, środa 19 czerwca 2024
Dobrze, że to już koniec...
Wieszanie czesko-polskich tablic trwa. fot. Dorota Havlikowa Dodaj do Facebook

Dobrze, że to już koniec...

WOJCIECH TRZCIONKA
Dobrze, że to już koniec...

O takie dwujęzyczne tablice Polacy walczyli od 1999 roku. fot. Wojciech Trzcionka

Czeski Cieszyn powoli staje się pierwszym miastem w Republice, gdzie tablice z nazwami ulic będą dwujęzyczne. Naszym przyjaciołom zza Olzy nie przyszło to łatwo, ale najważniejsze, że czesko-polskie tablice wreszcie będą.
Temat poruszaliśmy już kilkakrotnie w „Codziennej". Tym razem trochę historii, bo z komentarzy, które pojawiły się pod naszym ostatnim tekstem wynika, że wielu Czytelników nie rozumie, po co polskie ulice w Czechach. Może się też wydawać, że to świeży problem. Tymczasem o dwujęzyczne tablice Polacy walczyli od 1999 roku, kiedy to zgromadzenie ogólne Kongresu Polaków w Republice Czeskiej wysunęło wniosek wprowadzenia polskiego nazewnictwa na Zaolziu.

W wielu mediach pojawiło się wtedy święte oburzenie. — Polskie napisy w Czechach, po co? Niech Polacy uczą się czeskiego! — głosili nie tylko mieszkańcy, ale i czescy dziennikarze nie znający historii regionu, w którym żyją. Głosy sprzeciwu nie milkły też w kolejnych latach, gdy Polacy jeszcze bardziej zaczęli dopominać się o swoje prawa gwarantowane im z czasem przez Europejską Kartę Języków Regionalnych.

Spór o podwójne nazewnictwo trwał, ale tylko na szczeblach władzy. Na ulicach rządził pieniądz. W walce o klienta, handlarze sami zaczęli wymieniać szyldy na sklepach i targowiskach, i to po obu stronach granicy. Nawet duże sieci handlowe, żeby przyciągnąć klientów zachęcały do odwiedzin w językach polskim i czeskim. Dzisiaj na ulicach Cieszyna znaleźć można dziesiątki tablic reklamowych po czesku, a w Czeskim Cieszynie - po polsku. Reklamy w obu językach zobaczyć można nawet wiele kilometrów od granicy w Ostrawie czy Bielsku-Białej. Granica coraz bardziej się zaciera. Czechów spotkamy w Silesii w Katowicach, a Polaków w Ikei w Ostrawie.

Urzędnikom dogadywanie szło znacznie oporniej niż handlarzom i ich klientom, ale w końcu i Praga uchwaliła ustawę, na mocy której gminy dostały prawo do wymieniania tabliczek na dwujęzyczne. Początkowo prawo było jednak tak skonstruowane, że mniejszość narodowa musiała zebrać odpowiednią ilość podpisów pod petycją do Rady Miasta, co bardzo zniechęcało Polaków do działania. Ponadto, w przepisach nie określono, kto ma na to wszystko łożyć i Czesi, którzy nie pałają miłością do Polaków znowu mieli pole do popisu przekonując, że są inne potrzeby, niż wydawanie pieniędzy na tabliczki w języku polskim.

Przykład? Radny Czeskiego Cieszyna Viliam Šuňal tuż przed końcem kadencji w październiku ub. roku przekonywał, że podwójne nazewnictwo w ogóle nie jest potrzebne, bo „w dzisiejszych czasach ludzie doskonale rozumieją języki”. – Przecież wszyscy mieszkamy w Unii Europejskiej i dogadujemy się bez problemu – tłumaczył dodając, że w polskim Cieszynie też przecież nikt nie wprowadza czeskich napisów. Nie przyjmował argumentacji, że w Cieszynie nie ma czeskiej mniejszości narodowej, a w Czeskim Cieszynie żyje kilka tysięcy Polaków.

Całe szczęście ostatnio takich głosów było już coraz mniej. A słuszność starań Polaków z Zaolzia ostatecznie potwierdził rząd w Pradze upraszczając przepisy i dając na wymianę tablic 5 mln koron.

— Dobrze, że pieniądze są, ale szkoda, że musieliśmy na nie czekać tak długo. Gdyby były wcześniej, mogliśmy uniknąć całej tej nieprzyjemnej dyskusji — mówił Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w RC. Właśnie. Całe szczęście nowe władze Czeskiego Cieszyna, z burmistrzem Vitem Slovackiem i jego zastępcą Stanisławem Folwarcznym na czele, postanowiły raz na zawsze uciąć dyskusję i szybko zajęły się wprowadzaniem podwójnego nazewnictwa ulic. Polscy wyborcy z Czeskiego Cieszyna pewnie to docenią. A czy czescy? Chciałbym w to wierzyć.

***

Powyższy artykuł wyraża osobiste poglądy jego autora. W dziale Opinie Gazetycodziennej.pl chcemy prezentować różne stanowiska na tematy społeczne, gospodarcze, polityczne, historyczne, kulturalne, religijne i sportowe Śląska Cieszyńskiego ludzi różnych opcji, wyznań, zainteresowań... Chcielibyśmy, aby dział Opinie naszego dziennika stał się szeroko pojętą platformą wymiany opinii o regionie. Zapraszamy chętnych do przesyłania nam felietonów, dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami oraz bieżącego komentowania artykułów.
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W Czerwonym Skansenie Wisła też mają dwujęzyczne: po naszymu i po rusku.

A jakby tak Irenko spojrzeć na życiorysy rodzinki
to jak by było z tym skansenem?

do skansenu to ciebie powinni zamknąć jako przykład dobrze zakonserwowanej głupoty a la PiS

Ty taki.

Ty, taki patriota prawy a taki wulgarny.

Adminie czy redaktorze. Takie wpisy jak tego idioty (po czesku) się kasuje. Czemu to służy? Pewnie napince. P.S. Z drugiej strony miło zobaczyć, że w innych krajach też żyją zwykłe durnie.

Jakie banalne komentarze a wydarzenie jest naprawdę wielkie w stosunkach polsko-czeskich . To nie tak łatwo o swoje sie upomnieć i zalatwic cos waznego dla mniejszosci i to w kazdym kraju mniej czy bardziej cywilizowanym . No przecież My w Polsce też mniejszości traktujemy z dystansem i jak ktos tam chciał narodowosc Ślaską to od razu raban sie podniósł. Dlatego ja bardzo doceniam te ruchy ze strony Czechow oczywiscie ze wywolane dzialaniem polskiej mniejszosci za co im chwała.
Teraz jednak kiedy wchodzimy do Schengen to czy tereny przygraniczne będą zdominowane przez Czechow,Polakow ,czy Niemcow lub innych to zależy wyłacznie od siły ekonomicznej i prawa własnosci do dowolnego skrawka tej ziemi po obu stronach granicy.
Jak będę chciał to pod Jaworowym kupię sobie dom i potem knajpkę i nie bede sie zastanawial czy to jest Polska czy Czechy czy Morawy bo takie myslenie nie ma sensu .Teraz patriotyzm trzeba inaczej wyrażać a nie przez budowanie pomnikow!!! ,ktore sąsiadów prowokują do negatywnej reakcji !!
JESTESMY juz we wspolnej Europie ,każdy z nas zna swoje pochodzenie i ma narodową tożsamosc ale musi umiec sie zintegrować bo wtedy bedzie mu lepiej żyć.

Racja kolego poniżej. Z tym że o Ślonzokach to inny temat. Ja jeżdżąc po Polsce widzę odmienność ludu, społeczności, narodu (?) naszego. Z tym że nie chcę żeby mnie reprezentował na zewnątrz taki ciasny, prawicowy móżdżek jak ten nieudacznik Gorzelik ze swoim RAŚ. Żałosne.

Dziękuję redaktorowi Trzcionce za umieszczenie kilku istotnych i ważnych słów o nowej sytuacji w mieście, w którym pozostawiła nas historia. Dziękuję Wam, Przyjaciele z prawego brzegu Olzy za moralne poparcie.
"Pravý patriot" i jego poglądy to niestety wynik wieloletnich poczynań nauczycieli i nauczycielek czeskich szkół, które wiele prawd przeinaczały względnie przemilczały. Były czasie, kiedy to "przemilczanie niektórych zdarzeń historycznych" było obowiązkiem nawet szkół z polskim językiem nauczania. Dziś żniwo tych przemilczeń przejawia się we wrogości wobec nas. Na szczęście ta sytuacja ulega zmianom na lepsze i należy ufać, że hasło czeskiego polityka wysokiej rangi: "Pravda vítězí" rzeczywiście będzie zwyciężać.
Bądźcie z nami i popierajcie nasze morale.

Pisze bez znakow diakrytycznych, bo na klawiaturze angielskiej wiec prosze o wyrozumialosc. W sprawie dwujezycznosci na Zaolziu, to od wejscia Republiki Czeskiej do UE sprawa ma sie nastepujaco:
1 W zwiazku z ratyfikacja przez Parlament RC Europejskiej Umowy Ramowej o Ochronie Mniejszosci Narodowych oraz Europejskiej Karty Jezykow Mniejszosci Narodowych lub Jezykow Regionalnych, przyjela na siebie RC obowiazek wdrazania tych postanowien i nie jest to jakies widzimisie Polakow na Zaolziu ale powtarzam OBOWIAZEK Rrepubliki Czeskiej.
2. Ze realizacja tych postanowien niesamowicie kuleje dokumentuje Rezolucja Rady Europy wydana przez Rade Ministrow ResCMN(2006)2 z dnia 15.3.2006 , ktora podkresla zalecenia zobowiazujace RC do realizacji. Miedzy innymi, pomijajac juz jako obligatoryjnie sie powtarzajaca sprawa Cyganow - dotyczaca przede wszystkim praw socjalnych i bytowych, a)Bardziej efektywnie wdrazac mechanizmy chroniace mniejszosci narodowe we wszystkich dziedzinach, zwlaszcza na poziomie lokalnym i regionalnym czego samorzady te dotychczas nie czynia;b) Poswiecac wiecej uwagi mozliwosci korzystania z jezykow mniejszosci narodowych zwlaszcza w mediach, na poziomie samorzadow oraz w zwiazku z wprowadzaniem tradycyjnych nazw topograficznych w jezyku mniejszosci narodowej; c) Wdrazac i wspierac informacje oraz ksztalcenie o mniejszosciach a zapotrzebowania w dziedzinie kultury i szkolnictwa mniejszosci narodowych wlaczyc do Ustawy o Szkolnictwie w RC. 3. Te wszystkie sprawy powinny byc realizowane ad hoc ale problem nie lezy po stronie Polakow na Zaolziu czy rodowitych Czechow, lecz najbardziej to drazni " szkopyrtokow" - tzn. tych co wyparli sie mowy, wiary i tradycji swoich przodkow i ci teraz stwarzaja najwieksze komplikacje i robia wszystko by nie dopuscic do pelnej j realizacji zobowiazan prawnych.
Dlatego trzeba rozumiec frustracje " prawdziwych patriotow" ale rowniez nie dziwic sie nam Zaolziakom dlaczego tak usilnie staramy sie o to by Prawo stalo sie Prawem i to co nam odpierano przez przeszlo 80 lat teraz sie musi sie stac rzeczywistoscia.

Ten prymityw pobożny znowu o rodzince. Gentleman inaczej

Ten prymityw pobożny znowu o rodzince. Gentleman inaczej

en4fzto-nou8mso-tw6q3637-0 http://urlser.com/?qbKvI#1
car insurance
[url=http://roulette-mo.lookera.net#3]roulette[/url]
[url]http://urlser.com/?nm4rK#4[/url]
[http://gambling-mo.lookera.net#5 gambling]
"homeowners insurance":http://urlser.com/?aBCA5#6
[LINK http://online-casino-gambling-mo.lookera.net#7]online casino gambling[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama