, poniedziałek 15 lipca 2024
Niepełnosprawność na co dzień: NIE dla egzystencji na marginesie życia
Drobnymi kroczkami, mrówcza praca fundacji, stowarzyszeń oraz samych niepełnosprawnych zaczyna przynosić pozytywne efekty. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: NIE dla egzystencji na marginesie życia

Iwona Włodarczyk
Obchodzony kilka dni temu Dzień Walki z Dyskryminacją Osób niepełnosprawnych dzięki środkom masowego przekazu pozwolił dotrzeć do większej części społeczeństwa z informacjami dotyczącymi problemów osób niepełnosprawnych.

Wbrew pozorom zarówno na Świecie jak i w Polsce, a co za tym idzie i w naszym Powiecie osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami nie brakuje. Praktycznie każdy z nich na co dzień natrafia na jakieś przeszkody, jedne są mniejsze inne większe, lecz każdy nieważne z jaką dysfunkcją się boryka chciałby być traktowany w sposób nie uwłaczający jego godności.

Chcąc poprawić jakość codziennego życia, przedstawiciele środowisk osób z różnego rodzaju dysfunkcjami nie tylko od święta, lecz na co dzień kierują swoje działania na to, aby przestrzeń publiczna była dostosowana do ich potrzeb, współpracują między innymi z pracodawcami oraz szkołami i uczelniami, a wszystko po to, aby niepełnosprawni mogli z korzyścią zarówno dla pracodawcy jak i dla siebie odnaleźć się na rynku pracy.

Drobnymi kroczkami, mrówcza praca fundacji, stowarzyszeń oraz samych niepełnosprawnych zaczyna przynosić pozytywne efekty. Znikają bariery architektoniczne, zwiększył się dostęp do kultury, dzięki dużej refundacji wynagrodzenia pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnianie osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, a i niepełnosprawny z wyższym wykształceniem nie jest już rzadkością.

Wydawać by się mogło, że nie ma na co narzekać, jednak nadal można natknąć się na nieprawidłowości wynikające z traktowania po macoszemu spraw niepełnosprawnych przez tych którzy są odpowiedzialni za ich rozwiązywanie. Po co np. „jeżyk” przed przejściem dla pieszych czy obniżony krawężnik w okolicy ronda, przecież widzący i pełnosprawny ruchowo nie ma problemu z jego zlokalizowaniem i bezpiecznym przejściem na drugą stronę ulicy.

Niewidomi mogą korzystać z dobrodziejstwa audio deskrypcji jednak na przykładzie osób z dysfunkcją wzroku z naszego Powiatu widać że są to możliwości sporadyczne i tak chcąc obejrzeć film z audio deskrypcją muszą pojechać do Teatru Elektrycznego w Skoczowie, a na spektakle teatralne opatrzone opisami jeżdżą trzy razy w roku do Bielska Białej.
W Cieszynie odbywają się spektakle teatralne, zarówno po Polskiej jak i Czeskiej stronie miasta jednak o audio deskrypcji można sobie tylko pomarzyć, natomiast w kinie na pytanie o zorganizowanie seansu z audio deskrypcją padła odpowiedź, „a co niewidomi mogą robić w kinie…”?
Tak jak osoby pełnosprawne bez żadnych problemów mogą korzystać z przewodnika w muzeum, tak i osoby niepełnosprawne nie powinny mieć problemu z przemieszczaniem się po terenie danej placówki, a dostęp do audio deskrypcji powinien być na co dzień nie tylko od święta, gdy zbierze się zorganizowana większa grupa niewidomych
O ile dzieci i ucząca się młodzież jest objęta obowiązkiem nauczania i ma zapewnioną rehabilitację to są przypadki, kiedy rodziny dorosłych niepełnosprawnych mają problem ze znalezieniem miejsca, gdzie ich niepełnosprawni podopieczni mogli by uzyskać fachową pomoc oraz wsparcie.

Rozżalenie oraz zniechęcenie do wszystkiego u wielu osób z niepełnosprawnością wynika z zachowania tych pełnosprawnych którym się wydaje, że to oni wiedzą wszystko najlepiej i tak pojawiają się opisy tego co ma przed oczami osoba niewidoma, co może, a czego z pewnością nie da rady wykonać, czy osoba niepełnosprawna ruchowo powinna wychodzić z domu, czy wręcz przeciwnie powinna siedzieć w czterech ścianach, takich przykładów można by przytaczać bez liku. Przerażające jest to, że niektórym z pełnosprawnych nie przyjdzie nawet do głowy, że wraz z utratą wzroku czy zdolności sprawnego poruszania człowiek nie pozbywa się rozumu oraz godności, i potrafi samodzielnie decydować o sobie oraz ma do tego pełne prawo, no i to on z racji swojego doświadczenia najlepiej wie co może mu pomóc, a co może zaszkodzić. Niepełnosprawni nie chcą wegetować wręcz przeciwnie chcą żyć pełnią życia, a poczucie, że to co robią jest doceniane i potrzebne dodaje im sił do dalszego działania.

Wszystko było by prostsze, gdyby każdy człowiek miał świadomość tego, że dobre zdrowie dziś jest, a jutro może już go nie być i dopiero wtedy okaże się jak wygląda codzienność osoby niepełnosprawnej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama