, piątek 1 grudnia 2023
Rocznica strumieńskiej tragedii
15 lutego 1945 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w dziejach Strumienia fot: UM StrumieńDodaj do Facebook

Rocznica strumieńskiej tragedii

re.mat.pras.
15 lutego upamiętniono w Strumieniu ofiary wielkiej tragedii, która miała miejsce 75 lat temu. W gruzach miejscowego probostwa zginęło wówczas dwóch duchownych oraz siedemnastu mieszkańców miasta.

15 lutego 1945 roku, to jedna z najtragiczniejszych dat w dziejach Strumienia, mająca ścisły związek z ciężkimi walkami niemiecko-sowieckimi, jakie toczyły się wówczas o miasto.

Bitwa o Strumień rozpoczęła się kilka dni wcześniej – 11 lutego, kiedy to Armia Czerwona skierowała ostrzał swoich dział na niemieckie pozycje obronne. Ogień prowadzono od strony Zabłocia, a w jego efekcie ucierpiała między innymi kościelna wieża oraz ratusz. Po tym artyleryjskim wstępie do boju ruszyła sowiecka piechota wspierana przez czołgi. Czerwonoarmiści zajęli centrum miasta, ale Niemcy próbowali ich stamtąd wyrzucić. Skutek był taki, że Strumień stał się miastem frontowym, a jego poszczególne rejony przechodziły w czasie walk z rąk do rąk. Dla mieszkańców stanowiło to śmiertelne niebezpieczeństwo. Największy dramat tej miejskiej bitwy, w której oprócz piechoty i czołgów brały także udział pojazdy zmechanizowane, artyleria oraz lotnictwo, rozegrał się 15 lutego. Wtedy to Niemcy podejrzewając, iż w gmachu strumieńskiego probostwa kwateruje sowiecki sztab, wzięli budynek na celownik ciężkich pocisków.

W gruzach probostwa zginęli wówczas ukrywający się w jego piwnicach ksiądz dziekan Alojzy Gałuszka, ksiądz wikary Emil Skudrzyk oraz siedemnastu mieszkańców Strumienia. Z uwagi na toczone walki i prowadzony ostrzał, z pomocą pospieszono im dopiero po kilku godzinach. Niestety, bezskutecznie. Wszystkie osoby, które zginęły 15 lutego 1945 roku w piwnicach probostwa, pochowano we wspólnym grobie przed kościołem.

W 75. rocznicę tej strasznej tragedii, w Strumieniu odprawiono mszę świętą w intencji jej ofiar, a następnie mieszkańcy miasta wraz z burmistrz Anną Grygierek, złożyli kwiaty na grobie znajdującym się przed Sanktuarium św. Barbary.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

dwóch księży z imienia i nazwiska i siedemnastu bezimiennych 'mieszkańców' - tak z tragicznej historii wojennej przyrządza się ideologizującą papkę

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama