, piątek 3 maja 2024
Chciałbym zaczarować Cieszyn
Bogusław Słupczyński jest felietonistą Gazetycodziennej.pl. 



Dodaj do Facebook

Chciałbym zaczarować Cieszyn

BOGUSŁAW SŁUPCZYŃSKI, felietonista Gazetycodziennej.pl
Teatr bywa nudny. Mnie samemu nawet się czasami nudzi. Kiedy oglądam kilka spektakli pod rząd, to naprawdę mam dość. Wolę wyjść na ulicę i popatrzeć na jakiegoś młodego szaleńca przemykającego na desce po schodach, poręczach i murkach. A nawet czasami chciałbym wyjść na ulicę i być świadkiem dziwnych sytuacji.
Chciałbym zobaczyć jakiś wiec uroczysty z udziałem ludzi w czepkach kąpielowych na głowach albo prawdziwą operę ze śpiewakami w barze „Kurczak” na Wyższej Bramie, chciałbym żeby z fontanny na Rynku wylewał się prawdziwy kisiel, żeby ulicę Głęboką wypełniło wielkie stado krów, żeby w nocy na zamku cieszyńskim naprawdę, głośno i widocznie straszyło, że by po rynku pływały żaglówki, żeby po Olzie pływała łódź podwodna, żeby…

Chciałbym ulec takiej iluzji, jak dzieci kiedy pierwszy raz spotykają Świętego Mikołaja. Chciałby czasami zaczarować miejsce, w którym mieszkam. Chciałbym żeby ludzie, których na co dzień widzę przybrali inny wygląd, zachowanie, rolę.

Chciałby żeby nasze codzienne ścieżki zboczyły na tereny mijane, nieznane, a piękne. Chciałbym coś odkryć. Chciałbym się zdziwić. Spełnienie takich życzeń nie jest proste. Nie chodzi tu przecież o zmrużenie oczu.

Jednak może niebawem jakaś część tych życzeń spełni się. Od 2 do 6 czerwca trwać będzie OFF - festiwal – Scena Alternatywna. To taka niewinna chęć przewrócenia naszego miasta jak koszuli na drugą stronę. W tym roku w niewielkim wymiarze, ale w następnych latach to… może ho, ho, ho. Po co? Żeby wpuścić tlen w krwiobieg miasta, dostarczyć bodźców wyobraźni, żeby pożyć trochę abstrakcją lub dekonstrukcją formy naszej codziennej, żeby może po prostu uśmiechnąć się.

OFF będzie dziełem przede wszystkim artystów, animatorów, studentów z kręgu Uniwersytetu Śląskiego, Teatru CST, kolegów z Czeskiego Cieszyna – z klubu „Dziupla” i Stowarzyszenia „AVE”. Zawiązała się ciekawa grupa organizacyjna w Domu Narodowym wspomagana przez Gertrudę Chowaniokową. Chcemy żeby Sztuka nie zamykała się w salach, galeriach, kinach.

W sumie ciekawe jest też to, że dla wielu „odbiorców” będzie to kolejna prowokacja, chęć lansowania się, pokazania się, niepotrzebna bufonada „zakompleksionych artystów”.

Te subtelne wyładowania elektryczne w wyniku napięcia pomiędzy tymi chcącymi i chcącymi inaczej, daje dużo ożywczego tlenu. Będzie „Latające kino” w różnych punktach miasta, będzie okno w murze cieszyńskiego więzienia, będzie noc teatrów i będzie wspaniały „Karnawał Wenecki” na ulicy Przykopa, będą akcje, instalacje performance. A wszystko po obu stronach Olzy.

Nie będę opisywał tu szczegółowo co i gdzie ma się wydarzyć. Porozklejaliśmy dużo plakatów i afiszy z informacjami. O wszystkim można przeczytać na mieście. I w sumie też cieszy mnie to, że plakaty Off-u są gdzieniegdzie zrywane, że jakaś dziwna szafa na rynku komuś przeszkadza… Artysta ma „przeszkadzać”, ma wymyślać niestworzone rzeczy. Takie jego prawo.

I tak na przykład artyści i publiczność zjedzą sobie śniadanie pod różowym jelonkiem koło zamku, o czwartej rano. Pewnie pod subtelną opieką stróżów prawa.

A propos prawa. Byliśmy (organizatorzy) na zebraniu w Urzędzie Miasta gdzie wiceburmistrz Jan Matuszek udzielił nam lekcji pokory tak potrzebnej do zrozumienia mechanizmów społecznych, organizacyjno-technicznych i prawnych funkcjonowania miasta podczas imprez kulturalnych. Lekcję z całym dobrodziejstwem cennych informacji przyjęliśmy.

Takie wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez udziału studentów – wolontariuszy, a także bez współpracy służb miejskich, które potrafią wyjść na przeciw naszym planom i prośbom. Dużo się napracowaliśmy i mamy nadzieję, że ta propozycja spotka się z zainteresowaniem, życzliwością publiczności, zwykłych przechodniów, mieszkańców.

Artystami i animatorami Sztuki możemy być przecież wszyscy, jeżeli tylko chcemy. Choćby na chwilę i bez względu na status społeczny, wykształcenie, zawód czy zajmowane stanowisko. To naprawdę jest dobre i potrzebne.

***
Powyższy artykuł wyraża osobiste poglądy jego autora. W dziale Opinie Gazetycodziennej.pl prezentujemy różne stanowiska na tematy społeczne, gospodarcze, polityczne, kulturalne, religijne i sportowe Śląska Cieszyńskiego ludzi różnych opcji, wyznań, zainteresowań... Zapraszamy chętnych do przesyłania nam felietonów, dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami oraz bieżącego komentowania artykułów.
Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Panie Słupczyński- błąd- powinno być..."Artysta" ma nie przeszkadzać ,ma tworzyć (nie wymyślać nie stworzone rzeczy) takie jego powołanie( wszak dla wszystkich prawo jest takie same).Zakręcone są Pana myśli- dlatego powinien Pan być w galerii ludzi negatywnie zakręconych.

P. Slupczyński - drugi błąd : bar "Kurczak" znajduje się na "Górnym Rynku". Niby nic a drażni jak taki "opiniotwórca" nie przygotuje się przed pisaniem felietonu...

Wybaczcie szanowni cieszynianie człowiekowi "nie stela".
Oczywiście, macie rację - Górny Rynek ! Albo też ...Drewnianny Rynek ! Studiowałem mapy internetowe, w tym mapę na stronie Miasta Cieszyna i ni cholery nie znalazłem tego Górnego Rynku, a jest zaznczone skrzyżowanie ulic - Wyższa Brama i Garncarska.
Nie ma też - aż boję się użyć tej nazwy - Starego Targu czy też Małego Rynku ( Boże uchowaj przed pomyłkami! ). Myślę, że trzeba interweniować w sprawie tych nazw, bo nie nie na wszystkich mapach jest Górny czy też Drewniany Rynek. Nie wiem jak w GPS? Róbmy coś w tej sprawie!

Wystarczy mi oglądanie wielkich animatorów Sztuki Stosowanej czyli kandydatów na europosłów np w tefałenie. . W tym festiwalu o pięćdziesiąt lukratywnych posad startuje mnóstwo polityków większego i mniejszego kalibru. Widzowie już zorientowali się, że zachęca się ich do STATYSTOWANIA w widowisku, z którego i tak nic nie będą mieli.

piszę krótko... bo żech je dzisio jakisi słaby - Bogusław, podziwiam Ciebie i grupę osób wspólpracujących, rozumiem słabo rozumiejących o co w tym chodzi i wymądrzających się /pewnie potrzebnie/, żeby namaszczać nas pokorą, cierpliwością i wytrwałym optymizmem w akcji - serdeczności,dobranoc i do zobaczenia!

Mapa jest zaimportowana z Google, więc ciężko się czepiać. W poprzedniej wersji chyba był Górny Rynek; natomiast - w obecnej Stary Targ jest.

Panie Słupczyński - nic na siłę .Niech Pan to zostawi
innym ; Feletony są nudne i od razu poznać ,że
"ni stela" . Nie pomoże poprawność polityczna ( w tym co robi wasz teatr )

a są w Cieszynie zaczarowane miejsca które odeszły już w niebyt, takie jak: ulica Różna, Kurzy Targ, Kisling, Szramek, u Belona, Preserówka, u Seemana, u Baty, a także właśnie Drewniany Rynek, itp.... Czy któs to jeszcze pamięta gdzie to?????

Jest grupa masochistów, którym się felietony z Panem na czele nie podobają, ale czytają (z obrzydzeniem) i “komentują” wszystko. Jeden z nich to pewnie nawet każde swoje puszczenie wiatrów kończy “tak sobie myślę”.

gdzie on kupuje taki towar?! ja tez tak chce:)

W browarze kiełki, a co?

ty, z ciebie teatrolog, jak pomolog, ale od zgniłek, chuncwocie...

chyba ruszę tyłek i pójdę zobaczyć. Biorąc pod uwagę, że dużo ciekawego, bardzo ciekawego musi się dziać żeby mnie od pracy oderwać to należy to uznać za komplement z mojej strony:-). Odwrócenie Cieszyna do góry nogami... przepraszam miało być koszuli:-), to chciałbym zobaczyć. hehehe. życzę organizatorom powodzenia. A swoją drogą cieszy mnie Cieszynioka, że są tacy "Niestela", którzy nie tylko krytykują nas ale też potrafią pokazać i tworzyć zmiany. Jeżeli takie są potrzebne u nas to "do boju" Panowie Organizatorzy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama