, wtorek 27 luty 2024
Trwa wypełnianie PIT-ów. Komu przekazać 1%?
Podatnik nie zyska nic, ale też nic nie straci, a może bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z jego podatków.  fot: AKDodaj do Facebook

Trwa wypełnianie PIT-ów. Komu przekazać 1%?

AK
W rozliczeniach podatkowych za 2012 r. podatnicy po raz kolejny mogą przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). 1 proc. to najczęściej niewielka kwota, ale ma wielką wartość, szczególnie jeśli przekazana jest organizacjom, które wykorzystają ją na konkretne cele.

Podatnik nie zyska nic, ale też nic nie straci, a może bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z jego podatków. Suma przekazanych kwot sięga bowiem milionów złotych. Podatnicy z Urzędu Skarbowego w Cieszynie w zeszłym roku przekazali na rzecz OPP kwotę blisko 2 mln zł w ponad 39 tys. zeznań. W obu przypadkach to więcej niż w poprzednich latach. Za 2010 rok była to kwota 1,7 mln zł (przy 35 tys. zeznań) a za 2009 rok 1,5 mln zł. (przy blisko 30 tys. zeznań). W zeznaniach za 2011 r. podatnicy z terenu powiatu cieszyńskiego wskazali 868 różnych organizacji pożytku publicznego.

OPP w naszym powiecie to przede wszystkim fundacje i stowarzyszenia pomagające potrzebującym. Wśród nich znalazły się również kluby sportowe, zespoły oraz instytucje zajmujące się propagowaniem miejscowej kultury.

Na liście znalazło się m.in. Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. - Naszą misją jest współdziałanie, motywowanie, szkolenie i udzielanie wszelkiego praktycznego wsparcia społecznościom lokalnym do inicjowania, ożywiania i rozwijania edukacyjnych, kulturalnych, społecznych i charytatywnych programów, opartych na autorytecie chrześcijańskich wartości - zaznacza Bożena Giemza. Dzięki przekazaniu 1 proc. tworzone są programy, o charakterze ekumenicznym, które zmierzają do poprawy warunków i jakości życia dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. M.in. na dofinansowywanie wypoczynku dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, krótkoterminową pomoc finansową rodzinom znajdującym się w sytuacjach kryzysowych.

1 proc. swojego podatku można przekazać na działalność Zespołu Regionalnego "Istebna". Dzięki temu zespół może się rozwijać i być chlubą całej gminy Istebna. - Dbajmy razem o naszą tożsamość, naszą kulturę, nasze tradycje. Działalność zespołu wymaga nie tylko ogromnego zaangażowania ze strony młodzieży, poświęcania wolnego czasu, ale także odpowiednich nakładów finansowych, bez których ciężko zrealizować pomysły - mówi Tadeusz Papierzyński. W zeszłym roku, dzięki takiej pomocy zespół zebrał ponad 4 tys. zł. Środki, które otrzymali przeznaczyli na pielęgnowanie i kultywowanie tradycji góralskich wśród dzieci i młodzieży w Trójwsi.

Na liście znalazł się również m.in. Hufiec Ziemi Cieszyńskiej. Dlaczego warto przekazać 1 proc. właśnie na jego działalność? Harcerstwo się rozwija, co roku odnajdujemy nowe możliwości, dzięki którym możemy stawać się organizacją atrakcyjną dla młodzieży XXI wieku. Jednak starając się nadążyć za uciekającym czasem i rozwijającą się techniką, nie zapominają o tradycji, historii oraz wartościach, które nieustannie przekazują dzieciom i młodzieży. Wychowujemy harcerzy na ludzi odpowiedzialnych, przedsiębiorczych i wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka - można przeczytać na oficjalnej stronie.

Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego zebrane środki przekazywane z 1 proc. przeznacza na pomoc w zakupach: aparatury medycznej, diagnostycznej, terapeutycznej dla cieszyńskiego Szpitala i CPR. W Szpitalu leczonych jest rocznie około 20 000 pacjentów, rodzi się około 1 400 dzieci. W ciągu minionych 18 lat prawie każdy mieszkaniec Powiatu Cieszyńskiego skorzystał z aparatury i sprzętu zakupionego przez Fundację. Każde dziecko urodzone w tym okresie diagnozowane było aparaturą zakupioną m.in. za pieniądze przekazane dzięki 1 proc.

Przekazania 1 proc. podatku należnego, dokonuje urząd skarbowy, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym. Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, w które należy wpisać: numer KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) wybranej przez nas OPP i przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1 proc. kwoty wyliczonego podatku.

Podatnik w deklaracji może wskazać również konkretny cel, na który chce przekazać 1 proc. podatku. Celem może być ratowanie życia konkretnej osoby, czy wsparcie konkretnej placówki lub działania. Wraz z kwotą organizacja otrzyma wtedy informację na jaki cel powinna przeznaczyć uzyskane od podatnika pieniądze.

Wypełniony formularz możemy złożyć osobiście, przesłać do właściwego urzędu skarbowego pocztą lub drogą elektroniczną. Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku zostanie zrealizowany wówczas, gdy podatnik zapłaci cały należny podatek.

Zadecydujmy świadomie, na jakie działania i konkretne projekty zostaną przeznaczone nasze pieniądze. Dzięki nim wspieramy lokalne fundacje i stowarzyszenia.

Prezentujemy listę organizacji pożytku publicznego z naszego regionu, które są uprawnione do otrzymania 1% podatku.

Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Warto przekazywać 1% swojego podatku i mieć chociaż w niewielkim stopniu wpływ na to, na co są przeznaczane nasze pieniądze ;) Wielu ludzi robi to jednak bezmyślnie, nie wiedząc do końca czym zajmuje się opp, której przekazali pieniądze. Ja też tak miałam, jednak ostatnio odkryłam Stowarzyszenie SIEMACHA, z Krakowa. Jeżeli nie wiecie komu przekazać swój jeden procent polecam ich waszej uwadze. Działają również w innych miastach: Wrocławiu, Tarnowie, Rzeszowie i Kielcach. Tworząc podwórko nowej generacji pomagają dzieciom rozwijać się na wielu płaszczyznach. Ich praca jest naprawdę widoczna i skuteczna! Więcej możecie dowiedzieć się na http://siemacha.org.pl/

Ja oddaję swój procent fundacji L'Arche- wspierającej osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Działają w całej Polsce, widziałam za własne oczy, więc polecam się zainteresować i zapraszam do oddania swojego procenta na rzecz utrzymania domów L'Arche :) KRS: 0000054452

ale jak oni ich wspierają? w sensie co robią?

Albo też bezpośrednio na stronce jest dużo informacji na temat tego, jak pomóc fundacji :) www.larche.org.pl

Prowadzą domy w których te osoby z niepełnosprawnością mieszkają z asystentami i starają się prowadzić w miarę normalne życie- mają swoje obowiązki, spędzają razem czas, jeżdżą na warsztaty ;) Najlepiej popatrz sobie na fejsie jak działają ;) https://www.facebook.com/LARCHEPL

"Dzięki nim wspieramy lokalne fundacje i stowarzyszenia." Ja tutaj chciałbym małe co nieco dodać,w żadnym wypadku nie mam zamiaru i nie wspieram fundacji dla samej fundacji, bardzo chętnie natomiast, wspieram "DZIAŁANIA FUNDACJI NA RZECZ POTRZEBUJĄCYCH". Taka mała różnica, ma dla mnie niesłychane znaczenie, bo jeżeli weźmiemy dosłownie słowa ze zdania użytego na początku , to znaczyłoby, że chodziłoby utrzymywanie fundacji dla samej fundacji, a przecież nie o to chodzi:-) Ostatnie działania niektórych fundacji pokazały, że właśnie wykorzystały pieniądze dla siebie samych, a raczej dla ich działaczy. Na szczęście są to rzadkie przypadki i pomimo tego, zawsze warto wspomagać fundacje, w działaniach na rzecz innych. Ja osobiście pomagam tym z naszego rejonu, szczególnie tym, które pomagają i wspierają dzieci.

A skąd wiesz że rzadkie przypadki ? Prawda jest tak że chociazby Śpiewak i Kidprotect mógł sobie spokojnie funkcjonować dalej, gdyby nie to że szef jest idiotą i tak otwarcie kradł. Jest taka pozycja w sprawozdaniu finansowym "cele statutowe" jest bardzo pojemna. JA osobiscie daję tylko na konkretne osoby przez fundacje a 1% na zaufaną lokalną fundacje.

na konkretne osoby, powiadasz? HM, nie wiem czy wiesz ale jest też i tak, że dajesz na konkretną osobę, a pieniążki idą gdzie indziej. Dla mnie ważne jest czy fundacja działa i jak działa, a to można sprawdzić. Oczywiście pewnego nie ma nigdy nic. Najlepiej by było gdyby w Polsce gospodarka była tak silna, że osoby, które potrzebują tej pomocy, otrzymałyby je od Państwa Polskiego ale to obecnie chyba niemożliwe, jesteśmy biedni jak mysz kościelna, do tego okradani przez różnego rodzaju, niepotrzebne spółki i do tego obywatele, którzy kombinują jak nie zapłacić podatku. Polak "potrafi" zepsuć wszystko, nawet to, co wydawałoby się zepsuć nie można. A z pustego nawet Salomon nie naleje. Teraz tworzy się fundacje, stowarzyszenia, orkiestry, po to żeby ludzie (najczęściej Ci którzy płacą podatki) wspierali tych , którzy tej pomocy od naszego, zacnego Państwa, nie dostają ( i jest ich coraz więcej!) Jak można mówić o normalnym Państwie jeżeli dziecko, które potrzebuje stałej rehabilitacji, otrzymuje jej kilka, może kilkanaście dni w roku? Można by tu wymieniać masę (nie(normalnych), które w innych krajach są nie do pomyślenia. Wystarczy pojechać do Czech.

A gdzie Hufiec Ziemi Cieszyńskiej ZHP i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci????

Podatnicy fizyczni lecz nie prawi. Toteż ja daję a moja firma już nie. Od lat daję na wiślańską koszykówkę i na Kurzoka.

Dlaczego nie wymieniacie wszystkich OPP ?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama