, sobota 2 marca 2024
Pewnie służy już Bogu w niebie
Ksiądz Roman Indrzejczyk był otwarty na inne religie. Na zdjęciu podczas odsłonięcia Ołtarza Europejskiego z duchownymi ewangelickimi (od lewej): Janem Byrtem, biskupem Pawłem Anweilerem oraz Waldemarem Szajthauerem. fot. Stela Dodaj do Facebook

Pewnie służy już Bogu w niebie

KS. JAN BYRT
Dwóch przyjaciół straciłem w tej katastrofie. Dwóch księży: jednego z Kościoła ewangelickiego - ks. Adama Pilcha, a drugiego z Kościoła katolickiego - osobistego duszpasterza Prezydenta Rzeczpospolitej ks. Romana Indrzejczyka. To był skromny Sługa Boży! Jestem Bogu bardzo wdzięczny, że postawił takiego człowieka na mojej drodze, że miałem okazję go osobiście poznać. Jestem i będę z tego dumny.
Jestem winny skromnemu ks. Romanowi Indrzejczykowi, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem kilka wspomnień. Bo był na tej beskidzkiej ziemi. Był i mieszkał w naszej parafii ewangelickiej. Bóg sprawił, że osobiście mnie, księdzu ewangelickiemu, dane było poznać osobistego kapelana Prezydenta Rzeczypospolitej: ks. Romana Indrzejczyka. Byłem ciekawy, dlaczego właśnie on jest osobistym duszpasterzem PP Lecha Kaczyńskiego. To była specyficzna osobowość. Teraz wiem, dlaczego prezydent wybrał go na osobistego kapelana w Pałacu Prezydenckim.

Ks. Roman Indrzejczyk półtora roku temu przyjechał do Szczyrku na poświęcenie Ołtarza Europejskiego w zastępstwie Prezydenta, który w tę niedzielę był w Białymstoku. Kancelaria Prezydenta RP poinformowała nas o przyjeździe ks. Indrzejczyka i poprosiła w jego imieniu, abyśmy - jeśli jest taka możliwość - przenocowali ks. Romana, bo chce zostać o jeden dzień dłużej i poznać troszkę naszą parafię.

Przyjechał w sutannie z osobistym kierowcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nieczęsto parafia ewangelicka w Szczyrku gości takich księży. Od pierwszej chwili, kiedy wysiadł z samochodu na placu parafialnym, wydał mi się bardzo sympatyczny, miły i skromny. Zjedliśmy obiad i po obiedzie pojechaliśmy na uroczyste poświęcenie Ołtarza Europejskiego na Kotarz. Tam mnie całkowicie zaskoczył, bo podczas odczytania oficjalnego listu od Prezydenta Rzeczpospolitej do parafii ewangelickiej w Szczyrku wyjął z torby niecodzienny „prezent”. Były to ufundowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego cudowne ołtarzowe naczynia komunijne! To było nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich ogromnym, miłym zaskoczeniem. Wszyscy uczestnicy, a było nas tam około 800 osób, klaskaliśmy. Cudowna jest dedykacja prezydenta na kielichu komunijnym: „Dar Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego dla Ołtarza Europy - 28 wrzesień 2008 roku”.

Teraz ten kielich ma dla nas jeszcze większą wartość. On nas łączy myślami i z prezydentem Lechem Kaczyńskim, i z jego wiernym duszpasterzem. Coś namacalnego zostało na naszej beskidzkiej - szczyrkowskiej ziemi, w parafii ewangelickiej w Szczyrku, od Prezydenta i od ks. Romana. Myślę, że żadna parafia, czy to ewangelicka, czy katolicka, nie ma takiej pamiątki po naszym Prezydencie i jego duszpasterzu. I za to jestem bardzo wdzięczny przede wszystkim Bogu, Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i temu skromnemu ks. Romanowi Indrzejczykowi.

Ale wracając do osoby ks. Romana, został u nas jeszcze jeden dzień i mieliśmy okazję porozmawiać przy kolacji i do późnych godzin wieczornych. Po kolacji - nieśmiało przyznam - zaproponowałem lampkę czerwonego wina, które dostałem od przyjaciół prowadzących w Niemczech winnicę. Ks. Roman nie odmówił i mogliśmy przy tej lampce wspólnie w przemiłej atmosferze porozmawiać. Był niesamowicie ekumenicznym księdzem. Znał wszystkich księży ewangelickich z diecezji warszawskiej. Wiele dobrego dowiedziałem się od ks. Romana o księżach ewangelickich, którzy służą w Warszawie. Także o ks. Adamie Pilchu, który był w delegacji w samolocie i tak tragicznie ze wszystkimi zginął.

Ks. Roman był inicjatorem i jednym z motorów comiesięcznych, ekumenicznych nabożeństw w Warszawie. To on na prośbę Prezydenta wybrał ten kielich komunijny do Szczyrku. Tym bardziej ten kielich dla mnie dużo znaczy. Porozmawiał z moją małżonką i moimi dziećmi. Ten wieczór bardzo mnie ucieszył. Zyskałem nowego, serdecznego przyjaciela z Kościoła katolickiego, z którym do zeszłego tygodnia poprzez Kancelarię Prezydenta RP utrzymywałem kontakt e-mailowy, informując go o wszystkim, co dzieje się w ewangelickiej parafii w Szczyrku, wysyłając mu zdjęcia i życzenia.

To był naprawdę skromny Sługa Boży! Jestem Bogu bardzo wdzięczny, że postawił takiego człowieka na mojej drodze, że miałem okazję go osobiście poznać. Jestem i będę z tego dumny. Jestem przekonany po tym krótkim spotkaniu, że jest w Królestwie Bożym i służy nie tylko Bogu, ale dalej też i swojemu Prezydentowi.

Dwóch przyjaciół straciłem w tej katastrofie. Dwóch księży: jednego z Kościoła ewangelickiego - ks. Adama Pilcha, a drugiego z Kościoła katolickiego - osobistego duszpasterza Prezydenta Rzeczpospolitej ks. Romana Indrzejczyka. Z tego, co wiem, oni też sami byli w Warszawie wspaniałymi przyjaciółmi. Tak ma życie wyglądać tutaj na ziemi - obfite w przyjaźń i miłość i tak wygląda w Królestwie Bożym. Chwała Bogu za takich przyjaciół!

Kielich, jako niezwykła pamiątka, został z nami. Z niego udzielamy Komunii Świętej w naszym kościele ewangelickim w Szczyrku.

***
W niedzielę o godz. 11.00 w kościele ewangelickim w Szczyrku rozpocznie się nabożeństwo, po którym zostaną zasadzone cztery buki. Będą nazwane symbolicznie: Maria Kaczyńska, Lech Kaczyński, ks. Roman (na cześć ks. Romana Indrzejczyka, prezydenckiego kapelana) i ks. Adam (na cześć ks. płk. Adama Pilcha z Wisły).
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

niewinne ofiary nikczemnych gier marnych polityków

to jest niebiblijne nauczanie !

..............a gdyby tak większość z nas - to życie nie byłoby koszmarem, tu na ziemi.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama