, piątek 23 luty 2024
Fontanna tęskniąca za dźwiękami
Gdy fontanna ma już swój odpowiedni, niemal hipnotyczny rytm, zaczynamy tęsknić za muzyką. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Fontanna tęskniąca za dźwiękami

MARCIN MOŃKA
Cieszyn w ostatnich dniach wzbogacił się o kolejną atrakcję. Nowy obiekt na Wzgórzu Zamkowym intryguje nie tylko turystów. Klimatowi nowości równie chętnie poddają się mieszkańcy, regularnie odwiedzając nową ciekawostkę małej architektury.
Popularnym obiektem, przede wszystkim na obecność w niej wody, zainteresowali się chyba wszyscy solidarnie, w końcu fontanna oprócz walorów czysto estetycznych może spełniać najbardziej podstawowe cele, i stać się ożywczym i zbawiennym źródełkiem zwłaszcza w upały, chłodu i wilgoci.

Nie dziwi więc wysoka frekwencja na okalających fontannę ławkach, w zależności od pory dnia zmienia się również publiczność, starsi preferują raczej godziny wczesno popołudniowe, wieczór jest zarezerwowany dla młodzieży. To rzeczywiście publiczność, bowiem fontanna nieustannie dla nich gra swoją „rolę”. Wprawdzie bez towarzyszenia muzyki, ale jak w niemym kinie najważniejszym bohaterem występów jest ruch sceniczny, przykuwający uwagę bez dodatkowych bodźców. Fontanna tryska z sześciu źródełek, stopniując napięcie, dobierając odpowiednią wysokość trysku, co więcej, jej dynamicznym popisom towarzyszą barwne feerie różnobarwnych światełek. Nowa fontanna jest oczywiście podświetlana, aby podkreślić jej naturalne walory wybrano jaskrawe kolory.

Gdy fontanna ma już swój odpowiedni, niemal hipnotyczny rytm, zaczynamy tęsknić za muzyką. Może kiedyś doczekamy się kilku choćby nut, które specjalnie dla fontanny wybrzmiewałyby z okolicznych, specjalnie dla niej ustawionych głośników? Bo przecież ciężko liczyć na wsparcie z pobliskiej szkoły muzycznej. Stamtąd przez otwarte okna przecież docierają jedynie trudne, wyszukane fragmenty dzieł Mozarta, Schuberta, Mahlera a nawet Szostakowicza.

A fontannie najlepiej byłoby zaproponować jakieś przaśne techno, by sobie tak miło dalej radośnie pląsała.

Komentarze: (19)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

schubert!!!

jeden wielki kicz

bede mial gdzie psa wytaplać na spacerze! extra!

już się zepsuła. jeden wytrysk zablokował się na kolorze niebieskim, a powinien się zmieniać wraz z innymi. tak, czy siak, dodała klimatu w kolebce naszego miasta- klimatu lunaparkowego.

tylko pamiętaj posprzątać po 'pupilu' ;)

troszkę wtopa z tą fontanną - strasznie 'prosta' jest i te kolorki za szybko się zmieniają chyba nie? jak na disco. raczej powinno być spokojnie i pomalutku - taki klimat tego miejsca. szkoda że nie 'wymyślono' bardziej wymyślnej fontanny - ale pewnie funduszy brak :(

Do tegi kiczu pasuje tylko disco polo

A ja mam pomysł jak zrobić aby na fontannie z muzyką zarobić ! Zainstalować przy fontannie rodzaj szafy grającej ze skarbonką i za np. złotówkę meloman będzie miał możliwość wybrać Kawałek z repertuaru Wagnera, Pendereckiego , Dody-Elektrody czy hop-siupa Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Woda tryśnie z końcówek, jaskrawe światełka rytmicznie zamigoczą , starsi w południe a młodzież wieczorową porą z uciechą lub w zadumie zasiądą na ławeczkach i będą cieszyć zmysły tą jakże wyrafinowaną rozrywką. Jak się system ów przyjmie to można pójść dalej, zainstalować ekran, wyświetlać teksty piosenek i konkurs karaoke gotowy. Jestem pewien, że powodzenie projektu spowoduje konieczność wprowadzenia płatnych wejściówek na teren Wzgórza Zamkowego co w prosty sposób przysłuży się do dofinansowania Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości. Myślę, że w przypadku sporego dochodu Zarządcy Zamku podzielą się ze mną jako Pomysłodawcą Interesu przysłowiowym procencikiem od zysku. Z poszanowaniem - Gustaw Żymła-Bułecka

Ja stanowczo wolę inne wytryski!!!

Pracy w Cieszynie nie ma zadnej, ludzie z miasta uciekaja, po rynku chodza dwie staruszki i golebie, a debilatkom zamarzyla sie Barcelona... bo przeciez fontanna czyni metropolie. Czyz nie?

smutne to, ale prawdziwe...

a ławki na wzgórzu bez oparć, więc długo nie posiedzisz, a tych z oparciami zaledwie kilka :(

Durnie jedne narzekać ino umiecie. Co by nie zrobić zawsze się ktoś znajdzie z krytyką.

W Cieszynie tak mało rozrywek, że nawet o takiej błahostce sie pisze jak zwykła sadzawka w parku.

co za d.....e komentarze Wzgórze Zamkowe jest obecnie przepiekne!!! A fontanana po prostu jak z bajki!!. P. Ewo Nie przejmować się tymi kretyńskini wypowiedziami przepełnionymi złośliwości i zazdrości!!!

No byłem tam wczoraj i bajki nie widzialem. Widziałem sadzawkę z kilkoma monotonnymi wytryskami. Takie badziewie w takim miejscu. Wstyd. Ani się to nie komponuje z atmosferą wzgórza,ani zbyt estetyczne... takie na odp... żeby coś było. Fontanna powinna być w miejscu Ślązaczki. Taka w stylu wiedeńskim.

Twoja wypowiedź pełna jest złośliwości , to postawa ludzi, kttórzy ponieśli w życiu druzgocące klęski i są rozgoryczeni. Świat nie jest taki zły , uśmiechnij się , na pewno będzie lepiej!

Takie fontanny budowało się 100 lat temu. Gościu dobrze pisze. Cieszyn miastem sadzawek!

tak jak ten jeleń, jak ta Gołębiowska -
jeden wielki kicz

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama