, niedziela 19 maja 2024
Może trzeba wybudować drugi most na Wiśle w Skoczowie?
Andrzej Bacza jest przewodniczący Rady Miasta Skoczowa. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Może trzeba wybudować drugi most na Wiśle w Skoczowie?

ANDRZEJ BACZA, przewodniczący Rady Miasta Skoczowa
Z artykułu Gazetycodziennej „Trzeba zamknąć most na Wiśle” dowiedziałem się, że Starostwo Powiatowe w Cieszynie planuje na przyszły rok remont mostu na Wiśle w Skoczowie. Temat jest „na tapecie” dobrych kilka lat i dobrze, że przechodzimy do konkretów.
Most rzeczywiście nie odpowiada dzisiejszym wymaganiom, a notoryczne przeciążenie przyspieszyło zdecydowanie jego amortyzację. Ostatnio mieliśmy zamknięty most przez trzy dni. Pomijam tu kuriozalne zachowanie wykonawcy remontującego dwupasmówkę do Wisły o braku informacji dla mieszkańców i uzgodnień z lokalnymi instytucjami, co spowodowało, poza paraliżem miasta, blokadę obwodnicy Skoczowa, drogi międzynarodowej Bielsko–Cieszyn. Cały ruch odbywał się bowiem ulicą Górecką, na której końcu następowało włączenie do S1 i przez Harbutowice trafialiśmy do centrum.

Jeżeli, jak wynika z artykułu, równolegle z remontem mostu na Wiśle, który będzie zamknięty ma być prowadzony remont ul. Góreckiej i nie przewidziano mostu tymczasowego, to mieszkańcy prawostronnego Skoczowa będą musieli jeździć do centrum przez Kiczyce i Ochaby. Myślę, że bardzo to ucieszy mieszkańców tych sołectw, gdyż najpierw Starostwo musiałoby przystosować te drogi lokalne do podwyższonych standardów, a wiąże się to z ich całkowitym generalnym remontem. Jednak mieszkańcy Skoczowa, jak sądzę, nie będą zadowoleni z tego pomysłu.

Obserwując budowę ronda na ul. Objazdowej (wchodzącego ludziom do kuchni), gdzie skasowano przy okazji kilkadziesiąt miejsc parkingowych w centrum miasta, wiem że kolejny absurd jest możliwy. Tak więc słusznie zauważa radny Cieślar, że jeśli prawo nie dopuszcza budowy mostu pontonowego, to należy znaleźć w przepisach taki rodzaj mostu tymczasowego, który jest przez prawo dopuszczalny i go po prostu wybudować. Jak wiemy XXI wiek rozpoczął się już prawie dekadę temu, a mieszkańcom Skoczowa różni ludzie opowiadają różne bajki (i niektórzy w nie wierzą). Na przykład kierownik robót na krzyżówce w Skoczowie, na pytanie dziennikarzy „dlaczego robót nie wykonują w nocy” odpowiedział bezczelnie „bo w nocy jest ciemno”. Zacytuję takim budowlańcom nie lubianego przez ZNP posła Giertycha „jesteście z mrocznej bajki” i kupcie sobie latarki.

Na koniec jednak poważnie. Chciałbym uruchomić publiczną dyskusję wśród zainteresowanych komunikacją na terenie gminy Skoczów, czy nie byłoby wskazane, myśląc perspektywicznie, wybudowanie najpierw nowego mostu na Wiśle dla ruchu lokalnego np. w miejscu „Ławy” obok „Trytonu” ?

Życząc nowej Gazeciecodziennej.pl wielu czytelników, szybkiego reagowania na sprawy nasze, lokalne i nie tylko, obiektywnych informacji i udanych oraz uczciwych interesów, obojętne czy w III czy IV RP, zapraszam do dyskusji na ten temat.

***


Powyższy artykuł wyraża osobiste poglądy jego autora. W dziale Opinie Gazetycodziennej.pl chcemy prezentować różne stanowiska na tematy społeczne, gospodarcze, polityczne, historyczne, kulturalne, religijne i sportowe Śląska Cieszyńskiego ludzi różnych opcji, wyznań, zainteresowań... Chcielibyśmy, aby dział Opinie naszego dziennika stał się szeroko pojętą platformą wymiany poglądów o regionie. Zapraszamy chętnych do przesyłania nam felietonów, dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami oraz bieżącego komentowania artykułów.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czemu Pan taki sarkastyczny? Troche optymizmu!

Nie dyskutowac tylko remontowac. Drugi most jest moim zdaniem niepotrzebny w Skoczowie. To nie Warszawa. Macie jeszcze kladke dla pieszych i to powinno wystarczyc.

Ja wam dam zamykać znowu miasto i to na kilka miesięcy !!! niedoczekanie

Ale po dobrych drogach by sie jezdzilo.... co?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama