, piątek 3 maja 2024
Cieszyn nieprzyjazny osobom niepełnosprawnym?
Całkowity koszt remontu cieszyńskiego holu i jego wyposażenia wyniósł blisko 200 tys. zł. fot: JM



Dodaj do Facebook

Cieszyn nieprzyjazny osobom niepełnosprawnym?

JAKUB MARCJASZ
Wyremontowany hol cieszyńskiego ratusza nie jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - alarmuje radny Czesław Banot, który zwraca uwagę, że to nie pierwszy przypadek, kiedy w mieście ignorowane są potrzeby osób z różnymi dysfunkcjami. - Nie podzielam stanowiska pana radnego - odpowiada burmistrz Mieczysław Szczurek.

Oddany do użytku w zeszłym tygodniu po kilkumiesięcznym remoncie nowy hol został dostosowany do potrzeb matek z dziećmi (jest m.in. przewijak), osób starszych i niepełnosprawnych, ale jak zauważa Czesław Banot, do pełnej likwidacji barier zabrakło: obniżenia lady dla obsługi osób na wózkach inwalidzki, brak linii kierunkowo-informującej dla niewidomych, brak oznakowania toalety dla niepełnosprawnych, czy brak elementu przy ladzie, gdzie można oprzeć kulę bądź laskę. Radny sugeruje również wykonanie mat dotykowych informujących niewidomych o przestrzeni publicznej.

Co o uwagach radnego na temat barier architektonicznych w holu sądzi burmistrz? - Nie podzielam stanowiska pana radnego, ponieważ - w mojej ocenie - ich tam nie ma. Natomiast mogę zgodzić się, że takie drobiazgi, jak brak oznakowania ubikacji dla osób niepełnosprawnych (stosowne oznakowanie zostało już wykonane - przyp. red.), czy wykonanie elementu służącego do oparcia kuli bądź laski (ma ma zostać wykonane w ciągu najbliższych dni - przyp. red.) mogą w pewnym sensie uzupełnić wykonane prace - odpowiada Mieczysław Szczurek, który podkreśla, że jednym z głównych celów przeprowadzenia remontu holu było podniesienie standardu obsługi klientów, także poprzez dostosowanie punktu obsługi osób w podeszłym wieku, rodziców z dziećmi czy osób niepełnosprawnych. - Nie uważam, aby zachodziła konieczność obniżenia lady dla obsługi na wózkach inwalidzkich, ponieważ specjalnie w tym celu został wykonany stolik, gdzie dostęp takich osób będzie jeszcze łatwiejszy i gdzie osoba niepełnosprawna zostanie obsłużona przez dowolnego pracownika urzędu - kontynuuje burmistrz. A co z liniami kierunkowo-informacyjnymi dla niewidomych? - Mając na uwadze fakt, iż pracownicy urzędu mają obowiązek niezwłocznie pomóc osobie z tego typu dysfunkcją, a także względy estetyczne dotyczące wystroju holu, wykonanie tego typu znaczników uważam za niepotrzebne. Zwracam także uwagę, że hol pełni funkcję głównego wejścia w przestrzeń całego budynku, punkt docelowy wizyty w urzędzie, a także dojście do toalety, wobec czego należałoby rozważyć czy tego typu oznaczenie byłoby wystarczające czytelne - mówi Mieczysław Szczurek.

Czesław Banot mówi, że odpowiedzią burmistrza nie jest zdziwiony, bo to nie pierwszy raz, kiedy zwraca uwagę na niedociągnięcia w miejskich inwestycjach, które są ignorowane. - Obsługa osób niepełnosprawnych powinna się odbywać bez specjalnych zachowań urzędnika i w miejscach ogólnie dostępnych - komentuje proponowane przez burmistrza formy pomocy niepełnosprawnym. Przypomina. Normy budowlane podają w szczegółach parametry wykonania obniżeń lady. Oznakowanie dla osób niewidomych na całym świecie stosuje się od lat, jest estetyczne i nie zakłóca zabytkowych wnętrz. Pytany o to, na jakim mieście mógłby się wzorować Cieszyn jeśli chodzi o wprowadzanie rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych, wskazuje Czeski Cieszyn.

- Sprawą usuwania barier zajmujemy się od lat. Nie powołano u nas żadnej specjalnej komisji. Wydaje mi się, że wystarczy chcieć. Współpracujemy z organizacjami, które zajmują się sprawą usuwania barier - tłumaczy Dorota Havlíková, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie. W mieście m.in. od kilku lat usuwane są bariery z głównych tras pieszych i przystanków autobusowych, a przy zakupie nowych autobusów zwracano uwagę na ich dostosowanie do potrzeb mam z wózkami dziecięcymi i osób z ograniczoną sprawnością fizyczną, podobnie ma być w wypadku modernizowanego dworca kolejowego i peronów.

Jest jednak szansa to, że to takich sytuacji jak w przypadku holu ratusza, w przyszłości nie będzie już dochodzić. Klub Radnych "Niezależni" złożył wniosek o przygotowanie projektu uchwały dotyczącej zapewnienia obowiązkowych konsultacji i zaopiniowania wszystkich działań remontowych i inwestycyjnych w mieście przez uprawnione osoby reprezentujące środowisko osób niepełnosprawnych (także niewidomych). - Wszystkie oddane w ostatnich latach inwestycje mają uchybienia w dostosowywaniu przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych i pomijają potrzeby osób niewidomych - argumentuje w imieniu grupy radnych Halina Bocheńska, przewodnicząca klubu i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Cieszyna. Banot tymczasem przypomina, że w 2012 roku prof. Krzysztof Chwalibóg, zajmujący się dostępem przestrzeni publicznej dla wszystkich, przeszkolił dziesięć osób, które mają certyfikaty do opiniowania projektów w tym zakresie.

- Taki zespół nic nie zmieni, jeśli nie zmieni się mentalność. Musimy zauważać innych, a nie tylko tych, którzy mają sprawne nogi i ręce, dobry słuch i wzrok, bo jesteśmy jednym społeczeństwem. Jedni wyposażeni są lepiej, drugim coś brakuje, ale żyjemy w jednym kraju - mówi Wiesława Kopoczek, prezeska Koła Polskiego Związku Niewidomych w Cieszynie.

Całkowity koszt remontu cieszyńskiego holu i jego wyposażenia wyniósł blisko 200 tys. zł.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Po raz kolejny wychodzi jak "włodarze" miast dbają o swoich mieszkańców. Wszystko robi się po łebkach, na szybko, bez pomysłu, byle by pracy sobie więcej nie dawać. Osobisie znam Pana Banota i myślę, że jest trzeźwo myślacą osobą w tym ratuszowym "k#rwi domku" jeżeli coś budować, remontować to porządnie. LEcz niestety nasza polaczkowość taka jest. Przykładem jest brak dworaca w Cn, Hala sportwa w ustroniu, brak połączeń autobusowych z Katowicami etc.. Mam nadzieje ze ERA szczurka szybko minie !! Pozdrawiam:)

Zmarła żona byłego dyr.CDN , Hermy , pogrzeb 29.01. środa o 12 na Bobrku.

Pytanie mam do Pana Radnego: a w jaki sposób docierają do urzędu osoby niewidome? O własnych siłach, bez opiekuna? Pan by się lepiej zainteresował dziesiątkami ludzi chorych i niepełnosprawnych, którzy w szpitalu cieszyńskim ( i wielu innych) nie mają często nawet głupiego uchwytu w łazience i WC (jako doskonały znawca Pan dobrze wie, o czym piszę....) i codziennie borykają się z problemem, jak tu się samodzielnie , za przeproszeniem, wysikać albo umyć.

To ma byc ratusz czy muzeum !!!

Tajemnicza postać mężczyzny na zdjęciu , które pojawia się nie pierwszy raz to zjawa-symbol nieustającego układu cieszyńskiego, potwierdzenie, że układ trzyma się mocno? Może czasami nadgorliwie, ale Pan Czesław Banot jest jednym z niewielu jak nie jedynym radnym, który próbuje coś na dobre zmienić w tym mieście. A że jest praktycznie do tego sam to efekty marne. A w temacie niepełnosprawnych to tak jak we wszystkim, mamy skłonności do przesady. W holu UM spaceruje mężczyzna głęboko wpatrujący się w oczy przybyszy - może zaprowadzić osobę niewidomą itd.

Tłumaczenia pana burmistrza są nie do przyjęcia. Brawo, że jest ktoś kto upomina się o prawa osób nie w pełni sprawnych. Te "drobiazgi" nie mają pełnić funkcji ozdobnych ale pomóc petentom, którzy wcale nie chcą być traktowani "wyjątkowo", chcą się czuć swobodnie podczas załatwainia swoich spraw...tak samo jak każdy inny człowiek. Swobodnie a nie zdani na łaskę urzędnika. Czy pan burmistrz dobrze czułby się w urzędzie, w którym blat byłby powyżej linii jego oczu?

Przykre jest to ,że radny Banot chciałby żeby go na rękach władza nosiła. Widziałem go kiedyś w Czechach jak
nie narzekał tylko błyskawicznie wspinał się po schodach na basen. To tyle , ale może się znajdzie jeszcze coś żeby
władzom miasta dopieprzyć.

Pan Banot nie dopieprza władzom, raczej udziela wskazówek co można i co powinno się zmienić żeby niepełnosprawni w miarę swoich możliwości mogli sami coś zrobić,załatwić. I tak są skazani na łaskę innych i codziennie potrzebują pomocy (zdrowy tego nie zrozumie), więc jak jest taka możliwość to dlaczego nie ułatwić innym życia? Pan radny przecież nie prosi o przystosowanie ratusza czy innych obiektów, miasta dla siebie, tylko dla wszystkich! A na basen do Czech śmiga bo Czesi dla niepełnosprawnych przystosowane mają obiekty i nie pobierają opłat, w przeciwieństwie do cieszyńskich basenów...Mówi coś Panu/Pani słowo rehabilitacja?Basen jest świetną formą rehabilitacji! Może właśnie dzięki śmiganiu na basen Pan Banot tak dobrze sobie radzi o tym zapewne Pan/Pani nie pomyślał...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama