, piątek 23 luty 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Międzynarodowy Dzień Białej Laski
15 październik jest dniem, w którym osoby korzystające z pomocy białej laski niezależnie od miejsca zamieszkania czy wieku łączą się ze sobą myślami.  fot: arch.GCDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Iwona Włodarczyk
W zależności od indywidualnych potrzeb właściciela może być: krótka lub długa, składana lub nie, podpórcza czy sygnalizacyjna, jednak jest jedna istotna cecha łącząca je wszystkie, a jest nią ich biały kolor. 15 październik jest dniem, w którym osoby korzystające z pomocy białej laski niezależnie od miejsca zamieszkania czy wieku łączą się ze sobą myślami. W tym szczególnym dniu brak wzroku dla wielu nie stanowi przeszkody, aby spotkać się w gronie tych, dla których biała laska jest nieodłączną towarzyszką życia.

Czy biała laska to tylko symbol?

Jako że od wielu lat mam przed oczami całkowitą ciemność, dzięki lasce mogę samodzielnie dotrzeć do sklepu, pracy czy tak zwyczajnie wyjść z psem na spacer. To z pomocą białej laski zarówno ja jak i inni niewidomi mamy szansę na częściową niezależność. Jest ona przedłużeniem ręki i pozwala nam nie tylko na odnalezienie drogi, lecz również na zlokalizowanie pojawiających się na niej przeszkód.
W swojej prostocie jest wręcz genialna i przez lata służy niewidomym. Do dzisiaj nikt nie wymyślił innego przyrządu do poruszania się który byłby tak niezawodny. Czy to w Polsce, czy poza jej granicami wiadomo, że idący z białą laską w dłoni jest osobą z dysfunkcją wzroku i nie potrzebne są żadne słowa, aby to zrozumieć.

Czego można życzyć niewidomym w tym szczególnym dniu? Chyba tylko jednego, a mianowicie tego, aby w niedalekiej przyszłości mogli oni odstawić swoje laski w kąt i na nowo zobaczyć otaczający ich świat na własne oczy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama