, środa 19 czerwca 2024
Dyskusja weszła na rondo
Patronem ronda przy Starostwie Powiatowym ma zostać Jan Paweł II. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Dyskusja weszła na rondo

WOJCIECH TRZCIONKA
Nie chcę tu oceniać, kto bardziej zasługuje na to, aby być patronem tego, czy owego ronda w Cieszynie. Problem tkwi w sposobie prowadzenia dyskusji. A może jej całkowitym braku?
Nasz tekst „Od Michejdy po papieża" o pomyśle nazwania czterech cieszyńskich rond wywołał burzliwą dyskusję Czytelników Gazetycodziennej.pl. Sprawą zainteresował się burmistrz i być może radni wezmą pod uwagę inne propozycje. Byłoby dobrze, bo przecież tak naprawdę mieszkańców nikt dotąd nie spytał o zdanie.

Jak już pisaliśmy radni postanowili nazwać cztery bezimienne cieszyńskie ronda. Rondo przy kościele św. Jerzego ma otrzymać tabliczkę z napisem „ks. Jerzy Popiełuszko". Patronem ronda przy Starostwie Powiatowym ma zostać Jan Paweł II, ronda przy dworcu autobusowym - marszałek Józef Piłsudski (był raz w Cieszynie), a przy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - Kornel Michejda, słynny polski chirurg, wywodzący się z cieszyńskiego rodu Michejdów. — Wniosek o nazwanie rond był szeroko konsultowany z różnymi środowiskami, w tym katolickimi i ewangelickimi. Złożyli go radni Wspólnoty dla Cieszyna i Platformy Obywatelskiej. Uchwała w tej sprawie będzie głosowana za miesiąc — mówił nam tydzień temu burmistrz Bogdan Ficek.

Pod tekstem od razu rozgorzała dyskusja. Jedni byli za, inni przeciw takiemu nazewnictwu, inni w ogóle sprzeciwiają się wprowadzaniu jakichkolwiek nazw, albą są za ich lokalnym charakterem. Podano też sporo innych ciekawych propozycji. Burmistrz z uwagą przeczytał dyskusję. Jak mówi, największe wrażenie zrobiła na nim propozycja Kierowcy, który zgłosił na patronów trzech legendarnych założycieli Cieszyna. „Są jeszcze Bolko, Leszko i Cieszko. Sympatycznie, ciepło i bez zbędnej patetyczności" — pisał Kierowca. Wielu Czytelników go poparło. „To rozsądny pomysł. Proponuję poruszyć ten temat na forum „pytania do Burmistrza", może radni się opamiętają" — napisał inny Czytelnik. A Wiślok dodał: „Przegłosować Bolka, Leszka i Cieszka na sesji i wszyscy zadowoleni. Bolko, Leszko i Cieszko - strzał w 10!!! A rondo koło św. Jerzego - rondo Brackie!".

Czy władze miasta wezmą pod uwagę opinie Czytelników Gazetycodziennej.pl i jeszcze raz zastanowią się nad nazewnictwem rond? — Nie wiem, czy radni wezmą pod uwagę propozycje internautów, ale jestem pewien, że dyskusja w tej kwestii jeszcze będzie — mówi mi Bogdan Ficek. Burmistrz nie chce jednak zdradzić swojego osobistego stanowiska w tej sprawie. — Nie chcę się włączać w tą dyskusję. Jednak zawsze w mieście starano się wprowadzać jak najwięcej lokalnego nazewnictwa i to odróżniało nas od innych, np. Bielska-Białej.

Pomijam już pomysły z nazwami. Nie chcę tu oceniać, kto bardziej zasługuje na to, aby być patronem tego, czy owego ronda. Problem tkwi w sposobie prowadzenia dyskusji. A może jej całkowitym braku?

Burmistrz mówi, że pomysł był „szeroko konsultowany". Z kim? Gdzie? Kiedy? Szkoda, że nie z mieszkańcami. A przecież wystarczyło zapytać na miejskiej stronie internetowej w cyklu „Burmistrz pyta". I nikt nie byłby zaskoczony, że mieszkańcy chcą rond Bolka, Leszka, Cieszka, a może Lutra obok Jana Pawła II, czy Ullmanna obok Michejdy. Mają do tego prawo, a radni i tak zrobią jak zechcą.

***

Powyższy artykuł wyraża osobiste poglądy jego autora. W dziale Opinie Gazetycodziennej.pl chcemy prezentować różne stanowiska na tematy społeczne, gospodarcze, polityczne, kulturalne, religijne i sportowe Śląska Cieszyńskiego ludzi różnych opcji, wyznań, zainteresowań... Chcielibyśmy, aby dział Opinie naszego dziennika stał się szeroko pojętą platformą wymiany opinii o regionie. Zapraszamy chętnych do przesyłania nam felietonów, dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami oraz bieżącego komentowania artykułów.
Komentarze: (51)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Chciałbym wiedzieć z kim i kiedy był ten
pomysł konsultowany panie jeszcze burmistrzu!

A ja bardzo bym chciała, żeby głosowanie w tej sprawie było IMIENNE!

A może REFERENDUM !!!

"Jednak zawsze w mieście starano się wprowadzać jak najwięcej lokalnego nazewnictwa i to odróżniało nas od innych, np. Bielska-Białej."
Trzeba uzupełnić jednak, że w Bielsku działała jedna z najbardziej aktywnych klik partyjnych w kraju o typowym stalinowskim charakterze (np. nazwanie rynku placem ZWM po gomułkowskiej destalinizacji) i stąd wzięły się nazwy chociażby nawiązujące do internacjonalistycznej tradycji komunistycznej.

Panowie, każda władza ma prawo do własnej głupoty, której pćźniej będa wstydzić sie ich wnukowie! Amen

że jednak nazwy będą zwiazane z lokalnymi postaciami

A dlaczego Popiełuszko? Co zrobił dla Cieszyna? Przecież to postać negatywna.Ksiądz ma zajmować się sprawami wiary a nie polityką. Jeśli buntował się przeciwko władzy to popełniał grzech.Oto cytat z biblii:Każdy człowiek niech się poddaje władzom zwierzchnim;bo nie ma władzy ,jak tylko od Boga,a te które są,przez Boga są ustanowione.Przeto kto się przeciwstawia władzy,przeciwstawia się Bożemu postanowieniu;a ci,którzy się przeciwstawiają,sami na siebie potępienie ściągają.

Propozycja nazwania rond - Bolko, Leszko , Cieszko oraz Brackie super . To są cieszyńskie klimaty . Szanowni Radni, tylko lud wam może podpowiedzieć co jest dobre, a co złe . Szkoda, że jego głosu nikt nie słucha

Mam nadzieje, że w Cieszynie nic nigdy nie zostanie nazwane imieniem JP II. Każde miasto , w którym był ww. jegomość stawia sobie za punkt honoru nazwanie głównego placu, czy ulicy w mieście im. Jana Pawła II. Tyle, że w Cieszynie nigdy on nie był. Myśle,że mamy lokalne postacie
warte tego zaszczytu.Jestem za Bolkiem, Leszkiem i Cieszkiem.

Proponuje nie nadawać rondu nazwy... ew im "matrix" ;P

Czy te spowalniacze ruchu wielkości kanapki to ronda i koniecznie muszą mieć nazwę i to w dodatku wielkich Polaków. Błazenada w ratuszu.

Oprócz trzech braci mamy jeszcze innych znanych Cieszyniaków: Viktor Ullmann, Max Rostal czy Karol Kotschy...

JP II musi mieć swoje rondo

JP II musi mieć swoje rondo

Jan, nie ma to jak siła argumentów. :/

Kiedy nasi rajcy bedą dyskutować nad nazwą cieszyńskich rond, rajcy czeskiego Cieszyna analizują ile miejsc pracy przysporzą dwie hale fabryczne budowane w Cieszynie za Olzą. Zajmijcie się może miejscami pracy dla młodych cieszyniaków w przeciwnym razie będą rozwijali oni swymi podatkami drugą połowe miasta za Olzą a Pan Ficek będzie mial z tegi fige , jak uczynili ro niektórzy budowlańcy po tym jak opłaty za zajęcie chodnika czy pasa drogowego wywindowano do niebotycznych stawek .

A ja proponuję rondo im. Romana Gutka ;)))

Jan musi napisac komentarz - nawet jak nie bardzo wie co... Czlowieku zapętliłeś się w swojej ideologii. Ty chaba faktycznie wszedłeś na rono i nie umiesz z niego zejść... Ideologia JPII została sprowadzona do poziomu wadowickich kremówek, bo ludzie tacy jak ty nie potraficie patrzeć szerzej na świat. Rozumujecie w prosty sposób - jak ktoś nie chce ronda JPII to przeciwko nam. Nie, tak nie jest. Niech papiez ma swoje rondo, ale czy rozważmy, czy może nie jest już dość tych pomników i rond w Polsce. Może należy dać to rondo komuś innemu.

Inga, jesteś wredna, nie umiesz wyskoczyć poza zmurszałe stereotypy-tu od razu powiem, że też nie jestem za nazwaniem ronda im. JPII...bo jemu należy się coś więcej... a do p. Ateisty- mamy rodziny mieszane ewangelicko-katolickie ale nawet w najbardziej gorących dyskusjach nikt z nas nie powiedział, że ks. Popiełuszko był postacią negatywną i powiem nieładnie "nosisz chyba mózg w kapsie, a nie w głowie

Myślenie Ingi i zołzy - niech będzie rondo diabła, oby tylko nie JP II

Myślenie Ingi i zołzy - niech będzie rondo diabła, oby tylko nie JP II

Jeżeli ktoś użył autorytetu Pisma Świętego, to jest to Autorytet Absolutny. Amen.
Nie naszą rzeczą jest sądzić człowieka i ferować wyroki ...Pan Bóg osądzi bezstronnie!
Nadawanie imion każdej dziurze w Cieszynie to moim zdaniem jakaś Paranoja!

Bolko,Leszko,Cieszko,a to na Frysztackiej-Mieszko....

UFKA to ja powiem. Dla mnie Popiełuszko to taki typowy "polski męczennik". Stanął na torach i stał mimo, że go ostrzegali, że pociąg jedzie. Czy by on był czy nie bylibyśmy w tym samym miejscu. Nie chcę go tu w Cieszynie i tyle. Ja pochodzę z mieszanej rodziny właśnie, obserwuję obustronną obłudę na co dzień i nie chcę ronda Wojtyły czy Lutra itp. Chcę normalnego miejsca do życia. Cieszyńskie wydawało mi się takim, ale widzę że moherowe móżdżki nami rządzą lub się im tak przynajmniej wydaje. A te konsultacje to z kim były pytam? W Panami w czerni?

Zostawcie tego JP2! Też nic nie zrobił dla Cieszyna i to sie staje nudne! Rozumiem że trzeba go uczcić, ale zostawmy to innym miastom, choćby Wadowicom.
3 bracia najlepsi!

Popiełuszko postac negatywna? Trzeba być bydlakiem większym niż Urban by to napisać o zamordowanym bestialsko księdzu. Czyli więzniowie Auschwitz i łagrów tez byli sobie sobie winni sami bo przeciwstawiali się władzy?

Bolko, Leszko i Cieszko oraz rondo Brackie - będzie zgoda i koniec głupiej kłótni

Projekt radnych WdC i PO całkowicie chybiony i świadczący o tym, że nie czują cieszyńskiej klimy chociaż każdy powtarza, że "je stela". Trzeba postawić na zasłużonych i wielkich cieszyniaków, a tych nie brakuje. Ogłosić wśród mieszkańców konkurs na propozycję lokalnych patronów dla tych rond. Niech wygrają najciekawsze postacie, najlepiej uzasadnione. Dla zachęty jakieś nagrody finansowe lub rzeczowe i będzie po kłopocie.

Po ilości komentarzy widzę ,że blazenada nie mija także internautów ,którzy z uporem chcą nazwać skrzyżowania dróg w Cieszynie pośrodku ,ktorych wysypano wywrotkę ziemi , Czy nie ma już ważniejszych tematów ? Waszk skrzyzowań w mieścvie jest więcej ,zakrętów też sporo może tę glupotę przenieść i na te elementy komunikacyjne, bedzie czym obdzielać i slawnych katolików i ewangelików a i ateistom też coś się dostanie.

jak donald podpisze karte praw podstawowych to nawet my ewangelicy docenimy popiełuszków rydzyków , niektórzy muszą zobaczyć maszerujacych pedałów na ulicach, uznać ich małżeństwa oddać dzieci w adopcje itd, itp. Nasze katoliki przesadzją ok, jp2 radyjo ale co my robimy co? glosujemy na ateistów z lid, to lepiej na lpr, dla wierzącego w Chrystusa. chyba że biblia już jest niezgodna z prawem UE

w którym kraju europy ewangelicy jeszcze chodzą do kościoła?? tylko w Polsce jak myślisz dlaczego?

jak anglikanie wyświęcili homoseksualiste na biskupa a niemieccy ewangelicy zrobili biskupem rozwódkę to powiem krótko wracajcie do domu Wy którzy jeszcze wierzycie Ty też Kozaku

katoliku racja o UE, ale jak jesteś tak dobry to napisz o stanach i pedofilach w sutannach. Jak nasi wyświęcą pedałów to będzie koniec , tak jak z anglikanami to zwykłe zera i tyle. Ale to nie nastąpi bo my czytamy bibliie

Ci, którzy zajmują się „ratowaniem chrześcijaństwa” oferują mu w końcu swoje usługi jako grabarze.

Katoliku obłudny. Bo tam się ludzie nie wstydzą poglądów i postaw. W Polsce pełno biskupów pedałów, czy dzieciatych, do tego biznesmenów w sutannach czyli w tym przypadku zwykłych nierobów i złodziei wykorzystujących tępotę organizmu na którym żerują. Jasne rozwodników nie ma, więc jest sielanka. Ot Polska poprawność, żałosne. A tak w temacie rond. Ja chcę nazw!!! Od zaraz, począwszy od najmniejszego: rondo im. Karolka, dalej Wojtyły, JPII, potem Karola Wielkiego itp. Niech nie zapomną nasi "konsultanci" o Św. Tadku z Torunia, chociaż jakiś zakręcić by nazwać. Czy ta banda nie ma już co robić? Raz czytam o nagrodach, bo ludzie odchodzą z roboty, a potem widzę "problem" z nazwaniem rond. Podwyżki, a może wypłaty, za co? Ktoś kiedyś powiedział, że szczebel powiatu, w administracji jest całkowicie niepotrzebny. I widzę że miał rację.

Ilość debili rośnie piramidalnie (komentujących)

Ratujesz honor swoich współwyznawców, często tak zacietrzewionychy w niechęci do wszystkiego co katolickie, że aż żałość ogarnia człowieka, gdy to czyta. Nie wszyscy katolicy słuchają Rydzyka itd, itd. Ale kto ma oczy i rozum, ten widzi co za sobą niesie polityczna poprawność. Niezależnie od wyznania.

Stwierdzam, że ze mną ani Pan Burmistrz, ani WdC, ani wnioskodawca Pan Krzysiek K., ani NIkt z Rady Miejskiej, ani NIkt z Ratusza - nie konsutowali się. Zatem sprawa Bolka-Leszka-Cieszka pozostaje... autorską. Pozdrawiam Państwa ciepło i serdecznie! Acha, byłbym zapomniał, Kto jest za B-L-C trąbi na wiadukcie DWA RAZY. Przedmiotowe obowiązuje do czasu następnej sesji Tych naszych współmieszkańców co to się zbierają w sali sesyjnej w każdy ostatni czwartek miesiąca o godzinie 15.00.

jestem zaskoczony reakcją: 1. radnych, 2.cieszyniaków.
jeżeli jest tak niebezpieczny temat, który zamiast jednoczyć to nas dzieli powinniśmy się z niego szybko wycofać.Jestem Cieszyniakiem od urodzenia i pomimo różnych wzlotów i upadków jestem z tego "bycia" dumny, niestety co widzę i słyszę... Jestem ewangelikiem i jestem z tego dumny tak samo jak katolicy czy inni wyznawcy wiary chrześcijańskiej powinni być z siebie tego dumni.Pomimo, że jestem ewangelikiem, nie przyszło by mi do głowy żeby nazywać ronda z których korzystają wszyscy mieszkańcy, rondem np.: Marcina Lutra ( który wiele zrobił dla nauki i wiary kościoła ), ponieważ z pewnością godność innych wyznawców mogłaby zostać urażona.Należy uszanować poglądy innych ludzi i nie próbować kogokolwiek drażnić w taki czy inny sposób.Myślę, że nie dojrzeliśmy do tego aby współpracować bez jakichkolwiek uprzedzeń więc powinniśmy wykorzystać te opcje (a mamy ich wystarczająco sporo) które nas DZISIAJ łączą.
pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie

Dzięki Cieszynakowi za te myśli. Razsądek jest cechą coraz bardziej deficytową Dyskusja na temat nazwy rond zbliżyła nas do LONDONDERY a nia do słynącego z tolerancji i europejskości Śląska Cieszyńskiego. Rozsądni łączmy się.

Problem nie leży w takim czy innym patronie, ale w braku wcześniejszej konsultacji z mieszkańcami. Zaproponowani patroni są OK, ale mim skromnym zdaniem NIE WOLNO narzucać ich arbitralnie, bo to tylko SZKODZI owym patronom i mamy wielką kłótnię.
I po co to komu ?
Vivat ronda Bolka, Leszka i Cieszka !

Wiślok do rondla. Wara od nazywania ronda .Na nazwy szkoda publicznego grosza.

kto przeciwko JP II - ten przeciwko Polsce

Panie mieczykk, nie wiem dlaczego ma Pan tak dziwne nastawienie do życia i do Polski, nie pasuje Pan do tej opcji. wie Pan, że Pana pogląd prowadzi do kłótni a nie do rzeczowej rozmowy i wymiany poglądów? Widzę brak dojrzałości z Pana strony, a szkoda. Myślę, że większość czytelników Pana po prostu zignoruje...

W zasadzie jestem przeciwny nazywaniu tych rond, ale skoro nazwy już muszą być, to nie mogą być takie: przy kościele św. Jerzego - Frysztackie, przy starostwie - Katowickie, a przy PKS-ie - Dworcowe. Popieram natomiast propozycję nazwania ronda przy ZUS-ie imieniem K. Michejdy.

L. Święciniak 2007-11-06 16:33:22
W zasadzie jestem przeciwny nazywaniu tych rond, ale skoro nazwy już muszą być, to mogą być takie: przy kościele św. Jerzego - Frysztackie, przy starostwie - Katowickie, a przy PKS-ie - Dworcowe. Popieram natomiast propozycję nazwania ronda przy ZUS-ie imieniem K. Michejdy.
PS Przepraszam, że w poprzednim poście się pomyliłem.

Nie zaglądając nikomu w papiery. Michejda to katolik czy ewangelik? Dla bezpieczeństwa stron niech to rondo nazywa się zusowskim. W ten sposób cieszyniacy bez wydawania pieniędzy ponazywali se ronda ,które tak wcześniej się naturalnie okrseślało. oklaski. tylko ich nazw nie wypisujcie na rurach pośrodku jak tu ktoś określił kretowin"

Paranoja i nic więcej idiotycznym pomysłem jest mieszanie wiary z nazewnictwo rond, każdy sobie wierzy w to co wierzy i ok, niech sobie czci swoich bogów i świętych w świątyniach i niech nie przenosi tego na sprawy życia publicznego i tyle.

A ja bym WRESZCIE zaproponował na patrona (ronda, nowej ulicy, szkoły itp.) któregoś z polskich lotników, których w tak dużej liczbie wydała ziemia cieszyńska. Śląsk Cieszyński do 1939 r. był prawdziwym "lotniczym zagłębiem" i to nie przypadek, że z naszego regionu pochodziło tak wielu, w większości poległych podczas II wojny światowej, bohaterów polskich skrzydeł, że wymienię tylko tych związanych z samym Cieszynem:
Bernard Adamecki
http://www.308.cieszyn.pl/ulica.html
Edward Peterek
http://www.308.cieszyn.pl/dzieje.html
Paweł Niemiec
http://www.308.cieszyn.pl/oficer.html
Konrad Sztuka
http://www.308.cieszyn.pl/los.html
Bernard Adamecki ma już swoją ulicę w Marklowicach Górnych (brawo radni gminy Zebrzydowice!) i pamiątkową tablicę w budynku byłej Filii UŚ. Osobiście głosowałbym na Pawła Niemca z Cieszyna, absolwenta dęblińskiej "Szkoły Orląt". W przyszłym roku ukaże się książka o tej ciekawej, prawie zupełnie u nas nie znanej postaci, o cieszyniaku, który brał udział w słynnej Bitwie o Anglię, a później dowodził kolejno pięcioma dywizjonami Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii (co jest swoistym rekordem).
Wielki szacunek!

Dziękuję za podpowiedź jak powinienem postępować, wyrażam wielkie uznanie dla Pana przenikliwości (zna Pan moje poglądy oraz wie i co dlaczego robię lub nie) i nie zgadzam się z Pana oceną mojego postępowania. Wypowiadanie się burmistrza w sprawie, która należy do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej, moim zdaniem, byłoby co najmniej niegrzeczne lub niestosowne. (Nie podejrzewam Pana w żadnym wypadku o próbę skłócenia mnie z radnymi Rady Miejskiej - szlachetność Pańskiego postępowania nie budzi wątpliwości!).

Pozdrawiam
dr inż. Bogdan Ficek

Ciekawe podejście Pana Burmistrza:ważniejsze jest czy skłóci się z Radnymi czy mieszkańcy się skłócą.
Co o tym sądzicie?
Odpowiedź pochodzi z działu "pytania do Burmistrza"

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama