, środa 3 lipca 2024
Wspomnienie tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy
Jak co roku, w Dniu Wszystkich Świętych wspominamy sylwetki znanych i cenionych osób związanych ze Śląskiem Cieszyńskim, które odeszły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.  fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Wspomnienie tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy

Jak co roku, w Dniu Wszystkich Świętych wspominamy sylwetki znanych i cenionych osób związanych ze Śląskiem Cieszyńskim, które odeszły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Anotni Szpyrc

29 grudnia 2014 roku zmarł Antoni Szpyrc - twórca ludowy z Jabłonkowa słynący głównie z malarstwa na szkle. Miał 64 lata.

Antoni Szpyrc przez ponad trzydzieści lat zajmował się malarstwem na szkle. Inspiracją były dla niego ludowe obrazki z XVIII i XIX wieku, które były ozdobą wiejskich wnętrz. Tematy czerpał z obyczajów i tradycji regionu, a także strojów ludowych czy rzemiosła. Mocno zainteresowany był również historią Jabłonkowa, któremu poświęcał wiele swoich prac. Korzystając ze starych fotografii malował dawne czasy Jabłonkowa: przedwojenne, austriackie. Po przeprowadzce z Jabłonkowa do Wędryni, w swoim ogrodzie urządził małe muzeum, które było również jego pracownią. Gromadził w nim przede wszystkim rzeczy związane z regionem jabłonkowskim.

Ryszard Malinowski

21 lutego 2015 roku zmarł Ryszard Malinowski. Pochodzący z Wrocławia aktor przez prawie 20 lat pracował na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Miał 65 lat.

Na deskach Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie Ryszard Malinowski zagrał m.in. w spektaklach: "Tajemniczy ogród", "Powsinogi beskidzkie", "Drzewa umierają stojąc", "Ondraszek pan Łysej Góry", "Lalka", "Romeo i Julia", "Makbet", "Słodkie rodzynki, gorzkie migdały", "Przygody Tomka Sawyera", "Królewna Śnieżka", "Cyrano de Bergerac", "Enron", "Amadeusz", "Zbrodnia i kara", "W Paryżu żyje się jak na prowincji", "Awantura w Chioggi" oraz "Mała Syrenka".

Ks. Piotr Kocur

10 maja, podczas pieszej pielgrzymki do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii zmarł ks. kanonik Piotr Kocur. Miał 61 lat.

Ks. kanonik Piotr Kocur urodził się 1 lutego 1954 roku w Czechowicach-Dziedzicach, w parafii św. Barbary. Od 1994 roku przez ponad 20 lat był proboszczem parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie-Górnym Borze. Przez wiele lat angażował się w rozwój nowej ewangelizacji. Był inicjatorem powstania w 1996 r. skoczowskiej parafialnej Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Bogurodzicy, od 2012 roku noszącej nazwę: Parafialna Grupa Modlitewno-Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy. Kilka miesięcy przed śmiercią biskup Roman Pindel mianował go proboszczem parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

Kurt Weber

5 czerwca w Moguncji zmarł Kurt Weber, urodzony w Cieszynie wybitny autor zdjęć. Miał 87 lat.

Kurt Weber urodził się 24 maja 1928 roku w Cieszynie. Podczas II wojny światowej przebywał w Związku Radzieckim, gdzie ukończył kurs kinooperatorski. Po powrocie do Polski zdał do powstającej właśnie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej (dziś Szkoła Filmowa w Łodzi), ukończył ją w 1953 roku i został wykładowcą, a potem dziekanem Wydziału Operatorskiego. Autor krótkometrażowego filmu dokumentalnego "Pod jednym niebem", nagrodzonego główną nagrodą w Karlovych Varach. Pracował z najwybitniejszymi reżyserami: Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Munkiem, Kazimierzem Kutzem, Januszem Morgensternem i Januszem Majewskim.

Barbara Wałach

28 września zmarła Barbara Wałach, artystka-malarka, konserwator zabytków, opiekunka muzeum biograficznego Jana Wałacha.

Prace malarskie Barbary Wałach to przede wszystkim martwa natura, niezwykle dekoracyjna i pełna kolorów, z niezwykłym wyczuciem stosowała kolory. Zachwycało ją przede wszystkim, to co proste i związane z przestrzenią rodzinnego gniazda. Barbara Wałach brała także udział w Wystawie Sekcji Konserwacji Okręgu Krakowskiego ZPAP, wystawie akwareli w Muzeum Beskidzkim w Wiśle, wystawie prac (akwarela, gwasz) w Muzeum Miejskim w Raciborzu. Artystka z Istebnej jest także autorką rzeźby św. Wojciecha, wykonanej dla kościoła w Pacanowie. W 2008 roku z jej inicjatywy powstało Stowarzyszenie im. Artysty Jana Wałacha, którego była prezesem. Od ponad trzydziestu lat artystka mieszkała i tworzyła w rodzinnej Istebnej, realizując swoje pasje malarskie w byłej pracowni Jana Wałacha, gdzie prowadziła również konserwację jego dorobku. W 2015 roku została uhonorowana nagrodą rady gminy Istebna za zasługi dla kultury.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jeszcze Janko Gajdosz (Sikora) zmarł w marcu 2015

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama