, piątek 23 luty 2024
Poszukiwania szczątków w Ogrodzonej na jesień
Widok na Ogrodzoną z Godziszowa. fot: Gajj777 - praca własnaDodaj do Facebook

Poszukiwania szczątków w Ogrodzonej na jesień

red.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa – we wrześniu w Ogrodzonej rozpoczną się poszukiwania zamordowanych przez komunistów żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej. Koordynatorem działań jest wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji.

W Ogrodzonej mogą spoczywać żołnierze NOW, których działania miały miejsce od Wadowic aż po Cieszyn. Na Śląsku Cieszyńskim działało pięć obwodów. Wśród nich znajdował się „Wędrowiec” pod dowództwem Pawła Heczki. W lipcu 1946 roku oddział ten został zlikwidowany przez siły bezpieczeństwa. Sześciu żołnierzy zginęło w obławie w gajówce w Kiczycach. Ci, którzy zdołali umknąć byli sukcesywnie wyłapywani. W 1946 roku przez sądem doraźnym stanęło 26 członków „Wędrowca”. Sześciu z nich zostało skazanych na śmierć.

Wyznaczony jest już pewien obszar, gdzie planowane są poszukiwania, ale styl pracy na tym etapie jest dopiero ustalany. Jednak Adam Kondracki z oddziałowego Biura w Katowicach podkreśla, że osobom zaangażowanym w poszukiwania zależy na klasycznej metodzie wykopaliskowej, a ostateczny wygląd prac będzie wynikiem trwających jeszcze negocjacji z opiekunami terenu.

Jesienią badacze chcą sprawdzić również metodami nieinwazyjnymi jedno lub dwa z wielu miejsc prawdopodobnych pochówków Żołnierzy Wyklętych w Bielsku – Białej. Nie wyznaczona została jeszcze dokładna lokalizacja, a zakres badań będzie zależny od możliwości IPN oraz negocjacji z właścicielami terenu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama