, wtorek 21 maja 2024
O. Wiesław Krótki z Jaworzynki przyjął sakrę biskupią
Bp Wiesław Krótki w 1996 roku otrzymał obywatelstwo Kanady. Potrafi komunikować się w języku inuktitut, którym posługują się Eskimosi zamieszkujący Nunavut i Terytoria Północno-Zachodnie.  fot: arch. pryw. o. Wiesława Krótkiego (nk.pl)Dodaj do Facebook

O. Wiesław Krótki z Jaworzynki przyjął sakrę biskupią

JM
Pochodzący z Jaworzynki, o. Wiesław Krótki OMI otrzymał święcenia biskupie. Uroczystość odbyła się w osadzie eskimoskiej Rankin Inlet na Terytorium Nunavut w Kanadzie, gdzie duchowny mieszka od ponad dwudziestu lat - poinformowała na swoich stronach internetowych diecezja bielsko-żywiecka.

Uroczystość przyjęcia sakry biskupiej, która odbyła się w miejscowym kościele katolickim, była największym wydarzaniem w historii osady, będącej stolicą regionu Kivalliq. Bp Krótki został ordynariuszem diecezji Churchill-Baie d’Hudson, największej w Kanadzie pod względem powierzchni, a w której nowy biskup od ponad 22 lat pracuje.

Jak czytamy na stronach diecezji bielsko-żywieckiej, liturgia święceń odbyła się w trzech językach: inuktitut (jeden z języków eskimoskich), angielskim i polskim. W czasie litanii do wszystkich świętych, której odmawianie jest częścią obrzędu sakry, biskup-nominat leżał na skórze z niedźwiedzia polarnego, a wśród darów znalazły się przedmioty wykonane ze skór foczych i kłów morsa. Wszystko to wykonali ręcznie Inuici - rodowici mieszkańcy tych ziem. W liturgii uczestniczyło wielu kanadyjskich biskupów oraz kapłanów z Kanady i Polski, a także najbliższa rodzina i przyjaciele nowo wyświęconego biskupa. Po oficjalnej części święceń w miejscowej świetlicy odbyło się przyjęcie. Wśród dań znalazły się tradycyjne eskimoskie potrawy, jak skóra z wieloryba, mrożone ryby czy mięso renifera.

Bp Wiesław Krótki urodził się 12 czerwca 1964 roku w Istebnej. Pochodzi Jaworzynki, gdzie skończył szkołę podstawową. W 1979 roku wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów w Markowicach. W 1983 r. został przyjęty do nowicjatu tego zgromadzenia w Kodniu, a w 1988 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Do kapłaństwa przygotowywał się w latach 1985-1990 w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów w Obrze. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 czerwca 1990 roku. Jeszcze w tym samym roku wyjechał do pracy misyjne do północnej części Kanady.

49-letni duchowny niebawem odwiedzi swą rodziną miejscowość. Na 30 czerwca zaplanowano w Jaworzynce jego biskupie prymicje.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kogo to obchodzi, może tak mu mydła podesłać.

Szczęść Ci Boże, Ojcze Biskupie!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama