, piątek 23 luty 2024
Szkolenie z obsługi komputera dla niedowidzących
Brak wzroku nie jest przeszkodą w obsłudze komputera. fot: Biblioteka Miejska CieszynDodaj do Facebook

Szkolenie z obsługi komputera dla niedowidzących

Iwona Czarniak
Szkolenie z obsługi komputera dla niedowidzących

fot. Biblioteka Miejska Cieszyn

Tym razem w Cieszyńskiej Bibliotece od dnia 17 do 21 września odbyło się bezpłatne szkolenie z obsługi komputera, w którym wzięły udział osoby z dysfunkcją wzroku. Zajęcia poprowadził trener Piotr Zawrzykraj z Fundacji Instytut rozwoju Regionalnego.

Całkowity lub częściowy brak wzroku nie jest przeszkodą w samodzielnej obsłudze komputera, o czym mogli się przekonać niedowidzący uczestnicy zajęć, którym wiedzę przekazywał niewidomy trener.

„Zajęcia z osobami słabowidzącymi i niewidomymi prowadzę od roku 2009.” Mówi Piotr i dodaje

„Jeśli chodzi o trudność w uczeniu to tak naprawdę problem jest dość złożony i zależy głównie od możliwości samej osoby, która jest uczona.
Natomiast czego głównie się obawiam to problemu komunikacyjnego, mam tutaj na myśli w szczególności naukę osób, które posiadają jeszcze na tyle skuteczne resztki wzroku i używają w przeciwieństwie do osób niewidomych, myszki do obsługi komputera.

Chodzi mi tutaj szczególnie o kwestię związane z opisaniem jak wygląda np. suwak do przewijania strony czy ikonka, w przeglądarce która umożliwia przejście do tzw. strony domowej. Są to takie sytuacje, które wymagają ode mnie zupełnie innego przygotowania do konkretnego szkolenia w takim sensie, że sam muszę trochę przestawić się na inne prowadzenie zajęć.

Samodzielna obsługa komputera przez osoby z uszkodzeniami wzroku daję takim osobom duże poczucie niezależności, dostęp do informacji, możliwość podjęcia różnego rodzaju pracy zawodowej nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Nie wspomnę już tutaj o takich sytuacjach jak np. zamawianie biletów czy sprawdzanie rozkładów jazdy.
Cieszyć należy się z tego, że pod względem technologii informacyjnej cały czas coś dzieję się co jeszcze podnosi komfort pracy niewidomego użytkownika z komputerem.

Aby nie było tak zbyt "miętowo" powiem, że jest jeszcze sporo do zrobienia w szczególności, jeśli chodzi o "dostępność" np. stron internetowych czy aplikacji. Niestety jeszcze spotyka się takie sytuację, że skorzystanie z jakiejś strony czy aplikacji ze względu na jej konstrukcję jest albo niemożliwe albo bardzo poważnie utrudnione dla użytkowników komputera korzystających z "czytników ekranowych".

Jeśli chodzi o możliwości przyswajania to tak naprawdę jest to bardziej kwestia wynikająca z samych możliwości intelektualnych szkolonego a nie ze względu na stan jego widzenia, oczywiście osoby, które używają wzroku do obsługi komputera jakby z samego sposobu obsługi komputera mają mniej rzeczy do zapamiętania, natomiast osoby niewidome korzystają do obsługi komputera tylko i wyłącznie z klawiatury, a co za tym idzie na "starcie" mają więcej rzeczy do zapamiętania i zrozumienia, dodatkowo muszą sobie w wyobraźni zbudować pewien obraz tego co w danej chwili dzieję się w komputerze na skutek wydawanych przez nich komend.
Ważną rzeczą w procesie przyswajania wiedzy i umiejętności jest też wiek samego szkolonego, istotna jest też motywacja i samo nastawienie. Ucząc się obsługi komputera z "czytnikiem ekranowym" sam użytkownik na początku musi mieć świadomość tego, że tak naprawdę to podczas szkolenia trener przekazuję tylko takie informację które umożliwiają działania na komputerze zaś sam proces utrwalania i pogłębiania zdobytej wiedzy to proces żmudny i długotrwały. Tak jak wspomniałem wcześniej tak naprawdę to bardzo wiele zależy od samego uczącego się od chęci i stopnia zaangażowania. komputer jest dla mnie narzędziem pracy, ponieważ oprócz szkoleń pracuję na co dzień w fundacji, gdzie z komputera korzystam do rozsyłania korespondencji a także tworzenia baz danych, prowadzę także własną działalność gospodarczą która polega m.in. na sprzedaży przez Internet.

Krystian, jeden z uczestników biorących udział w zajęciach na pytanie o powód podjęcia nauki w tym kierunku mówi „Chcę nauczyć się samodzielnej obsługi, ponieważ będzie mi to potrzebne w pracy. Wystawianie faktur to jedna z wielu rzeczy, które będę mógł robić samodzielnie.”

W cieszyńskiej bibliotece w dalszym ciągu odbywają się szkolenia w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści” skierowane do mieszkańców Gminy Cieszyn.
Projekt „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści” jest realizowany przez partnerstwo
w składzie: Fundacja Aktywizacja (Partner Wiodący), Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama