, wtorek 21 maja 2024
W Wiśle mawiają: Krzyż powinno się mieć w sercu, a nie na ścianie
Sala katechetyczna w „Patelnioku”. To jedyne miejsce w szkole, gdzie wisi krzyż. fot. Katarzyna Koczwara Dodaj do Facebook

W Wiśle mawiają: Krzyż powinno się mieć w sercu, a nie na ścianie

KATARZYNA KOCZWARA
W wiślańskim ogólniaku dyrektor jest ewangelikiem, jego pierwszy zastępca wyznania prawosławnego, a drugi katolikiem. Niby wszyscy chrześcijanie, ale krzyży w salach lekcyjnych nie ma.
Ostatnio głośno jest o krzyżach w szkołach. Trwa dyskusja, czy ich obecność nie jest zamachem na świeckość państwa i szeroko pojętą wolność. To efekt wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał, że należy zdjąć krzyż w jednej z włoskich szkół, bo na jego obecność nie zgadzają się ateiści. Postanowiliśmy sprawdzić jak ta kwestia wygląda w wielowyznaniowej Wiśle.

To, że krzyż nie wisi, nie znaczy, że go nie ma
W większości miejscowych szkół krzyża w salach nie ma. Tylko nieliczne placówki mają specjalne sale katechetyczne do nauki religii, gdzie krzyże wiszą. W Liceum Ogólnokształcącym im. P. Stalmacha krzyż znajduje się tylko w gabinecie dyrekcji. — Kiedy religia weszła do szkół i padła propozycja by krzyże były w każdej placówce, sprawę przedyskutowaliśmy na radzie pedagogicznej, z młodzieżą, samorządem szkolnym — wspomina Danuta Kozyra, dyrektorka liceum. Młodzież zadecydowała, że przez wzgląd na wielość wyznań krzyże w salach nie są potrzebne. — Młodzież argumentowała, że krzyż nosi się w sercu, nie trzeba go demonstrować — dodaje dyrektor Kozyra. Jednocześnie zwraca uwagę na atmosferę panującą w wielowyznaniowym gronie pedagogicznym. — Chyba jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, gdzie dyrektor jest ewangelikiem, zastępca wyznania prawosławnego, a drugi zastępca katolikiem. Atmosfera jest życzliwa, bardzo tolerancyjna. To, że krzyż nie wisi, nie znaczy, że go nie ma — zauważa pani Danuta.

Ważna jest tolerancja, wzajemny szacunek
Zespół Szkół Hotelarsko- Gastronomicznych ma osobną salę do katechezy i to w niej wisi krzyż. — Obecność krzyża w tej sali młodzieży bardzo pomaga. Intencje są bardzo poważne. Nie chodzi o błahe sprawy, żeby matematyka się szybko skończyła. Modlimy się w intencji taty chorego na raka, ojca, który jest uzależniony od hazardu, kolegi, który się powiesił — wyjaśnia siostra Halina Koćwin, Salezjanka.

Sama młodzież uważa, że najważniejsze jest poszanowanie wolności drugiego człowieka. — Ważna jest tolerancja, wzajemny szacunek, ale i szacunek do naszej historii, tradycji. Jeszcze nie tak dawno były strajki, by krzyże mogły wisieć w publicznych miejscach — zauważa jedna z uczennic „Patelnioka”. — Komuś może przeszkadzać czador muzułmanek, mój habit i krzyż też mogą razić. W ten sposób zmierzamy do źle pojętej tolerancji, zabijamy wszelką demokrację — uważa siostra Halina.

Trzeba szukać uniwersalnych rozwiązań
Na poziomie szkół podstawowych problem krzyża praktycznie nie istnieje. — Dzieci nie zauważają braku krzyża na ścianie — mówi ojciec Tomasz Urbański uczący religii katolickiej w Wiśle-Malince. Zajęcia z dziećmi zaczyna i kończy modląc się w kole. — W wiślańskich specyficznych warunkach trzeba szukać uniwersalnych rozwiązań — wyjaśnia zakonnik.

Często pojawia się także argument odpowiedniego zachowania w obecności krzyża. — Młodzież w szkole nie przywiązuje aż tak wielkiej uwagi do symboli. Pod krzyżem padnie brzydkie słowo, dojdzie do niewłaściwego zachowania, a jest to znak wymagający szacunku — zauważa Bożena Walkiewicz, nauczycielka z podstawówki w Wiśle-Czarnem.

Nie tylko szkoły starają się stworzyć przestrzeń do funkcjonowania wszystkich wyznań. Wiadomo, że m.in. Świadkowie Jehowy nie uznają krzyża. W kaplicy przy cmentarzu komunalnym krzyż znajduje się więc w specjalnej wnęce. W czasie nabożeństw Świadków Jehowy jest zasłaniany.

W Wiśle jest 12 wyznań. Dominują luteranie (50 proc.). Katolicy stanowią 30-procentową grupę. Reszta to Świadkowie Jehowy, baptyści, Zielonoświątkowcy, Adwentyści Dnia Siódmego oraz mniejsze tzw. wolne kościoły.
Komentarze: (121)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

miło się czyta powyższy artykuł.

Mądrzy ludzie w tej Wiśle. Żeby tak w całej Polsce...

Wisła jest eurpejska, a reszta to prowincja i wiocha.
Przenieśmy stolicę do WISŁY!!!!!!!

tak to się robi w Wiśle i wielki szacunek dla otwartości i życzliwości dla wartości istotnych dla innych osób, jakie są udziałem mieszkańców tego miasta, od którego może się uczyć cała Polska! Sam jestem buddystą ale doceniam, szanuję i uczę się czasami od przedstawicieli różnych religii

Niestety krzyż stał się symbolem panowania religii katolickiej. Nie jest więc to wojna o rzeczywiste dzieło Jezusa na krzyżu, ale o pokazanie swojej katolickiej dominacji. Proszę zobaczyć dyskusje na ten temat w TV i zobaczyć zacietrzewienie tych zwolenników krzyża.

Sam jestem buddystą i byłym agentem SB więc szanuję wszystkie poglądy, jak to człowiek renesansu.

Wiadomość trafi do serwisów ogólnopolskich i zaraz zakon z Torunia ogłosi krucjatę w celu nawracania Wisły na wiarę rydzy

sekciarki kastrat umysłowy..... zaraz się zacznie "eksplozja tolerancji"

Już sie pojawilo pierwsze cieszyńskie debilątko - sekciarski kastrat umysłowy..... zaraz się zacznie "eksplozja tolerancji"

jakiś zimny drań podszył się pod moje imię i nazwisko- to kuriozalny dysonans przy temacie religii i dobroci ludzkiej natury, z tym agentem SB, to jakaś koszmarna historia, jak może finalnie zatriumfować plotka- głuchy telefon...

Czytając bojówkarza kaczoren jugend wyzywającego do sekciarzy chce się wymiotować

wymiotuj mamusi do wazy

Mamusia czy dziadek byli w Hitlerjugend?

jak widać młodzież wyciąga właściwe wnioski z toczących się w polityce dyskusji i ma rację - tak powinno się uczyć tolerancji wobec innych wyznań, bo PRAWDA jest tylko jedna, dla wszystkich, obojętnie czy komuś w jej poszukiwaniu potrzebny jest krzyż czy też nie.

Bardzo urocze jest zdumienie pani redaktor, cytuje po literkach - "dyrektor jest ewangelikiem, jego pierwszy zastępca wyznania prawosławnego, a drugi katolikiem. Niby wszyscy chrześcijanie,ale krzyży w salach lekcyjnych nie ma." Wyobraźmy sobie, że będąc na ulicy Czerskiej w Warszawie tak by opisała swoją obserwację - W gazecie pracują na kierowniczych stanowiskach niby żydzi, a gwiazdy Dawida na budynku nie ma.

Żaden niewierzący czy ateista nigdy nie będzie chciał usunięcia krzyż, jest to nie logiczne, dla nich krzyż to tylko dwie belki zbite pod kątem prostym, tak jak nikt z nas nie będzie chciał usunięcia posążku Buddy, który ktoś na na biurku na ozdobę czy wizerunku jakiegoś bóstwa obcego naszej kulturze. Usunięcia krzyż chcą ci co wierzą w Jezusa Chrystusa i drżą, bo krzyż zobowiązuje, wymaga, a to już jest "nietolerancja". Wystarczy powiedzieć, że na krzyżu nie wisi Jezus ale Spartakus, który walczył o wolność ludowych mas, walczył z wyzyskiem klasowym, walczył o wolność i demokrację, a w każdej szkole , urzędzie będą po trzy na każdej ścianie. Jeżeli ktoś biurze zawiesi kalendarz z gołą babą z cycami jak arbuzy to wszystkim się podoba ale jak zawiesi obraz przedstawiający jedną taką Żydówkę, której syna dwa tysiące lat temu ukrzyżowali Rzymianie na wniosek jego ziomków bo im się nie podobało co mówił to zaraz jest awantura o brak tolerancji i brak szacunku dla inności i inne bzdury

Nie. Nie dość że fanatyk religijny, to antysemita

Jak sobie ubrana baba nie życzy kalendarza z gołymi na ścianie, to szef go ściągnie. Inaczej jest chamem, bo nie potrafi uszanować innych. Jak ktoś uważa, że wieszanie krzyży w miejscu, gdzie się przeklina, ściąga, uwłacza krzyżowi, to też to można uszanować ? Co ma współnego z wiarą jej demonstrowanie na pokaz,a w sercu nienawiść, wyzywanie innowieróćw do sekciarzy ?

Zastanawiam się ,czy wziąść udział w tej dyskusji. czy dość szeroko rozumiemy o co w niej idzie. A idzie o tolerancję. Tolerancję do czego? Symboli. Symbolem dla większości chrześcijan jest krzyż, może też być znak ryby. Dla małżonków -zawarcie związku symbolizuje obrąćzka ślubna. Ktoś powie nie wszystkich- ale większość przynajmniej po slubie chce ją mieć- nac palcu. Dla kibica klubu sportowego - symbol to jego barwny szalik, dla polaków sztandar i jego godlo. Więc o co chodzi z tą tolerancją? Jeśli większość chce krzyża w szkole- to dlaczego by go miało nie być? Bo jednostka nie chce? Jeśli symbolem zawarcia związku ma być obrączka to w imię jakiegoś rozwodnika ,ktorą ją zdjął pozostali małżonkowie mają zdjąć obrączki? O co zatem chodzi w tej dyskusji? Z całym szacunkiem dla protestanckiej Wisły i jej wielowyznaniowości - jeśli tak chcą jej poszczególni mieszkańcy to niech im wolna wola bedzie. Nikt im niczego nie narzuca- wolność wyznaniowa ich dzieli na coraz to mniejsze stadka wyznaniowe- jak chcą to niech im bedzie. Już sobie wyobrażam jak za twardego stalinizmu opiera się ta ich tolerancja nietolerancyjnemu systemowi komunistycznemu. Gdyby nie ten silny polski katolicyzm nie pozostał by po nich nawet ślad. To ,że chrześcijaństwo w tym kraju jakoś oparlo się programowej ateizacji to zasługa kogo? Pytam się obiektywnie. Jeśli ktoś ma historyczną pamięć. Co więc nam się serwuje- krzyż znakiem nietolerancji??? Coś takiego?....cdn.

Historyczna pamięć? O inkwizycji, wymordowaniu przez krzyżaków tysięcy Polaków, Litwinów, Prusów, itd.? Historia nie jest taka biało-czarna. A większość może się mylić

Jest tylko jeden krzyż w Polsce, który nie rani uczuć prawdziwego do szpiku kości ateisty. Jeden, którego prawo do istnienia ateiści są gotowi stoczenia walki nawet w sądzie. Jest nim krzyż do którego artystka N. przybiła męskie genitalia.

Dla Wiślan historyczna pamięć to m.in. prześladowania z rąk arcykatolickich Habsburgów. Krzyże służyły oporowi przed komuną i tym, co pod ich sztandarem prześladowali niewinnych.

Nie wiem o co ci chodzi. Większość w Wiśle nie chce w każdej klasie krzyży i na tym dyskusja powinna być zakończona. Podobno większość ma rację. W Limanowej chcą, w Wiśle nie chcą. Po co kumu ta histeria ? Krzyż to tylko znak wiary, wykorzystywany wielokrotnie przez złych ludzi. Za zbrodnie popełnione w imię krzyża przez złych ludzi przepraszał Jan Paweł II: PRZEPRASZAŁ. Nie wolno robić ze sprawy krzyży w szkole kampanii nienawiści przeciwko ewngelikom, Świadkom Jehowy, Żydom, ateistm, itd. A tak tu na tym forum się dzieje. Co to za wiara ? To niema nic wspólnego z wiarą. Państwo jest świeckie, krzyże w szkołach są dobrowolne i jeśli większość nauczycieli i uczniów ich sobie nie życzy w każdej klasie, to ma do tego prawo. Tak samo jak do decyzji odmiennej. Amen

faktycznie acan nie rozumiesz z tego zbyt wiele

Jesteśmy bardzo specyficznym narodem, „prawie” wybranym. Z komuną walczyliśmy krzyżem, na przystanku wolność przepraszamy za symbol chrześcijaństwa. Pan Jerzy mówi, że jest człowiekiem renesansu... Przyznaję, że ciśnie się młodzieżowy okrzyk: "ściana"!

Udajesz, czy naprawdę jesteś tak ograniczony ? "Jerzy Oszelda" to nie Jerzy Oszelda. To co ty i inni tu robicie pod hasłem obrony krzyża to jedna wielka kampania nienawiści do każdego, kto nie słucha ślepo waszego guru z Torunia. To jest profanacja krzyża, nie jego obrona. Jezus przyszedł z miłością, nawet do najwięszego grzesznika, nie z nienawiścią

krzyż, to symbol zbyt istotny i głęboki, żeby ustalać ustawowo, jak z nim postępować - to sprawa indywidualnego, osobistego wyboru, który dotyczy sfery prywatnej a jego obecność winna być w miejscu praktyk duchowych i chrześcijańskiego kultu - werdykt europejskich władz sądowniczych, to precedens ,chroniący neutralności światopoglądowej przestrzeni publicznej, szczególnie zaś instytucji edukacyjnych, które szczególnie winny być wolne od presji kulturowej religii instytucjonalnych

dyskusja mocno odbiega od tematu tekstu...
a on właśnie pokazuje, że może być miejsce dla każdego przy wzajemnym szacunku

dziękuję ze poruszyłaś ten temat. My Polacy jesteśmy bardzo przekorni, rzeczywiście mamy coś z Hebrajczyków...?
Krzyż jest Bożą tajemnicą. Krew na nas i na nasze dzieci - krzyczeli Żydzi i tym sposobem nie ściągnęli na siebie przekleństwo, ale Boże ocalenie i błogosławieństwo Niebios dla siebie i następnych pokoleń. Ta krew Jezusa-Mesjasza-Chrystusa może oczyścić z grzechów każdego ! Wielka to tajemnica poznać moc krzyża i Jego Mowę ! (eda)

Jaki Ty Warsie jestes madry , wszystko wiedzacy , czytajac Twoje posty ma sie wrazenie ze jestes najmadrzejszy na tej Planecie , prawda jednak jest zupelnie inna. Co zas tyczy sie krzyzy , to w Polsce jest wystarczajaco duzo kosciolow , sanktuariow i roznego rodzaju innych przybytkow gdzie bez urazy ludzi innych wyznan moze wisiec niezliczona ilosc krzyzy , to samo dotyczy domow i mieszkan ludzi dla ktorych krzyz ma az tak wielkie znaczenie, wiec dlaczego maja wisiec krzyze w miejscach uzytecznosci publicznej gdzie przewijaja sie ludzie roznych wyznan . Pozatym w dzisiejszych czasach wszystkie wyznania i religie to nic innego jak MAFIE ktore walcza o wplywy nie przebierajac w srodkach.

Jeśli zatem zgadzasz się z tym ,że chrześcijan jest tak dużo ,że mają krzyze w świątyniach i w ich domach to dlaczego , jeśli w naszym kraju stanowią oni przytłaczającą większość nie mieli by mieć tych krzyży jeśli tego chcą w miejscach pracy, szkołach, czy innych miejscach w których pragną. Państwo jest takie jakie jego społeczeństwo ,ktore pracując w nim buduje jego pomyślność z podatków. Zatem ci podatnicy tę przestrzeń wokół siebie mogą kształtować zgodnie ze swoimi poglądami. Poglądami ,ktore są za czymś a nie przeciwko czemuś. Czy nie uważasz ,że ci ktorzy krzyża mieć bnie chcą nie wieszają go po prostu, a gdzie stanowią mniejszość po prostu nie mogą narzucać swojej woli większości. Tolerancja tak, ale demokracja wybrała racje większości. Jeśli t grono przeciwników obecności krzyża bedzie w mniejszości kazdy chrześcijanin czy tego będzie chciał czy nie będzie się musiał z tym pogodzić. Wladza w państwie jest świecka- nie oznacza to ,że społeczeństwo też musi takim być. Wybór władzy świeckiej jest uzależniony od społeczeństwa w większości chrześcijanskiego ,zatem w Polsce długo się nie znajdzie polityk i partia ,która wypowie walkę z obecnością krzyża w miejscach publicznych.

Jeśli t grono przeciwników obecności krzyża bedzie w mniejszości kazdy chrześcijanin czy tego będzie chciał czy nie będzie się musiał z tym pogodzić ?!

Tak się pokrecilo. Domyśl się jak ma być poprawnie.Tak się zamyka polemike. Panu Bogu swieczkę a diablu ogarek.

Tak samo uważają w Islamskiej Republice Iranu.
Biliby brawo Warsowi. Demokratycznie uchwalili w Iranie, że za przejście na chrześcijaństwo jest kara śmierci. Dzieci z małżeństw mieszanych są automatycznie muzułmanami - też uchwalono demokratycznie. W szkołach, zakładach pracy, urzędach, są tylko muzułmanskie półksięzyce - przeszło demokratycznie. Jak jesteś chrześcijaninem po rodzicach, to władza ciebie toleruje............. Większość uważała, że ziemia jest płaska i za popieranie Kopernika groził sąd kościelny i stos.......Sorry, ale powoływanie się za zdanie większości to szczyt demagogii.....Państwo demokratyczne chroni także opozycję, innowierców, każdą mniejszość....Inaczej mamy tyranię większości.....

Wars napisał mądrze, popieram

Co za kiep ten poniżej. Ta demokracja chroni tych ateistycznych mondrali i o innych orientacjach wyznaniowych. Chroni nie znaczy ,że będą narzucać większości co ma być lub nie. Spróbowałbyś być durniu ateistą lub innowierca w Iranie. Więc się ciesz ,że masz demokracje katolicką ,a na cieszyńskim demokracje protestancko -katolicką. Iran kiepie ci się marzy. To napisz podobny post do gazety irańskiej. Więc ciesz się ,że żyjesz w tolerancyjnym chrześcijanskim kraju ,ktory twojemu belkotowi nie da posłuchu.

Krzyż ma wisieć w miejscach świętych - kościołach i kaplicach - sacrum.
Dodatkowo
każdy przecież może sobie nosić krzyżyk czy co tam chce na łańcuszku na piersi.
Każdy może sobie nosić swój osobisty symbol religijny na piersi.
Po co wieszać to jeszcze na ścianach świeckiej szkoły, fabryki, urzędu ? Czy w kościołach nad ołtarzem wisi godło ?
Co boskie Bogu, co cesarskie cesarzowi ? Kto to
powiedział ?

A jak komuś mało to może sobie wytatuować krzyż
na czole lub gdzie indziej

Sorry

Najpierw poczytaj konstytucję RP, potem obrażaj. Polska według konstytucji jest państwem świeckim, które chroni mniejszości narodowe i wyznaniowe.
Rozumiem, że słowa "kiep" i "durniu" pod adresem przeciwników wieszania krzyży w instytucjach świeckich są wyrazem twojej miłości bliźniego. Aż się ta miłość wylewa. Czekam na kolejne epitety z ku... i chu... na czele, połączone z głoszeniem, że jesteś gorliwym katolikiem

Adam ,mam fabrykę i w mojej wiszą krzyże. Poza tym, wszystko oprócz swiadczonej pracy jest moje, a za pracę płacę. U mnie nie ma demokracji i wisza krzyze. Komu się nie podoba może zmienić pracę.Wierz mi .Nikt nie protestuje. I nikt nie narusza mojej wlasności. Społeczna własność jest taka jakim jest społeczeństwo. Zróżnicowane ale w większości chrześcijanskie. Może przyjdfzie czas ,że ateistyczna mniejszość stanie się kiedyś większością ,wówczas chrześcijanie będą w podziemiu.Tam zresztą powrócą. Mają to zapowiedziane -ale świat nbie bedzie już długo istniał. Bezbożnicy w tej tolerancyjnej Europie doprowadzą do degeneracji cywilizacji ,ktora wyrosła na chrześcijaństwie i zdrowych zasadach moralnych. Jeśli meskie pary zajmą się wychowaniem dzieci to nie wiem kto je bedzie plodził. jeśli eutanazja ,to powulonu jest dosyć by zamiast leczyć, pomagać w umieraniu - czy tego chcesz? Dziś islam już wie ,że ta tolerancyjna europa jest bezbronna wobec ich doktryny.Czy w tym konterkście chrześcijaństwo nie jawi się tobie jako najwyższa wartość cywilizacji europejskiej i tolerancji. Pamiętaj jeśli europa nie bedzie chrześcijańska to wkrotce będzie islamska, a demokracja proponowana przez UE zupełnie poizbawi cię orientacji seksualnej- a każdy uśmiech czy gest wobec odrębnej płci odbierze za molestowanie seksualne. Te pajace ,ktorzy biorą 7000 euro miesięcznie,pensji ,że są europoslami ,i za każdy dzień na sesji parlamentu UE po 298 euro i dodatkowo 7900 euro na prowadzenie biura poselskiego i jeszcze dodatkowo 5000 euro na naukę języków miesięcznie zrobią wszystko co im ta masoneria każe , by takich ludeczków sciągnąć na dno w imię tolerancji.

Obawiam się Warsie, że nie zrozumiałeś tego, co napisał twój adwersarz. Ja nazwę to inaczej: nie rób drugiemu, co tobie niemiłe. Tobie mieszkając w kraju islamskim nie byłoby przyjemnie czuć się gorszym, gdy w instytucjach publicznych dominuje islam i gdy narzuca się jedną religię. Więc spróbuj zrozumieć tych "o innych orientacjach wyznaniowych" w Polsce. Nie rozumiesz, nie różnisz się mentalnie niczym od Irańczyków.

Adam ,ty masz po przewracane w glowie.Jeśli ktoś chce być tym czym chce- być mniejszością religijną ,polityczną światopoglądową ,mniejszością seksualną to niech sobie nią jest i cierpi za swoje przekonania bedące w mniejszości. Niech nie prubuje jednak ustawiać większości po swojemu. I tyle! Czy to jest jasne.To ty nie rozumiesz czym jest tolerancja.

Tolerancja nie oznacza zgadzania się z innymi poglądami, ale szacunek wobec nich. W najgorszym razie obojętność, np. mam gdzieś jak ktoś łazi po domach i chce nawracać na swoją wiarę, ale ma do tego prawo i mu tego nie zabraniam. Ani też nie ma żadnego powodu, żeby go za to jakoś dyskryminować. Na 100% tolerancja nie oznacza tego, że mniejszość ma cierpieć za to, że jest mniejszością - to jest faszyzm - takie poglądy - nic innego jak faszyzm. "Niech cierpi za swoje przekonania bedące w mniejszości" - tak hitlerowcy usprawiedliwiali mordy na Żydach i Polakach oraz Czechach w czasie okupacji na Śląsku Cieszyńskim

Co szykujesz na innowierców ? Stosy, czy coś nowszego ?

Nie rób mętlika. Państwo świeckie zgoda!. Preambuła ,zapisana w konstytucji mówi jak tą świeckość należy rozumieć. Czujesz się nie chroniony? Co ci zagraża ? Krzyż na ścianie? Powieś sobie sierp i mlot. Jak zdejmujesz spodnie to w imię tolerancji ja mam tez je zdjąć, bo przeraża cię Twój wlasny wstyd. Nie zaczynaj postu od Wars i powtarzam nie rób mętlika w dyskusji.

Cała nadzieja w młodych, tak myślę. Młodzi rozumieją, że czasy narzucania innym swoich poglądów minęły. Stąd bardzo dobre wypowiedzi uczniów z Wisły. Oni rozumieją, że nie da się w XXI wieku zmusić mniejszości do "cierpienia" i że prześladowania ludzi innego wyznania, narodowości to zło

Adam ,wprost ręce opadają jak czytam te Twoje wywody.Wszak ,nie ubieraj mnie w szaty osoby nietolerancyjnej- co cię do tego upoważnia. Czy ja zabraniem tu komuś wyglaszania swoich poglądów. Wiesz ,że to nie możliwe. Jeśli ktoś ,kto jest w mniejszości ma poczucie ,że cierpi z tego powodu to też jego sprawa. Bo ja ze swoimi poglądami i przekonaniami też jestem w mniejszości ale to nie powód by mi z tym źle było. To moje doświadczenia. I jeszcze jakieś głupawe insynuacje o hitlerowcach i żydach. Ty mnie pouczasz o tolerancji a wijesz tu jakieś pokretne insynuacje .Chyba cię kompletnie pogieło. Poszukaj jakiś rozsądniejszych argumentów.

W preambule konstytucji jest mowa o wierzących w Boga ( bez podziału na wyznania ) i o niewierzących. Wszystkim przyznaje się RÓWNE prawa........Kończę........Nie dyskutuj z głupim.....Pomyśli, że traktujesz jego pomysły poważnie ( to do innych)....

Adam- nadzieja w mlodych.Owszem tak!Myślę ,że mlodzi w swoich poglądach różnią się podobnie jak dorośli. I ewoluują i reagują na to co niesie swiat zewnętrzny. Myślę ,że w wypowiedziach uczniów z Wisły ,nie ma nic nie zwykłego co by ich odróżniało od wypowiedzi uczniów np. z Bytomia czy Koszalina. działa na nich ten sam zewnętrzny świat ,nie wiele różniący się w zasadniczych sprawach. W Wiślke na pewno doświadczyli kontaktu z osobami o różnych przekonaniach religijnych i to stanowić będzie fragment ich doświadczeń. Myślę ,że nie najważniejszy.

OK, rozumiem, że co innego miałeś na myśli, co innego napisałeś. Ja nie chciałbym być chrześcijaninem w Iranie. Jak będziemy tacy sami jak islamiści, to oni wygrają. Tolerancja nie oznacza dyskryminowania mniejszości. W USA nie ma krzyży w szkołach publicznych. Werdykt trybunału w Strasburgu nie zabrania wieszania krzyży, tylko zabrania obowiązkowego wieszania krzyży.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama