pomnik główną atrakcją.


Stolica w Wiśle…? (Opinia Czytelnika)

Tablica pamiątkowa wyjaśnia obecność Syrenki w Wiśle.

Niewykluczone, skoro od lat syrenka warszawska zadomowiła się w Wiśle. Kopenhaga też ma swoją syrenkę, ale usposobioną pokojowo. Warszawska jest zmilitaryzowana, w Wiśle też. Na dobre zagościła w Wiśle w latach pięćdziesiątych, kiedy to cała Polska odbudowywała stolicę. Na ten patriotyczny apel ówczesnych władz Wisła odpowiedziała bardzo spontanicznie. Z grona miast o podobnej liczbie mieszkańców, wiślanie okazali się najhojniejsi…
Nikt jednak nie wie, jaką zebrano wtedy kwotę, zaś z powodu wielkoduszności mieszkańców Wisły ówczesny aparat władzy, w dowód uznania i wdzięczności, wysłał ze stolicy stalową syrenkę.

Zarówno w Miejskiej Bibliotece Publicznej, jak też w Muzeum Beskidzkim trudno było znaleźć jakikolwiek materiał źródłowy pisemny na ten temat czy inną dokumentację dotyczącą tamtego wydarzenia. Instytucje są zgodne, że zachował się jedynie z tego okresu tylko przekaz ustny… Obecnie jest osoba, która pracuje nad tym tematem, aby ustalić fakty związane z historią monumentu.

Pokaźnych rozmiarów mosiężna tablica głosi :
"Dar miasta Warszawy dla mieszkańców Wisły za finansową pomoc w odbudowie stolicy po zniszczeniach II wojny światowej."

Treść tablicy na cokole jest o tyle dziwna i niezrozumiała, że nie ma wzmianki jaka to była kwota. Zbiórka pieniędzy była akcją publiczną. Nie wiadomo też, kto imiennie dziękuje i kiedy to dokładnie miało miejsce. Może tablica też przyjechała z Warszawy razem z syrenką? Można w tej sytuacji mieć wątpliwości, czy cała akcja w ogóle miała miejsce?

POLECAMY: Cykl "Poczet książąt cieszyńskich"


Nasuwa się też pytanie, skąd po wojnie Wisła okazała się najhojniejsza w okolicy? Przecież górale to raczej ludzie ubodzy i nie zamożni. Prawdą jest też, że lud ten jest bardzo pracowity i gotowy do poświęceń. Bywało, że na budowę świątyni górale przywozili nawet taczką pokaźnych rozmiarów kamień, aby ten zostały wykorzystany jako budulec, zaś pieniądze były rzadkością.

Sami warszawiacy mają dość wyrobiony pogląd na temat pomników i innych monumentów minionego, niechlubnego okresu, który raczej nie jest wspominany z nostalgią i rozrzewnieniem.

Trudno na dzień dzisiejszy zgodzić się z tym, że w cieniu protestanckiej świątyni, vis a vis nowo otwartej hali sportowej oraz pod oknami biur samorządowców wiślańskich, spoczęła wojownicza, rachityczna, z płaskowników zrobiona - Syrenka. Wisła nie należy do wojowniczych miejscowości. Ludzie są przyjaźnie usposobieni do obcego i pokojowi. Trudno zrozumieć, co na centralnym placu, w samym centrum miasta, na placu Bogumiła Hoffa robi syrenka z obnażonym mieczem?

Może nowo wybrane władze miasta uzdrowiskowego zastanowią się na przyszłością i przeniesieniem jej w miejsce do tego stosowniejsze, tzn. bliżej wody, jak w Warszawie czy Kopenhadze, bliżej rzeki Wisły … Ta syrenka z płaskowników nie jest chlubą ani warszawiaków ani wiślan…

PISALIŚMY: W obronie kierunkowskazów
Komentarze: (17)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Prosze pana jak panu tam od dziecka jezdzilismy do Wisly i jezdzimy nadali nie mam pojecia jakby wygladal rynek bez naszej syrenki, sa tam laweczki mozna usias przemyslec wiele spraw, ktos na to wylozyl pieniadze. I bardzo pana prosimy by pan zostawil ta syrenke w spokoju i zajal sie czyms pozytecznym.

Panie Radwanski niech pan sie zajmie nawracaniem ludzi a nie opowiada glupoty, ta syrenka tu byla od zawsze jeszcze pana w Wisle nie bylo. Moze pan sie tez z Wisly wyprowadzi razem ze syrenka. Nie ma pan innych problemow, zawsze tam stala i ewangelikom to nie przeszkadzalo. Wez sie pan do jakiejs konkretnej roboty np: na rzecz miasta

?

i pomysleć, że są na tej ziemi ormowcy, kierzy bronią zaciekle takiego syfnego dziadostwa z zamierzchłej epoki totalitaryzmu. Zezłomować dziadostwo albo odesłać do farszafy - niech se to postawią w centrum - ciekawe, czy by sie im to podobało jak tym ormowcom z wisły ?

co dali "hojni górale" wislańscy warszafiokom :) - 4 pary dziurawych galatów, łosiym par smierdzących łonucy, kapke chrustu i beczułeczke łokowity dla posterunkowego milicji. Współczujem ;)

i bijatyki ...

...?

jestem za !

zacząć od tego, żeby powiat przenieść do Wisły. Powiat Wiślański, a nie Cieszyński. Uważam, że na to Wisłą sobie bardziej zasługuje, przynajmniej przez ostatnie lata:-)

Co za kretyn pisał ten artykuł!!!!!!!! Wojownicza syrenka:)))))))) to może zlikwidujmy wszytkie te herby miast i wsi w których są miecze, rycerze itd!!!!!!! bo to przecież wojownicze miejscowości:)))))) A po co tam miała by być kwota na tej tablicy?????? Nie ważne co nasi dawali, ważne wówczas było wszystko żeby odbudować stolicę. wara od naszej syrenki!!!!!

ma się dobrze...?

proponuje GORSET !

Niech no Pan Radwański zajmie się innymi tematami i zostawi syrenkę w spokoju. Nie macie w codziennej innych tematów? Tekst poddający w wątpliwość hojność wiślan tez uważam za arogancki. Syrenka powinna stać gdzie stoi. I prosze nie mieszać w to protestanckich świątyń. Beznadziejny i prowokacyjny tekst

Są inne poważniejsze problemy w Wiśle

MAM 40 LAT TĄ SYRENKĘ PAMIĘTAM OD ZAWSZE I NIBY CZEMU MIAŁA BY ZNIKNĄĆ ?
Jest częscia Wisły !
niektórych pewne fakty mogą boleć ale to nie znaczy że trzeba wszystko co było usuwać negować itd.
ktoś ją tam kiedyś postawił niech stoi! ;-)

Jakie ludzie maja problemy

"Beznadziejny i prowokacyjny tekst". Słuszne Jónek, własciwa ocena tych wypocin.
Pan, panie W.H. Radwański to skąd pochodzi?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama