, piątek 23 luty 2024
Cieszyński wydział UŚ może nadawać doktoraty
Siedziba wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie. fot. us.edu.pl  Dodaj do Facebook

Cieszyński wydział UŚ może nadawać doktoraty

JAKUB MARCJASZ
Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika. - To podniesienie prestiżu wydziału - mówią wykładowcy.
Mimo że sama decyzja dotycząca rozpatrzenia wniosku trwała zaledwie kilka miesięcy, to jest ona wynikiem kilkunastu lat naukowej pracy.

Wśród kryteriów, jakie wzięła pod uwagę Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów przy nadaniu nowych uprawnień cieszyńskiemu wydziałowi, znalazł się między innymi poziom działalności naukowej oraz liczba zatrudnionych w niej osób z tytułem profesora lub stopniem doktora habilitowanego.

- W Cieszynie istnieje jeden z najmocniejszych ośrodków badań między- i wielokulturowych, zarówno w zakresie pedagogiki, etnologii, jak i antropologii kulturowej. Poszczycić możemy się również badaniami nad edukacją kulturalną, wczesnoszkolną, czy badaniami w zakresie pedagogiki specjalnej - mówi prof. Zenon Gajdzica, prodziekan ds. Naukowych i Współpracy cieszyńskiego wydziału.

Nadanie uprawnień to dodatkowo podniesienie prestiżu uczelni. Obecnie w województwie śląskim działa kilkanaście uczelni prowadzących studia na kierunku pedagogika. Studenci, którzy chcieli otworzyć przewód doktorski z dyscypliny pedagogika mieli do wybory Wydział Pedagogiki i Psychologii UŚ w Katowicach lub placówki poza terenem województwa. Od teraz między innymi publiczna obrona prac doktorskich odbywać będzie się także w Cieszynie - Biorąc pod uwagę liczbę seminarzystów spodziewamy się co najmniej kilkunastu doktoratów rocznie - dodaje Gajdzica.

Jak zapewnia prodziekan, przyznanie uprawnień nie kończy starań wydziału o nadanie kolejnych. - W ciągu kilku lat chcielibyśmy doprowadzić do tego, aby takie uprawnienia mieli również etnolodzy. W przypadku pedagogiki, chcielibyśmy mieć taką kadrę, aby w przyszłości móc ubiegać się o prawa habilitacyjne - mówi. Wówczas w cieszyńskim Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji będą mogły odbywać się również zajęcia na studiach doktoranckich. Te ostatnie mogą prowadzić tylko te wydziały, które mają uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego.
Komentarze: (39)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To, że studenci/absolwenci UŚ w Cieszynie należą do elity grupy bezrobotnych, nie oznacza, że ich zdanie w sprawie podważania autorytetu uczelni i jej kadry należą do słusznych...
Stanowczo się nie zgadzam, gdyż po 1 jestem absolwentką ( robotną ) UŚ w Cieszynie, a po 2 jak na całym świecie, i każdej jednej uczelni zdarzają się osoby należące do kadry, która opiewa swoje wykłady mottem: teoria teoria= egzamin, a ćwiczeń- czytajcie teksty= będzie prezentacja. Zatem zarówno na UŚ Cieszyn, jak i innych uczelniach znajdują się takie rozbieżności kadrowe, a UŚ w Cieszynie to dobra uczelnia i kadra nie należy do najgorszych!!

Ale to w Cieszynie będą prowadzone studia doktoranckie? Bo rekrutacji nie widać na stronie Uniwersytetu

tak jest wszędzie niemal, nic w tym dziwnego..

Z cieszyńskim "usiem" różnie bywało. Można znaleźć kilku dobrych dr, dr hab. - osób, które wykonują kawał naprawdę dobrej naukowej roboty. Niestety pamiętam tkże i afery... z prokuratorsko-przestępczym zabarwieniem oraz fuszerkę niby naukową.

teraz pytacie poco wyksztalcenie..?? Yrzeba byc na bardzo niskim poziomie zeby to nie rozumiec !!!! Inna sprawa jest to jakie zatrudnienie ma ta nasza kadra naukowa ale to sa bledne rozwiazania strukturalne i caly kraj na to cierpi !!

Kiedy (Austriacy, Niemcy, Ślązacy) postawili budynek seminarium nauczycielskiego (dziś FUŚ) ludzie nauki mogli ze stolicy dojechać doń pociągiem ekspresowym, tramwajem i w końcu furmanką (z rosyjska w Polsce zwaną dorożką). Od tego czasu wiele się poprawiło. Niepotrzebnej komunikacji juz nie ma, została furmanka i słoma w butach.

Uczelniom teraz bardziej opłaca się zatrudniać magistrów, bo mniej kosztują. Tak jak szkołom nauczycieli stażystów a nie dyplomowanych. Uczelnie najchętniej zatrudniałyby na zlecone i tyle. Jak mają minimum kadrowe, to doktor się nie przebije. a minimum kadrowe może trwać niezmienne (czytaj ustawione ze swoich) przez wieki i jeden dzień dłużej.

do Kasiora- mylisz sie złotko. Z tytułem doktora zarabiałam na prywatnej 1600 zeta. Od dawna tytuł jest raczej prestiżowy. Pan dr hab. Gajdzica jest ogromnym optymistą - liczba seminarzystów wcale nie oznacza tej samej liczby obronionych prac doktorskich. Tak jakby nie wiedział, jak trudno uzyskać tytuł doktora.

Promotor powinien zadbać, żeby przewód doktorski otwierali jedynie najlepsi.
Problem polega na tym, że trzeba jeszcze nabijać punkty, inwestować w karierę, a pracę intelektualną trudno ocenić. Podczas gdy w naukach ścisłych publikacja wieńczy okres żmudnych badań, w humanistyce artykuły powstają znacznie szybciej. Im więcej referatów, tym więcej punktów – efekt jest swojsko kapitalistyczny: coraz większa liczba, coraz słabsza jakość.

Do niedawna głównym celem robienia doktoratów było dla młodego człowieka rozwijanie zainteresowań, a dla uczelni odnawianie kadry akademickiej. Dziś robi się doktoraty po prostu dla pieniędzy. Doktorat to dobry interes dla uczelni i osoby, która uzyska ten tytuł.

swietna uwaga, ten uniwersytecik UDAJE uczelnie od zarania

Cieszyński wydział UŚ może...udawać doktoraty, wszystko się zgadza, tylko redakcja jest źle poinformowana...

cieszę się z sukcesów UŚl, na skalę jego możliwości

Cieszyński UŚ to jakaś chora narosl na organizmie uniwersyteckim. Zapewne nie zabraknie doktorantów, by ba tym poziomie uzyskać doktórat.

urodziłeś się i umrzesz w świecie, w którym, najwyższym autorytetem we wsi jest ksiądz proboszcz, a najlepiej wykształcony - kowal, co nie tylko konia podkuje ale i zęba umie wyrwać. Żyj spokojnie, z Panem Bogiem.

dejmy na to, Jan Kowalski, z łaski bożej doktor entologii, specjalista od ą i ę i głosek tylnojęzykowych ... może wzorem Olbrychta tą drogą rozpocząć karierę...

po co CIESZYNOWI taki uniwerek?

taka edukacja czekoladopodobna,
Uwaga - już mamy produkty na półkach podobne do oryginalnych !

Dobra wiadomość dla Cieszyna.

...

Gdybym miał wybrać studia na UŚ w Cieszynie, a zawodówkę to wybrałbym to drugie. Na szczęście nie muszę dokonywać takich wyborów.

Niestety, Cieszyński UŚ to wylęgarnia bezrobotnych, co ma robić u nas na śląsku cieszynśkim magister etnografii???

Dokładnie, sfrustrowani absolwenci zawodówek, którzy byli zbyt tępi, żeby zaliczyć liceum, maturę i pójść na studia...

czyżby te wszystkie niewybredne komentarze pisali zawistni absolwenci zawodówek?! Ludzie, nie obracajcie kota ogonem!

już widzę doktorów z bożej łaski...

po co komu doktor?

nauka polska jest w zapaści,więc ja bym zezwolił, żeby na razie dawali doktoraty...na raty

?

?

Miejsce tzw. pójścia na łatwiznę i bezrobocia okolicznej młodzieży. To miejsce powinno się zamknąć

jeden z najmocniejszych ośrodków badań...chyba kogoś porąbało

św. Jerzego...

O jakiego Jerzego chodzi bo mamy ich duzo w miescie ........????

prawo do oceny i wlasnego zdania ma kazdy.Dobrze ze mowi sie o tym jaka jest rola i znaczenie uczelni w naszym Cieszynie bo zawsze na tym tle byly nieporozumienia a powinna byc ...., co ?? symbioza !!! Czy to nie jest smutne

wyluzuj jerzy

niby nobilitacaja a tak naprawde to dawno zdegradowano filie do rangi wydzialu i nie pamietacie jakie afery byly ujawnione i o malo sprawy prokuratorskiej nie bylo w sprawie pobierania nieuzasadnionych wynagrodzen !! ??
Nasza cieszynska uczelnia upada i to jest smutne bo ma coraz gorszych gospodarzy i tylko wladzom rektorskim w Katowicach szkoda bylo z powodow majatkowych zlikwidowac Cieszyn i wielu pracownikow naukowych z katowic straciloby dodatkowe zrodlo dochodu , dlatego UŚ cieszyn jeszcae istnieje ..... !!!!

Wielkie gratulacje. Brawo!

to bym osobiście nadał...

bardzo dobrze - niech nasze Wydziały rosną w silę i zyskują rangę wtedy będzie może szansa na lepszą kadrę i ciekawsze/bardziej atrakcyjne kierunki. Gratulacje

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama