, czwartek 20 czerwca 2024
Bożek na zamku
Michał Bożek, właściciel firmy Ustronianka, czwarty rok opiekuje się pięknym zamkiem. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Bożek na zamku

WOJCIECH TRZCIONKA
Bożek na zamku

Gazeciecodziennej.pl udało się zajrzeć do zamku. Tak prezentuje się jedno z pomieszczeń. fot. Wojciech Trzcionka


Bożek na zamku

Na jednej ze ścian wisi portret aktualnego właściciela rezydencji. fot. Wojciech Trzcionka


Bożek na zamku

— Ten zamek to wielkie dobro narodowe. Zrobię wszystko, żeby takim pozostało — obiecuje Michał Bożek. fot. Wojciech Trzcionka

— Nie zamierzam nikomu imponować — przekonuje ustroński przedsiębiorca Michał Bożek, od ponad trzech lat właściciel zamku w Grodzcu Śląskim. Gazeciecodziennej.pl udało się zajrzeć do pięknej rezydencji.
Budowę zamku grodzieckiego rozpoczął w 1542 roku Maciej Grodecki, kasztelan cieszyński, a ukończył w 1580 roku jego syn Henryk. Początkowo była to renesansowa budowla jednopiętrowa, zwieńczona attyką i smukłą wieżą w elewacji frontowej, z niską oficyną od strony zachodniej. W zamku wychowali się również: Wacław Grodecki, duchowny i kartograf, który sporządził wydaną w 1562 roku w Bazylei pierwszą mapę Polski, oraz Melchior Grodziecki uznany w 1995 roku za świętego. Ostatnim z Grodzieckich na dobrach był Krzysztof, syn Henryka, starosta cieszyński. Zmarł w 1650 roku bezpotomnie, a wraz z jego śmiercią zakończyła się historia słynnego szlacheckiego rodu, który odegrał znaczącą rolę w dziejach nie tylko Śląska ale także Moraw i Czech. W połowie XVII wieku na krótko właścicielem wsi został Joachim Marklowski, a po jego śmierci dobra grodzieckie wraz z Bierami i Świętoszówką kupił Karol Jerzy Sobek z Kornic. On to w 1688 roku założył w Grodźcu szkołę. W XVIII wieku majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli, którymi byli Larischowie, ponownie Marklowscy, czy Erdmannowie.

W 1772 roku posiadłość przeszła w ręce rodziny Kalischów, zaś w XIX wieku poprzez ożenki należała do baronów Zoblów von Giebelstadt oraz hrabiów Zamoyskich. W 1884 roku Anna Eleonora Zamoyska sprzedała całe dobra grodzieckie, czyli Grodziec, Biery, Świętoszówkę, Bielowicko i Roztropice znanemu bielskiemu fabrykantowi wyrobów sukienniczych Franciszkowi Strzygowskiemu. Od niego kupił zamek w 1927 roku Ernest Habicht. Odrestaurował posiadłość i otoczył opieką bogate zbiory z cenną biblioteką.

W okresie okupacji hitlerowskiej zamek grodziecki wraz z dobrami został skonfiskowany przez niemiecką III Rzeszę, mieścił się tu m.in. szpital polowy. Po wojnie majątek ziemski wraz z zamkiem przeszedł na własność państwa. Utworzono w nim później Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PAN. A od sierpnia 2004 roku jego właścicielem jest Michał Bożek, biznesmen z Ustronia.

***

— Od dziecka lubię starocie, zabytki. Zamku nie kupiłem z chęci posiadania, ale dlatego, aby ratować dobro narodowe. Poza tym w Grodźcu był chrzczony Józef Bożek z Bier, wielki wynalazca, konstruktor maszyny parowej i mój przodek. Mam więc sentyment do tego miejsca — przekonuje Michał Bożek, właściciel Ustronianki. — Nie zamierzam nikomu imponować. Taki zamek to zresztą studnia bez dna.

Dzięki temu, że po wojnie w zamku działał Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PAN obiekt nie został zdewastowany. Inne takie miejsca popadły w ruinę, bo nie miały opiekuna. Ten zamek miał szczęście.

***

Budowla to w sumie siedem wieżyczek, cztery poziomy, trzy klatki schodowe i aż 1200 m kw. powierzchni użytkowej. Trzeba wielkich pieniędzy, aby przywrócić starą rezydencję do czasów dawnej świetności. — Przeciekał dach, rynny były dziurawe, sypała się więźba, ale już to naprawiliśmy. Wymieniliśmy instalacje, zrobiliśmy nowy miedziany dach, wyszlifowaliśmy podłogi i odmalowaliśmy wnętrza, a teraz wykonujemy elewację i prowadzimy wykopaliska archeologiczne w piwnicach. Pracy jest masa. Jeszcze wiele przed nami — mówi właściciel zamku.

Remont przebiega pod okiem konserwatora zabytków i architekta, który ma doświadczenie w odbudowie wiekowych wnętrz. Pomagają również historycy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie zachowało się dużo archiwalnych zdjęć zamku. Właściciel na razie nie chce zdradzić jaki ma pomysł na zamek. Mówi jednak, że piękna rezydencja będzie musiała sama zarobić na własne utrzymanie. Może więc powstanie tu jakiś hotelik albo restauracja. Cel nie został jeszcze sprecyzowany. — Ale z pewnością będziemy też chcieli część zamku udostępnić do zwiedzania — przekonuje biznesmen.

— Ten zamek to wielkie dobro narodowe. Zrobię wszystko, żeby takim pozostało — obiecuje Michał Bożek.
Komentarze: (27)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bylem,widzialem,podziwialem.Poznalem osobiscie P.Bozka - jak to bisnesman.rozmawia z toba a myslami jest przy interesie.zamieszal sie w lapowkarska afere wiec musi poniesc tego konsekwencje.Nikt na swiecie nie dorobil sie takich majatkow na legalnej drodze

słyszałam, że pan B. jest bardzo niesprawiedliwym, wyzyskujacym pracodawca. Ale z drugiej strony zatrudnia b. wielu ludzi, co się chwali. A zamek? Znacie lepsze przeznaczenie dla niego?

Byłem, widziałem zamek. Cieszę się, że znalazł opiekuna w osobie p. Bożka. Życzę Mu wytrwałości w dążeniu do celu jakim jest doprowadzenia zamku do stanu świetności. A wszystkim zawistnikom powiem jedno, zamiast usychać na widok czyjejś pomyślności weźcie sie sami do roboty.

gratuluje MICHAL

Gratulacje Panie Bożek.Życzę dużo zdrowia .

I tak z byłych towarzyszy rodzi się nam szlachta. Śliczny kasztelan.... rasowa, arystokratyczna twarz.

znowu nieuzasadniona zawiść polaczka

a gdzie są prawowici właściciele zamku???

nie o twarz tylko o zamek

Co by nie powiedzieć tak zawsze bywało ze ludzie bogaci kupowali różne dobra bo mają dużo pieniędzy ale zeby mówic ze to nie z chęci posiadania tylko by ratowac dobro narodowe ,to już przesada !!
Teraz to jest dobro prywatne i żaden pzredsiębiorca nie robi nic bez zysku ,no chyba zesobie samemu albo komuś bliskiemu chce przyjemność zrobić !!
No coż jedni musza się starać o dobra publiczne i jak najslabszym obywatelom zapewnić byt a drudzy mają inne cele w życiu !! Ale tak już na tym świecie jest !!

Trochę rozumu. Mecenat państwa nad dobrami kultury nie zawsze się sprawdza. Ten zamek mieścił szereg instytucji poństwowych i obiekt podupadał. Dobrze ,że znalazł właściciela w osobie Pana Bożka. Wszak to sponsor polskich skoczków i przedsiębiorca ,który daje wiele miejsc pracy - tu naszym ludziom. A do grobu nikt z nas ze sobą nie zabierze.Pracujcie tak samo ,a każdy może mieć zamek. Ucz się i pracuj a będziesz szlachcicem.

niech właścicielem jest byle kto, żeby tylko obiektu nie dostał sie w ręce ludu bo lud już dość sobie pomieszkał w pgr -owskich pałacach, efekty znamy.

Cieszyniakom zaimponuje każdy sekretarz i każdy Bagsik byle mioł piniondze

Bożkowi należą się wielkie brawa za to, że troszczy się o Grodziec. Szkoda, że po 1945 skonfiskowano zamki prywatnym właścicielom i stały się państwowe czyli niczyje. Teraz powoli wracają do świetności, np. Dzięgielów pięknie odnawia inny nowy właściciel.
Tylko takim ludziom gratulować !!!

...Szkoda, że po 1945 skonfiskowano zamki prywatnym właścicielom i stały się państwowe czyli niczyje......

gratulacje dla p. Bożka

To jest kandydat na EURODEPUTOWANEGO!
Moje skromne słowa uznania za postawę i zaangażowanie na tym polu...

Święte słowa, racja 1000%.
Cieszyniocy sikają po kitach w 2 przypadkach: jak widzą kasiarza, albo lulka z warszawki

a szkoda że nie kupił tego o. Rydzyk i na pielgrzymkę byłoby blisko i pieniędzy w bród...

Edgarze to już nie pora na język z epoki Gomułki i Gierka. Weszło Ci to w krew? sorry w język....

Oczywiscie ze dobrze kupil ,bo zamek by niszczał ale nie dorabiajmy wznioslej ideologii do bardzo przyziemnych pobudek jakie żądzą tymi co maja wielkie pieniadze. Zamek w Grodzcu to także dobra lokata kapitalu dla kogos kto chce pomnażać zyski , a nie ratowanie dóbr kultury. Wprawdzie te dwa cele mogą czasami się zejsc i nie musi byc miedzy nimi sprzecznosci ale czesto kierowanie sie efektywnoscia spoleczna nie jest dominantą naszych rodzimych biznesmenow !!!!

Do Juraja. Dlaczego uważasz ,że ci co mają wielkie pieniądze kierują się jedynie przyziemnymi pobudkami?A np ty jako bidula kierujesz się ideami wzniosłymi? Czy nie jest tak ,że kiedy pokazałeś ,że do czego doszedłeś , stać cię i na wzniosłe idee, lokowanie kapitału rozsądnie, rotowanie dóbr kultury ,stwarzanie miejsc pracy, budowanie szczęścia poniekąd i innych.Przecież nikt niczego do grobu ze sobą nie zabierze. Masz jeszcze bardzo z socjalizowany umysł i zbyt pochopnie szuflatkujesz ludzi. Osobiście nie znam P.Bożka.Ale uznaje romach przedsiębiorstwa. Zauważ to nie jest firma produkująca alkohol, ale nbapoje ,których trzeba sprzedać ogromne ilości aby zarobiś samemu i dać zarobić innym. Nie myśl ,że ci ludzie nie znają się na kulturze.

Jak nie wiesz gdzie są byli właściciele Grodźca, to sobie kup Kalendarz Cieszyński na 2008 rok, przeczytaj uważnie i ze zrozumieniem wywiad z Panią Lucyną Frąckiewicz . Po przeczytaniu, mam nadzieję, że przypomnisz sobie lekcje historii naszej małej ojczyzny . Powodzenia

Szabrownictwo w Polsce po 44 roku miało wielu zwolenników.Do dzisiaj się nic nie zmieniło.
dr.Ernest Habicht zmarł w nędzy i zapomnieniu w Krakowie w 1957 r.
Podobno miał dwie córki które zyją do dziś.
Czerwoni lubią odbierać i sprzedawać jako swoje.

Dr. Ernest Habicht został pozbawiony majątku przez hitlerowców, uratował sporo ruchomości a resztę rozgrabili miejscowi i Niemcy. Zmarł w Krakowie, gdzie mieszkał u swego szwagra ks. kanonika Niemczewskiego w skromnych, ale nie nędznych warunkach. Miał tylko jedną córkę, która zmarła bezdzietnie. Habichtowie nie byli zainteresowani odzyskaniem majątku - to nie tylko zamek, ale ok.1.300 ha ziemi, która pozwalała na utrzymanie tego obiektu.

Jestem pełna podziwu.Ogromnym szacunkiem darze ludzi z pasja.Mam Przyjacioł ktorzy rowniez odremontowali dwor w Strzegocicach.Chciałabym jesienia Panstwa zamek zwiedzic.Zycze duzo zdrowia,energii i wytwałosci.

Wczoraj,tj 6 maja 2008 przejeżdżałam rowerem pod zamkiem w Grodźcu, szykowała się tam jakaś imprezka.Stały samochody z Ustronianki i pewnie innych gości.Zamek od strony frontowej pięknie odrestaurowany,nadal od strony parku ruina :-/, ale jestem dobrej myśli,że całość w koncu będzie piękna, mam nadzieję że można będzie zwiedzać zamek w środku?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama