, czwartek 25 lipca 2024
Ten ponury piątek trzynastego
Na szczęście to jedyny piątek trzynastego w tym roku. Następny dopiero w maju 2011. fot. ARC Dodaj do Facebook

Ten ponury piątek trzynastego

MARCIN MOŃKA
Dziś piątek trzynastego. Jeśli chcielibyśmy stosować się do wciąż popularnych przesądów i przekonań, najlepiej tego dnia nie wychodzić z domu. A i taka postawa nie gwarantuje nam bezpiecznego przetrwania.
Ten piątek jest wyjątkowy również dlatego, że w tym roku tylko w sierpniu spotykają się liczba 13 oraz piąty dzień tygodnia. Kolejny piątek trzynastego wypadnie dopiero w maju przyszłego roku.

Taką niedobrą sławą piątek trzynastego cieszy się od kilkuset lat, historia przekleństwa tej daty sięga roku 1307, gdy na polecenie Filipa IV Pięknego aresztowano wszystkich templariuszy, na których odpowiednim służbom udało się natrafić. Od tego czasu w krajach Europy Zachodniej ta data ma bardzo ponury wydźwięk, a jej zła sława daleko wykroczyła poza francusko- , portugalsko- i anglojęzyczne kraje i swoim wpływem objęła także m.in. Norwegię, Estonię, Czechy oraz Polskę. Jednak wiara w pechowość tej daty pojawiła się dopiero na początku XX wieku.

Czego więc możemy spodziewać się w piątek trzynastego? Osoby przesądne powiedzą, że wszystkiego najgorszego. Zarówno w wymiarze duchowym jak i cielesnym. Zgodnie więc z przekonaniami, tego dnia nie powinniśmy podejmować n.p. żadnych kluczowych życiowych decyzji, specjaliści w dziedzinie wszelakich przesądów ostrzegają na przykład, że absolutnie tego dnia nie powinniśmy kupować mieszkania czy samochodu, nie zawierać związków małżeńskich, odradzają nawet niewinne randki, bo mogą skończyć się rozdzierającą serca awanturą. Osoby wybierające się w podróż powinny zwrócić szczególną uwagę na najmniejszy nawet drobiazg podczas wyjazdu: zaleca się nawet sprawdzenie trzeźwości kierowcy autobusu, który poprowadzi pojazd z nami na pokładzie. Jednak i tak jest nieźle, jeśli porównać obecne przekonania z wierzeniami choćby sprzed kilkudziesięciu lat, gdy odradzano w piątek trzynastego nawet zakładanie nowej koszuli czy najzwyklejszą kąpiel.

Co na to mieszkańcy? Większość pytanych przyznaje, że absolutnie nie jest przesądna, jednak na wszelki wypadek unika sytuacji pechogennych. - Jeśli wychodzę na piwo, to piję w taki dzień przynajmniej o jedno mniej – przyznaje Paweł, którego zagaduję na ul. Głębokiej w Cieszynie. - Ja nie wierzę w takie zestawienia dat z dniami tygodnia, ale gdy czarny kot przebiega mi drogę, absolutnie zawracam z drogi - deklaruje Kasia spotkana na cieszyńskim Rynku. To głos młodych. Starsze osoby potrafią podać o wiele więcej przykładów pechowości i sposobów na uniknięcie przykrych sytuacji. - W piątek trzynastego najczęściej nie wychodzę w ogóle z domu. Zakupy robię dzień wcześniej, gotowanie obiadu ograniczam do minimum. Zresztą w ogóle w piątki nie podejmuję żadnych decyzji, nawet wizytę u lekarza przekładam, jeśli wypada w piątek. A to dlatego, że piąty dzień tygodnia jest w ogóle nieszczęśliwy. A jeśli mimo to czuję, że zbliża się niebezpieczeństwo, na wszelki wypadek kładę się spać nie czekając nawet na wieczór – opowiada pani Barbara z cieszyńskiej Banotówki.

Zestawienie piątku z liczbą 13 to rzeczywiście nic przyjemnego. Liczba 13 w naszej kulturze ma negatywne konotacje, są kraje w których wieżowce nie mają trzynastego piętra, w hotelach nie ma pokoju nr 13, w samolotach też czasami nie znajdziemy fotelu o tym numerze. Trzynastka w ogóle jest synonimem chaosu i rozpadu. Jako przeciwieństwo do idealnej cyfry 12.
Zła sława piątku bierze się z kolei stąd, że to właśnie w ten dzień na krzyżu umarł Chrystus.

W piątek trzynastego wszystko zdarzyć się może. Tego dnia w Cieszynie i innych miastach zaplanowano kilka wydarzeń kulturalnych i sportowych. Może one pozwolą odpędzić złe myśli i przełamać traumę piątku trzynastego. A ci, którzy zdecydują się jednak na pozostanie w domu, absolutnie powinni unikać jakiejkolwiek części horroru "Piątek trzynastego".
Komentarze: (24)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

tych ludzi to wiara w/w bzdury. Uwielbiam czarne koty i wiele razy przebiegły mi drogę ale nigdy z tego powodu nie zawracałem, a piątek, trzynastego.. żałuję że nie ma trzynastu miesięcy w roku:-).szkoda ach szkoda.

czarny kotek czyli w języku Shakespear'a "black pussy" - w szoku jestem ile w Internecie jest "materiałów" na ten temat ;P

po co ten ZABOBON w narodzie i tak uciemiężonym ...?

Czy wierzymy, czy nie, jedno jest pewne: Kasia Sobczyk już ze sceny nigdy nie zaśpiewa "trzynastego, każda droga jest prosta". A przecież mi żal...

Crna mačka, beli mačor - nasi przetłumaczyli "czarny kot biały kot"... tak czy siak my tu w Cieszynie sporo wiemy nt kotów.

gratulacje

ale głupoty i zabobony!w wieżowcach nie ma 13 piętra-to gdzie jest?w samolotach nie ma 13 miejsca?to co może zatrzymajmy świat 13,bo może się coś komuś stać złego.

wiara w zabobon, zamiast w Boga to tragedia !

utytułowane głowy, pukają w blat niemalowanego drzewa, jakie to głupie...? czy nie lepiej stuknąć się w czoło i szukać sensu dla ludzkiego życia.
1/ jedni uważają, że człowiek po to je - aby żyć ...
2/ inni uważają, że człowiek po to żyje, aby jeść...?
Wielu jednak nie rozróżnia tych pojęć, cierpiąc na duchowy daltonizm...
a przecież, wiarę mamy, nawet wtedy, gdy wsiadamy do autobusu, wierząc, że kierowca zawiezie nas bezpiecznie do celu. W innym przypadku, autobusy byłyby puste...

a nie czekać na piątek i 13, czarnego kota i inne rekwizyty królestwa ciemności !
JEZUS JEST ŚWIATŁOŚCIĄ ŚWIATA !

Psalm 119 w.105 !

Ja tam w przesądy nie wierzę, ale piątek 13 października 2005 był dla mnie jedną wielką mieszanką nieprzyjemnych zbiegów okoliczności i pechowych wydarzeń, a dopiero wieczorem dowiedziałem się, że to piątek 13. Dzisiaj zdarzyło mi się to samo po raz drugi.

i przybliża nam konflikt w świecie duchowy. Człowiek może być pod działaniem różnych duchów. Efez był stolicą okultyzmu. Okultyzm - to źle pojęta duchowość, którą nieraz zajmują się nie tylko wróżki, ale ludzie utytułowani, często u steru władzy, ale to tragiczne, gdy taki człowiek sprawuje władze... np.Hitler, czy inny dyktatorzy, mający wiele na swoim sumieniu...
(list do Efezjan św. Pawła, rozdział VI.

Był synem Juliana i Jadwigi z domu Sumińskiej. Studiował w Szkole Głównej, następnie na Uniwersytecie Warszawskim, który ukończył w 1871 roku. W roku 1874 otrzymał tytuł doktora w Lipsku po przedstawieniu dysertacji O warunkach świadomości. Po powrocie do Warszawy, w latach 1874–1875 był redaktorem naczelnym pisma "Niwa". Od roku 1881 docent psychologii i filozofii przyrody na Uniwersytecie we Lwowie. Habilitację uzyskał za rozprawę zatytułowaną Rozwój filozoficznych i chemicznych pojęć o atomach. W 1882 roku wysłany do Paryża, przebywał tam kilka lat. Później powrócił do Warszawy, od 1900 był prezesem Kasy Literackiej. Publikował swe prace z działu pedagogiki w Encyklopedii Wychowawczej. Prowadził psychologiczne badania empiryczne. Badał również zagadnienia z dziedziny hipnotyzmu, telepatii, także mediumizmu - wiele wyrażonych przez niego poglądów, chociaż nie zostały one systematycznie wyłożone w formie dopracowanej teorii, pozwala zaliczać Ochorowicza do prekursorów koncepcji nieświadomości wyprzedzających idee Freuda[1].

Mediumizm – wywoływanie zjawisk paranormalnych za pośrednictwem mediów – osób podatnych na sugestię i hipnozę, zdolnych do odczuwania zjawisk telepatycznych, "wywoływania duchów" itp. [1]. Jest on stosowany w praktykach religijnych, takich jak spirytualizm, spirytyzm, candomblé, voodoo, szamanizm, makumba, wicca i umbanda. Podczas gdy zachodnie ruchy spirytualizmu i spirytyzmu na Zachodzie są nagłaśniane w mediach, w tradycjach diaspory afrykańskiej mediumizm jest centralną osią praktyki religijnej.

Jezus uwalnia od zabobonu i okultyzmu !

Jo by w to uwieżyła to wiecie w tyn 13 bo moja koza dostała sraczki.

PONIŻEJ ...:(

skomplikowane...?

"Zła sława piątku bierze się z kolei stąd, że to właśnie w ten dzień na krzyżu umarł Chrystus."
Gdyby nie Jego ofiara, wielu z nas poszłoby do piekła zamiast do Nieba...

wszyscy pójdziemy do ziemi

że to dlatego, że Jezus w tym dniu był ukrzyżowany to powinien to być szczęśliwy dzień w życiu gdyż dzięki Jego śmierci możemy mieć życie wieczne. Więc powinien to być najszczęśliwszy dzień w życiu:-). Ja myślę, że podchodzenie do tego w ten sposób to oczywisty zabobon. Bóg posłał Syna na śmierć po to żeby nam zepsuć piątki i wszystkie dni, które mają datę13-go? Chyba ktoś miał naprawdę pechowy dzień... jak się urodził.

A moja koleżanka właśnie w piątek wyszła za mąż!!!!!!

Lepiej nie kłaść się spać w piątek 13-go, bo może się łóżko załamać albo obrazna ścianie się urwie i spadnie na panią.
A tak poważnie - gdy ktoś wmówi sobie że coś niedobrego go spotka, to w 80% tak się stanie. Coś w rodzaju autosugestii. Jeśli cokolwiek robimy, tylko róbmy, bo gdy skupiamy się nad tym, żeby to zrobić dobrze - wtedy na pewno coś się nie uda.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama