, sobota 13 kwietnia 2024
Apel: Wybudujmy ten most!
Nowy most nad Olzą może się pojawić w ciągu dwóch, trzech lat. fot. Materiały Prasowe Dodaj do Facebook

Apel: Wybudujmy ten most!

Ing. arch. mgr KAREL CIEŚLAR
Apel: Wybudujmy ten most!

Nowy most - symbol nad Olzą ma być wielką atrakcją turystyczną Cieszyna. fot. Materiały Prasowe

Będzie wreszcie wybudowany nowy most dla pieszych w centrum miasta? W roku 2012 upłynie 30 lat od jego rozbiórki.
Cieszyn z Czeskim Cieszynem łączą teraz dwa mosty, ale już pod koniec 2003 roku samorządy obu miast wpadły na pomysł budowy trzeciej przeprawy. Miał on stanąć pomiędzy istniejącymi mostami i ułatwić przechodzenie z centrum jednego miasta do drugiego.

Projekt mostu-węzła Francoisa Roche´a, który pojawił się kilka lat temu i miał połączyć Cieszyn z Czeskim Cieszynem już dawno upadł. Projekt „Granica“ kolegi Roberta Koniecznego może być odpowiedzią strony polskiej na czeską inwestycję unijną „Avion“ (czy też „Noiva“), lecz nie zastąpi on koniecznej, wspólnej odbudowy mostu pieszego. Kładka pomiędzy terenami sportowymi jest potrzebna, ale również nie może pełnić funkcji naturalnego oraz najkrótszego połączenia rynków obu części miasta.

W tej sytuacji pozwoliłem sobie z własnej, przez nikogo nie sugerowanej woli, podjąć się tego tematu. Zaprosiłem do współpracy słynnego architekta czeskiego Vlado Milunića z Pragi. Nie ukrywam, jest on moim przyjacielem z czasów mego pobytu w stolicy państwa czeskiego. Autor „Tańczącego domu“ (razem z F. Gehrym) oraz wielu innych znakomitych realizacji i projektów był pomysłem zachwycony i wykonał pierwszy koncepcyjny model.

W tych dniach zostanie koncepcja nowego mostu z platformą widokową przedstawiona do debaty publicznej. Czas jest przychylny, wybory samorządowe po obu stronach granicy są świetną okazją do podejmowania nowych, odważnych decyzji.

Nowy most długości ok. 90 m jest zawieszony na trzech łukach stalowej konstrukcji kratownicowej. Na osi rzeki jest umieszczona platforma widokowa, połączona z mostem schodami, z której można będzie podziwiać panoramę cieszyńskiego Wzgórza Zamkowego oraz Olzę. Platforma widokowa jest równocześnie zadaszeniem niżej położonej kawiarni. Konstrukcja mostu zostanie intensywnie oświetlona w kolorach narodowych obu państw.

Platforma widokowa na osi rzeki to pomysł, który przedstawiłem w roku 2001. W nowym projekcie zrezygnowaliśmy z większej architektury na osi rzeki, również ze względów statyki oraz ekonomiki mostu.

Wisząca kładka ma szerokość 3,5 m. Nowy most - symbol nad Olzą ma być wielką atrakcją turystyczną Cieszyna.

O ile F. Roche pisał w opisie swego projektu: „nie estetyka, nie historia, ale genetyka“, my raczej w swojej koncepcji chcemy powrócić do historycznych korzeni 1200-letniego miasta, uszanować zasady „firmitas, utilitas, venustas“ Witruwiusza, oraz pokazać, że nowoczesność nie musi być koniecznie rodem z Zachodu, być nieekonomiczna, czy też wątpliwej użyteczności.

Estetyka mostu jest wieloznaczna, można w niej dopatrywać się motywów „trzech braci“, symboli i barw narodowych, połączenia dwóch w jedno, czy też szeroko pojętego „otwarcia się"…

Koszty budowy zostały oszacowane na 60 milionów koron czeskich.
Miasto powinno zdobyć unijną dotację na ten cel. To symbol połączenia miast i narodów, które kiedyś zostały siłą podzielone.
Nowy most nad Olzą może się pojawić w ciągu dwóch, trzech lat.
Komentarze: (43)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

pomysł podoba mi się - projekt,lekki, estetyczny,z nośną...symboliką

Drogi autorze. Jeśli miałbym wystawić ocenę estetyce projektu to przychodzą mi do głowy same przekleństwa. Mielibyśmy najbrzydszy, najohydniejszy most graniczny w całej Polsce. Spójrz na projekt mostu, który będzie realizowany kilkaset metrów dalej i porównaj go ze swoim modelem. Projekt, który przedstawiłeś nie nadaje się absolutnie do niczego.

poza przymiotnikami, nie ma tu żadnego, rzeczowego uzasadnienia - może po prostu autor ma zeza...po prostu to jeden z narzekaczy i malkontentów, który na dodatek wstał lewą nogą z łóżka...

Wystarczy zwykły most wiszący. Firma Jerzy buduje piękne mosty i zamiast Szwajcarii wybuduje w Cieszynie.

Drogi Franku. O gustach się nie dyskutuje nie mniej jest jakiś kanon, który warto przestrzegać uprawiając architekturę. Aż dziwię się, że ktoś stoi w obronie tego projektu. Spójrz na kolory. Nie do końca rozumiem, co one mają oznaczać. Autor usprawiedliwia je nawiązaniem do barw narodowych. Akurat do nawiązanie jest po prostu brzydkie. W takim przypadku lepiej dać kolor, który komunikował się z otoczeniem bardziej neutralnie. Teraz popatrz na samą bryłę obiektu. Czym ta megalomania jest usprawiedliwiona? Knajpą podwieszoną pod uwieńczenie konstrukcji? To trochę za mało. I po co ta knajpa ma być tak wysoko? Punktu widokowego żadnego tam nie będzie. Co najwyżej spacerowicz zobaczy trochę dłuższy odcinek Olzy. Już o wiele lepszym pomysłem byłoby rozszerzenie kładki na środku, przeniesienie tam restauracji, wygładzenie (uspokojenie) całej bryły. Lewą nogą na pewno nie wstałem - po prostu mam dosyć kalania tego miasta biedronkami, galeriami (jak na Banotówce) i takimi pomysłami jak autor przedstawił. Ogólnie radzę autorowi skonsultować projekt z pierwszym lepszym polskim architektem.

Dokładnie tak.

a mnie się projekt podoba, wygląda trochę,jak wielki stawonóg ? ten korpus na grzbiecie, bym nieco powiększył, nawet żywa kolorystyka, nawiązująca do barw narodowych (to istotny akcent symboliczny) jest ok, przecież obiekt ma się bardziej wyróżniać, niż harmonizować barwą z otoczeniem - lepsze takie pomniki architektoniczne, niźli tradycyjne, które się już w dużym stopniu zdewaluowały i oddają, sławiącym ich bohaterom...niedźwiedzią przysługę (przykład Jan Paweł II), ponadto autorem będzie Czech, co przyczyni się do większej ufności i otwarcia na naszych południowych sąsiadów i wygasania resztek małomiasteczkowych, nadgranicznych antagonizmów...

wyświadczając sławiącym je bohaterom...

ich bohaterom...pardon

Widzę, że chciałbyś aby Polacy stosowali nieustanne ukłony w stosunku do czeskiego społeczeństwa więc chciałbym Ci tylko napisać, że partnerstwa tak się buduje. Czech mógłby być architektem ale nie dlatego, żebyśmy mieli sobie coś udowadniać. To Polacy są tą stroną, która została w całym galimatiasie historii bardziej poszkodowana. Przejedź się na cmentarza po czeskiej stronie i poczytaj nazwiska. Z akcentami symbolicznymi też sobie daj spokój. Turystę nie interesuje, że coś ma barwę symboliczną (no chyba, że to piękne greckie barwy). Raczej ludzie są zainteresowani, żeby coś było po prostu ładne. Biel zawsze się tutaj sprawdza. No i na końcu - dobrze to podsumowałeś: wielki stawonóg. Po cholerę nam coś takiego. Nie lepiej zbudować piękny wiszący most?

Miało być "partnerstwa tak się NIE buduje"

nie będę z tobą polemizował bo widzę, że raczej wolisz podtrzymywać stereotypy i baczyć na asymetrię: winny>skrzywdzony -spektakularny walor (atrakcyjna turystycznie restauracja na szczycie łuków), również cię nie interesuję - statyczny,tradycyjny,nieomal sielska kładka wisząca - twój wybór ale na szczęście istnieje zawsze alternatywa dla sprawdzonych, schematycznych rozwiązań...to, że turystów nie interesuje symbolika zgadzam się ale dotyczy to tylko "turystów biernych",tych dociekających i ciekawych autentycznie świata, taka informacja, w legendzie mostu, zainteresuje...

statyczna,tradycyjna...

Przecież to Ty sam zarzuciłeś nam (Polakom) coś takiego: "ponadto autorem będzie Czech, co przyczyni się do większej ufności i otwarcia na naszych południowych sąsiadów i wygasania resztek małomiasteczkowych, nadgranicznych antagonizmów...".
No to wybacz - co mam sobie o tym pomyśleć?

to nie zarzut, tylko stwierdzenie faktu, ponadto napisałem o resztkach pewnych postaw bo na szczęście czas niechęci do Czechów,mamy poza sobą, apogeum było w okresie socjalistycznym, kiedy mówiło się na Czechów "marmoladziorze" a jeszcze do niedawna trochę szyderczo śmiano się, że kupują do znudzenia te same towary: "kocziarki" i rozkładane drzwi...teraz pewnie klimaty unijne sprzyjają bardziej światłym, przyjaznym postawom a projekt mostu jest w takim śmiałym,otwartym stylu...

A nie daloby sie zbudowac prostej, funkcyjnej, tanszej kladki? Czy wszystko musi miec jakies powiazania historyczno-estetyczne? Czy cholera wie jakie? Ja chce zwyklej, ladnej, szarobialej kladki, nie za 3 lata, nie z francji, zwyklej kladki laczacej dwa brzegi....

coś napiszę, o ile znów nie dostanę CZERWONEJ z CODZIENNEJ ...

coś napiszę, o ile znów nie dostanę CZERWONEJ z CODZIENNEJ ...

b.mi się podoba !

barwy narodowe nieważne, już upierzenie się nie liczy, szczególnie tani PISOWSKI patriotyzm

barwy narodowe nieważne, już upierzenie się nie liczy, szczególnie tani PISOWSKI patriotyzm

Symbolika bardzo trafna. Estetyczna, lekka i majestatyczna konstrukcja mostu podoba mi się.
Szczególnie strona praktyczna - wieża widokowa tylko dla odważnych bez leku przestrzeni, jest OK!

też Cieślar, z Wisły !

bo mam ogródek z ogórkami...?
Most piękny - Gratuluje !

Po co nam ten most i tak tam nie pójdziemy bo nie ma po co a Czesi przyjadą do Castoramy autami

a mi sie nie podoba miejsce, bo most idealnie wpasowuje sie w przestrzen gdzie w czasie festiwalu kino na granicy odbywaja sie plenerowe pokazy na dwoch brzegach olzy. chyba jedyne takie w tej czesci europy. sa wspaniale i mysle ze niejedno miasto moze nam ich pozazdroscic!! proponuje o 40 metrow przesunac most w gore olzy

pzdro

Dodatkowy most w centrum Cieszyna jest nie potrzebny a co najwyżej kładka. Bardziej był bym zadowolony gdyby dodatkową przeprawę przez Olzę zbudowano pomiędzy Marklowicami a Pogwizdowem. Taka inwestycja jest obu częściom Cieszyna potrzebna. W centrum nie- Aleje łyska są tak zatloczone ,że ruch pomiędzy dwoma mostami jest beznadziejny- a wprowadzając dodatkowe skrzyżowanie dopiero go skomplikujemy. Tym nie mniej jak już napisałem dodatkowy most Cieszynowi jest potrzebnt z następujących powodów; 10 jako alternatywa dla mostu w Boguszowicach na wypadek jego kapitalnego remontu z którym trzeba się liczyć;2) awarii,katastrofy komunikacyjnej czy ataku terrorystycznego na ten most; 3)Cieszyn potrzebuje nowych terenów pod rozwój gospodarczy i zintegrowanie się z systemem komunikacyjnym naszych sąsiadów i już istniejącymi tam autostradami. Wyobraźmy sobie wyłączenie mostu w Boguszowicach z różnych przyczyn i puszczenie na powrót ruch przez miasto ulicą Zamkowa jak było dawniej. Taż to katastrofa dla obu połówek Cieszyna.I moim zdaniem w tym kierunku powinny iść nasze wysiłki. Przy likwidacji kontroli celnej na obu mostach ich przepustowość z wyjątkiem dni targowych jest wystarczająca a zapowiadana kładka w sąsiedztwie III jazu ją poprawi.

jak zwykle Wars namieszał swoim odrębnym zdaniem, stawiając wątpliwości pod adresem kolejnego projektu, tak jakby zrobił ekspertyzę i symulację - przecież takich decyzji o budowie tak dużego obiektu nie podejmuje się pochopnie i bez rozważenia jego przydatności

A ten esy... to ekspert? Czy nie widzisz ,że to kampania wyborcza. Niektorzy eksperci budują mosty tam gdzie nie ma rzek.Licząc ,że otrzymają w następnej kolejności zlecenie na wybudowanie rzeki.KPW.

zwykła tania kładka dla pieszych i rowerzystow i zeby sie dwa wózki dziecięce mogły zmieścić. tyle.

most ladny, pomysl ok...ale nie za pozno na to?? wiekszosc "przyjezdnych z daleka" czechow chodzacych na targ woli sie wrocic do mostu Wolnosci i wrocic ta droga, niz bladzic po czeskim cieszynie przechodzac przez most Pokoju czy teraz nowo (jeszcze nie-)powstaly most... nie jestem tak do konca przekonana o jego KONIECZNOSCI powstania- jest o wiele wiecej bardziej potrzebnych inwestycji do zrealizowania niz kolejny projekt, ktory nie do konca jest "nie zastąpiony"...

Brzydactwo. Chyba sami miłośnicy Biedronek tutaj są.

niech most wyglada jak joint, płonąca końcówka po stronie czeskiej po polskiej ustnik.

Mistrz! Popieram ten projekt! Będzie europejsko!

z całym szacunkiem dla Kolegi po fachu, ale zamiast tworzyć coś tak masywnego i agresywnego kolorystycznie, lepiej przerzucić nad Olzą kładkę podobną do tej, którą firma z Dzięgielowa wybudowała ostatnio w Szwajcarii i będzie to najlepsze rozwiązanie :) - Projektant i Wykonawca już jest !

nie ma co już na ten temat rozważać, zobaczymy makietę w UM lub w DN czy w ŚZSiP, spotkamy się z projektantem... i wystarczy, żeby demokratycznie zastanowić się, rozważając wszystkie za i przeciw...

Tekst sponsorowany.

Proponuje zamiast budować most jeden koło drugiego lepiej zasypać Olzę :D albo przynajmniej zasłonić jak Rawe w Katowicach :D kurna !!! Wyremontujcie wreszcie do porządku ul.Bielską ! Zlikwidujcie tą samowolę pseudo reklamową (szczególnie na starówce) ! A nie bierzcie się za kolejny most, który nie będzie żadna atrakcją (na pewno nie turystyczną). Czy po moście "Przyjaźni" i "Wolności" nie da się przejść na drugą stronę ??? !!!

Zanim zrobicie most zlikwidujcie slamsy po naszej stronie, będzie mniejszy wstyd.

mój wpis to NIE tekst sponsorowany - o firmie z Dzięgielowa napisała GC jakiś czas temu i całe szczęście, że dowiedzieliśmy się na czas - ja też :))

Popieram Pana propozycję w 100 % . Już nie mogę patrzeć na na te rudery po dawnej Juwenii, czy po czymś tam jeszcze . Nadmiar tablic informacyjnych powoduje zamęt z głowie .

Pan Architekt jest znany ze swoich nieprzeciętnych pomysłów, jednak jak to zwykle bywa nie nadają się one do normalnego użytku, wykorzystania i samo bieżące utrzymanie jest raczej ponad siły zarządzających. Jego crazy pomysły z działkami ogrodowymi na dachach, z wieżami zegarowymi itp. nie nadają się do naszych szerokości geogr. On chce za każdą cenę zaistnieć, jednak specjalnie mu to nie wychodzi. Warto przypomnieć także jego konflikt w Ostrawie wokół Karoliny. Miasta trzymajcie się z dala od niego.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama