, sobota 13 kwietnia 2024
Wykorzystajmy "homo stellusa"
Marcin Mońka, publicysta Gazetycodziennej.pl. fot. ARC Dodaj do Facebook

Wykorzystajmy "homo stellusa"

MARCIN MOŃKA
Naukowcy ogłosili ostatnio informacje o najstarszych śladach aktywności homo erectusa na ziemiach polskich. Okazuje się, że cenne dla polskiej nauki znalezisko odkryto na terenie piaskowni w Kończycach Wielkich. Czy będziemy chcieli się do niego przyznać?
Informacje o sensacyjnym odkryciu archeologowie z Uniwersytetu Śląskiego opublikowali w amerykańskim czasopiśmie branżowym. Wygląda na to, że już 800 tys. lat temu właśnie w tej okolicy homo erectus potrafił m.in. ćwiartować mięso i rozłupywać kości. Czegokolwiek by jednak nie robił, Kończyce, gmina Hażlach czy cały Śląsk Cieszyński otrzymują swoje przysłowiowe "5 minut". Czy region będzie w stanie wykorzystać promocyjnie odkrycia naukowców?

Na Zachodzie od wielu już lat w przypadku podobnych odkryć mieszkańcy popadają w euforię, jeśli nawet nie jakiś specyficzny szał tworzenia. Jak grzyby po deszczu wyrastają miejsca upamiętniające znaleziska, i nikogo już nie zadowala pamiątkowy obelisk czy wszelkiego rodzaju skromne tablice informacyjne.

W sytuacji, gdy naukowcy potwierdzają swoje odkrycia na podstawie kilkuletnich badań (prace archeologiczne były bowiem prowadzone kilka lat temu, dopiero niedawno ustalili niepodważalne dowody) otrzymujemy do ręki potężny kapitał. Szkoda byłoby go nie wykorzystać.

ZOSTAŃ FANEM PRACZŁOWIEKA Z KOŃCZYC NA FACEBOOKU:
Homo stellus

Zapewne w wielu miejscach na świecie takie odkrycie stymulowałyby powstanie rozmaitych atrakcji - np. parku archeologicznego, prehistorycznego parku atrakcji, utrzymanego choćby w klimatach Parku Jurajskiego. Zresztą możliwości jest naprawdę wiele. Ostatnio popularnością cieszą się rozmaite Dinoparki, dlaczego nie spróbować odtworzyć naszej prehistorii, już z naszym udokumentowanym naukowo dalekim przodkiem w tle. Wykorzystując znalezisko nie tylko więc moglibyśmy stawiać na atrakcyjność połączoną z zabawą, ale także doceniać choćby walor edukacyjny.

Gdy otrzymaliśmy sensacyjną informacje od naukowców, bezzwłocznie skontaktowaliśmy się z jednym z nich. Badacz nie był zdziwiony naszym telefonem, przyznał jednak, że jesteśmy pierwszymi osobami ze Śląska Cieszyńskiego, które się z nim kontaktują.

Można się więc obawiać o los cennego znaleziska. Zresztą to już nasza specyfika - nie szukając daleko można odszukać wiele przykładów, jakie batalie toczą pasjonaci walczący o zjawiska i postaci wpisane z naszą historię: najbliższy przykład z ostatnich lat to choćby próba upamiętnienia wybitnego surrealisty Hansa Bellmera, który urodził się i mieszkał przez 20 lat w Katowicach, a miasto do dziś traktuje go bardzo "po macoszemu".

PISALIŚMY JAKO PIERWSI: Sensacja! Najstarsze ślady obecności człowieka na terenie Polski odkryto w Kończycach!

Swoimi postaciami potrafią się chwalić już na całym świecie, dobrze przykłady obserwujemy choćby w Czechach (Freud w Przyborze). Wierzę mocno w wyobraźnię, dystans, poczucie humoru i racjonalne myślenie zarówno decydentów jak i mieszkańców regionu.

Może w ogóle damy się ponieść wyobraźni, i spróbujemy naszego homo erectusa oswoić, zbliżyć go do codzienności. Nie sądzę, że ktokolwiek mógłby się obrażać na określanie naszego prehistorycznego przodka choćby jako "homo stellusa" (od naszego "stela").
Komentarze: (38)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie ma szans Panie Marcinie. Ślady bytności homo erectusa to nie cud. Gdyby tak natomiast w Kończycach JPII oddał stolca...

5771 lat od założenia świata, jak liczą Hebrajczycy...?
Kto się myli w rachunkach?

Gazeta wyborcza podpiera się MOTTEM :
"nam nie wszystko jedno..."

Kaczyński chce by liczył się tylko OBER-PIS !

ale to przeminie jak wiatr wczorajszy !

NIE JEST NAUKĄ ... !
Mrzonką albo MROŻKIEM !

Komentarze autorów z terenu odkrycia, fascynująca lektura...: ***kaczan :
Na szczęście to nie w Kończycach Małych---- trofeum Kaczana to skóra z kończana***stela :
Brawo "kaczan" tak trzymać > Pamiętajmy ,że w Kończycach ( obojętnie czy Małych czy Wielkich)taczki , zawsze muszą byc z przodu bo inaczej kołko ukradną. Jeszcze jedno- z Kończyc niebier kobiety, nie kupuj świnie i nie kupuj auta.....***kaczan :
przeca ludzie kończan to nie człek tylko małpa i to je prowda***Co je gorsze od perszinga? :
Ożrały Kóńczan przy kupie skolo.***kaczan :
Proponuje kończanów odgrodzić wysokim płotem betonowym z zakazem opuszczania murów pod grozbą roastrzelania Ci którzy chodzą tam do spowiedzi odradzam klękania raz znajomemu buty zajebali***marco :
kaczan pije siki konczana i zre jego gó***, tylko tak moze mieć na tyle rozumu zeby nie srać na placu jak kura, nie chodzic tyłem do przodu i szczekac...***do pana glupka kaczana :
TY WIESNIOKU KACZANSKI***kaczan :
ha ha boli was to że jesteście tępakami***wszyscy śmieją się z kaczana :
jego dupa obesrana, jego żona śpi z sąsiadem, a on sam jest wielkim dziadem, siostrę sprzedał do agencji, i się leczy z impotencji. Oto obraz tego stwora, co głosował na kaczora.*** To tyle. Panie Mońka, jeszcze tylko fundusze europejskie, Eskadra i będziemy sławni. Z Panem Bogiem.

Zazdrościsz katolikom JP2 to może trzeba zmienić wyznanie w myśl bardzo starego wierszyka: Poczkejcie se Wanielicy przyjdóm na was katolicy pożynom was do Rzymu ku Ojcowi Swiyntymu tam wóm bydóm na rzić mierzyć że nie chcecie w świyntych wierzyć i w Paniynke Maryje wy luterski bestyje. Wierszyk ma 100 lat a może i więcej i jest dalej aktualny.

ja z kolei nie za bardzo wierzę w: "wyobraźnię, dystans, poczucie humoru i racjonalne myślenie decydentów i...", no właśnie, to musiałaby być inicjatywa oddolna mieszkańców...
ps próbkę pseudo-humoru mamy powyżej, przestrzegałbym także przed "prehistoryczną tandetą", Kończyce Wielkie i Małe, to jedne z najpiękniejszych podcieszyńskich wsi,z ich urodą może konkurować tylko tzw "żabi kraj"...

Zazdroszczę? Karierowiczostwo to nie moja domena. A ten wierszyk to już na szczęście tylko folklor

dalej kształci etnologów dla Republiki Chin...?

warunek ten nie został spełniony, czyli mamy do czynienia z kaczką dziennikarska na potrzeby molocha medialnego ... ?

tygodnik NIE i Przekrój, czy Gazeta niepolska..?

no właśnie, kto to czytał w "Nature" lub skąd wyłowił tą rewelację?

kacze wieści ...?
kości z mamuta ...?

PISALIŚMY JAKO PIERWSI: - megalomania ;) pierwsi pisali na stronie UŚ ;) i to dzień wcześniej ;). Ale wiadomo grunt to umieć sie sprzedać ;P

tworzą w laboratoriach znaleziska, wykopaliska, stare monety, skorupy garnków i inne papierzyska na papirusie. Potem podrzucają je w umówione miejsce. Inny "naukowiec" kości czy monety niesie do miejsca gdzie wykopaliska otrzymują certyfikat że są oryginalne i tak lądują na jakiejś giełdzie albo itd, itd, zależy co kto wcześniej (U)wymyśli. Były już łodzie dobrze zachowane z okresu początku naszej ery, pamiętające czasy Pana Jezusa, a nawet ze starożytności czyli Arka Noego z górki Arrarat czy innej życzliwej Europie Turcji...
Nieraz spreparowane kości i skorupy są tak autentyczne, że są lepsze, od oryginalnych wykopalisk...?

mylić z drobiem ... kurczakami (Halama), gęsiami i oczywista oczywistość - z KACZYM - landem ...?

dr. Eugeniusza Foltyna i paleogeografa dr. Jana Macieja Wagi

na fali - MEDIALNEJ i trochę się przewieść ...?

chyba że dokona tego nasz - GC ...?

pisz dalej ...!

złocą...? Kolejne wykopaliska w Cieszynie...?

O Złotą Wieżę Piastowską

W sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Cieszynie odbyło się podsumowanie konkursu literackiego "O Złotą Wieżę Piastowską". Gości przywitały występy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej.

czy aby to nie PLAGIAT ..? Tylko kto był pierwszy z tą fotką...?

Kolejny zagrzewacz - zróbmy, wykorzystajmy, spróbujmy itp.

Jak można być fanem "kończana" ludzie to profanacja- kończan to zawsze będzie kończan a nie człek...

...praczłowiek to nie homo sapiens. Praczłowiek stał wyżej od szympansa, ale do homo sapien mu dużo brakuje. Do tego w Kończycach nie znaleziono praczłowieka, tylko kilka prymitywnych narzędzi. Trudno tym przyciągac turystów.

Pomysł dobry, ale w dzisiejszej Polsce niewykonalny.Żeby tego homo stellusa wypromować potrzebne byłoby zainteresowanie ogólnopolskich mediów i pewien ogólny klimat sprzyjający takiej pożytecznej zabawie.Tymczasem polskie media przez 24 godziny na dobę analizują, kto kogo w polityce oblał fekaliami lub kto kogo kopnął w kostkę.Wszystko to powoduje, że społeczeństwo jest ze sobą skłócone jak nigdy dotąd i nie w głowie mu homo stellus.Bardziej interesuje go tytłający się w szambie homo politykus.

Prawda jest jak dupa, każdy ma swoja.

Aby uzyskać życzliwe zainteresowanie mediów może wystarczy wykazać, że należał do onych kochających inaczej?

to skóra z kończana

proszę podać genezę konfliktu, między Kończycanami a Kaczycanami...

do "freaka" odwieczny to konflikt, bo kończan to zaczepny człek i ogromnie mściwy z noże w kieszeni...

TY WIESNIOKU KACZANSKI

konflikt zaczął się od tego jak jedyn kaczan dostoł kosza od kończanki, strasznie sie na to obraził bo przed zolytami był na solarium u kosmetyczki i fryzjera, wydoł na to pół wypłaty i na nic sie mu to zdało, trzeba też przyznać że kończanki do najpiekniejszych nie należą ale strasznie to zabolało kaczana, ode tego czasu co by nie zrobił kończan to złe;) ale tak na prowde to tak myslą tylko kaczany o małych rozumach, normalni też są i sie kolegują

dajcie spokój z tymi kłótniami każdy dobrze wie że kończan to nie człowiek zawsze był problem z wami dogadać się nie można a u uczyć się waszego języka no bez przesady,a co do tych dziewczyn współczuje nie nie sami się tam rozmnażajcie itd

Najzwyczajniej chce się wyć-co to za opisy,co to jest?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama