, poniedziałek 26 luty 2024
Pochwała wuwuzeli
Darek Jedzok jest felietonistą. fot. ARC Dodaj do Facebook

Pochwała wuwuzeli

DAREK JEDZOK
Nietrudno odgadnąć wyniki tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Obojętne, kto znajdzie się na drugim miejscu - zwycięzcą mundialu będzie z pewnością kolorowy kawałek plastiku o długości 65 centymetrów, wydający potężne „Bzzzz”.
Po zakończeniu zmagań każdy będzie pamiętał wuwuzelę – w odróżnieniu od faktycznej zwycięskiej drużyny. Afrykańska trąbka pojawia się w mediach, w milionach parodii, doczekała się nawet swojego przycisku pod filmikami na Youtube. Oprócz całkiem zabawnych dowcipów odezwały się jednak także głosy oburzenia.

Dla niektórych samorosłych antropologów wuwuzela posłużyła do uwydatnienia różnic między wysublimowaną kulturą europejską a „afrykańcami”, którzy co najwyżej potrafią narobić bałaganu i hałasu. W sieci pojawiły się filmiki zestawiające wuwuzelowy ul z śpiewaniem hymnu, odtwarzaniem muzyki klasycznej na meczach piłki nożnej i szczerą, czystą radością fanów.

Czystą, jasne. O ileż bardziej ucywilizowane są nasze syreny, race świetlne i zasypywanie trawnika makulaturą. Nie uważam też - nie obrażając prawdziwych fanów piłki – że europejscy chuligani są kwiatem inteligencji i oznaką naszego zaawansowania cywilizacyjnego. Może z wyjątkiem tych, którzy puszczają sobie w słuchawkach „Cwał Walkirii” podczas nawalania się wzajemnie w czerepy.

Oczywiście każdy człowiek ma w sobie kawałek etnocentryka – poznali się na tym już pierwsi muzykolodzy, którzy chcieli edukować azjatyckich muzyków produkujących „nieharmonijny jazgot”. Okazało się jednak, że tamci reagowali z takim samym obrzydzeniem na twórczość mistrzów muzyki klasycznej, pośpiesznie zatykając uszy.

Wniosek jest prosty - wszyscy jesteśmy kukiełkami wystruganymi przez nasze zwyczaje, tradycje i konwenanse. Obecnie większa część badaczy uważa, że wyrwanie się z tej foremki jest całkowicie niemożliwe. Ponieważ dawno sczezła marnie także teoria liniowego, ewolucyjnego rozwoju kultur, możemy spokojnie zrezygnować z wywyższania się i wyśmiewania się z innych.

Nie ma lepszych lub gorszych tradycji - żywiołowy nowoorleański pogrzeb nie jest gorszy od naszej posępnej żałoby, nasze sztućce nie są lepsze od chińskich pałeczek, wuwuzela nie jest w żaden sposób gorsza od naszej syreny czy chóralnego śpiewu.

Porozumienie międzykulturowe wcale nie jest takie łatwe. Przykładów nie trzeba szukać daleko, pamiętam oburzenie czytelników z głębi Polski, kiedy opublikowałem w sieci felieton o śmigusowym „suszeniu” dziewczyn. Wszak to barbarzyńska przemoc wobec kobiet!

Spotkania z innymi kulturami mogą być zresztą całkiem zabawne. Rolling Stones podobno długo opowiadali znajomym, że na polskim lotnisku witano ich chlebem i... kokainą.

www.blog.jedzok.com
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

tylko czekam, aż któryś z oponentów naszego pana Burmistrza napisze, że to przez niego te wuwuzele!.. taki jest niestety poziom wielu z was, głupi cieszyniacy..

często Cię broniłem, ale teraz to przegięcie pały! Po cholerę się obrażasz i nazywasz innych głupimi? Po wcześniejszych wpisach pasowałeś/łaś mi na PO, ewentualnie SLD, ale teraz ten jad niczym antek_emigrant z onet.pl karze mi przypuszczać, że albo upał albo podszywka...
Tak czy owak nie zgadzam się z tezą felietonisty - ja z tych mistrzostw zapamiętam ciut więc niż tylko wuwuzele - zapamiętam wielkich przegranych, "kosmiczną" Jabulani, zwycięską drużynę oraz fakt, że tym razem wyjątkowo nie braliśmy udziału w tej edycji Mundialu ;P
Pozdrowienia dla wszystkich pozytywnie myślących ;)

... bo felietonista stawia takie tezy, że trudno się z nimi zgadzać.

ciebie przepraszam i wyłączam spod zbiorowej definicji cieszyniaków - ale jak można inacze nazwać tych, którzy patrzą, a udają, że nie widzą, ile nasz Burmistrz zrobił dobrego dla tego miasta??.. No pytam się jak?!..

nie samorośli, tylko domorośli, a tak w ogóle, odnośnie tekstu,to rzeczywiście "sezon ogórkowy" w pełni...

nie samorośli, tylko domorośli, a tak w ogóle, odnośnie tekstu,to rzeczywiście "sezon ogórkowy" w pełni...

?

Dużo hałasu a jakaś taka pusta

sam sobie wystawiasz świadectwo jako niekulturalny oponent pana Burmistrza! twój poziom to nie mój poziom!

Za tydzień pewnie o ośmiornicy zgadującej wyniki mundialu?

o krytyce Burmistrza? Ten sam, który go podobno broni, a swoją drogą rozumiem, że Placebo nie jest Cieszyniakiem albo sam siebie ochrzcił głupcem... też:-)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama