, środa 26 czerwca 2024
Bronisław Komorowski honorowym obywatelem Wisły
Uroczystość została połączona z otwarciem zmodernizowanego Parku im. Kopczyńskiego i odsłonięciem pomnika "Źródeł Wisły" oraz zasadzeniem "Dębu Wolności”.  fot: MB



Dodaj do Facebook

Bronisław Komorowski honorowym obywatelem Wisły

MB
Bronisław Komorowski honorowym obywatelem Wisły

- W 1931 r. honorowym obywatelem Wisły został ówczesny prezydent, Ignacy Mościcki. To on w 1937 r. odsłaniał Pomnik "Źródeł Wisły”. Dziś mamy piękną powtórkę tamtej historii - mówił Jan Poloczek. fot. MB


Bronisław Komorowski honorowym obywatelem Wisły

Sadzenie 25 „Dębów Wolności” to wspólna akcja kancelarii prezydenta RP i Lasów Państwowych, której celem jest upamiętnienie 25. rocznicy odzyskania suwerenności przez Polskę w wyborach 4 czerwca 1989 r. fot. MB


Bronisław Komorowski honorowym obywatelem Wisły

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom Wisły i całego regionu za to, że te źródła, ważne dla całej Polski, w dalszym ciągu tutaj biją - mówił prezydent. fot. MB

Wczoraj, 13 czerwca, w Wiśle gościł prezydent RP, Bronisław Komorowski w związku z przyznaniem mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wisła. - To nie jest tylko tytuł, ale też uznanie dla tego wszystkiego, co nas łączy - mówił prezydent, odbierając wyróżnienie.

Uroczystość została połączona z otwarciem zmodernizowanego Parku im. Kopczyńskiego i odsłonięciem pomnika "Źródeł Wisły" oraz zasadzeniem "Dębu Wolności”.

Brązowy pomnik "Ślązaczki u źródeł Wisły" został wykonany przez prof. Konstantego Laszczkę i odsłonięty z okazji I Święta Gór w 1937 r. Podczas II wojny został zniszczony przez hitlerowców, a nową postać Ślązaczki stworzył Artur Cienciała w 1975 r. W związku z rewitalizacją wiślańskiego parku władze Wisły postanowiły przywrócić pomnik na jego dawne miejsce.

Sadzenie 25 "Dębów Wolności” to wspólna akcja kancelarii prezydenta RP i Lasów Państwowych, której celem jest upamiętnienie 25. rocznicy odzyskania suwerenności przez Polskę w wyborach 4 czerwca 1989 r. Dęby są sadzone w różnych miejscach Polski, m.in. związanych z odzyskaniem wolności czy ważnych dla lokalnych społeczności.

W uroczystym sadzeniu "Dębu Wolności” w Wiśle wzięli także udział wojewoda śląski, Piotr Litwa, burmistrz Wisły, Jan Poloczek, a także dyrektor Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Kazimierz Szabla. - Bardzo dziękuję za możliwość odsłonięcia pomnika, który sam w sobie jest pewnym powrotem do źródeł - mówił Bronisław Komorowski. - A źródła kojarzą się z Wisłą, bo tu są magiczne źródła tradycji, obyczajów i polskiej tożsamości, dumy i marzeń. Z tymi źródłami jest tak, że aby do nich dojść, trzeba iść lekko lub mocno pod górę i zawsze po prąd. Tak nam się zdarzyło, że 25 lat temu poszliśmy pod prąd i wygraliśmy naszą polską wolność w wyborach w 1989 r. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Wisły i całego regionu za to, że te źródła, ważne dla całej Polski, w dalszym ciągu tutaj biją - dodał prezydent.

Kolejnym elementem uroczystości było nadanie Bronisławowi Komorowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wisła, które miało miejsce w Amfiteatrze im. St. Hadyny. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, ministrowie i pracownicy kancelarii prezydenckiej, księża parafii wiślańskich, samorządowcy, wojewoda śląski oraz starosta powiatu cieszyńskiego, a także burmistrz Wisły i przewodniczący Rady Miasta Wisły.

- Dzisiaj pan prezydent odsłonił w Parku im. Kopczyńskiego Pomnik "Źródeł Wisły”, to zdarzenie, które w symboliczny sposób spina ostatni okres historii Wisły - mówił burmistrz Wisły, Jan Poloczek. - W 1931 r. honorowym obywatelem Wisły został ówczesny prezydent, Ignacy Mościcki. To on w 1937 r. odsłaniał Pomnik "Źródeł Wisły”. Dziś mamy piękną powtórkę tamtej historii. Decyzja o przyznaniu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wisła została uchwalona jednogłośnie przez wiślańskich radnych. To oznacza, że radni, będący reprezentantami społeczności w Wiśle, nie mieli wątpliwości, że prezydent zasłużył się dla promocji i rozwoju naszego miasta - dodał Poloczek. - Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, bo tytuł honorowego obywatela Wisły jest wyróżnieniem - dziękował Bronisław Komorowski. - To nie jest tylko tytuł, ale też uznanie dla tego wszystkiego, co nas łączy. Cieszę się, że mogę choć trochę przyczynić się do tego, żeby Wisła była znana - dodał.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Komorowski honorowym obywatelem Wisły... ale wstyd dla Wisły. Ja to bym się do tego nie przyznawał

Współczesność to komercja...
Jeżeli Wisła uzyskuje konkretne korzyści wynikające ze współpracy z Prezydentem, to nie dziwię się Wiślanom - działają racjonalnie...

A jeżeli wcale nie chodzi o korzyści dla ogółu mieszkańców, a jedynie o wypromowanie i wywyższenie własnej osoby lub wąskiej grupy osób, bo i tak może być? Wtedy ta racjonalność brzydko będzie pachnieć.

Wisła jest jedynym miastem w POlsce gdzie czci się BURAKI !Wstyd!

głupiś burak, i tyle...

13 - tego piątek ! zapamiętaj tę datę - bardzo pechowy dzień dla Wisły !

Pechowy dla Wisły? Raczej nie.
Podstawowa zasada prawa rzymskiego głosi: "volenti non fit iniuria", czyli „chcącemu nie dzieje się krzywda”, a tytuł "honorowego" dla Prezydęta został uchwalony jednogłośnie przez radnych, jakby nie było - reprezentantów społeczności w Wiśle.
Z tego hołdu wasalnego wynika bez wątpienia to, że większość mieszkańców Wisły nie widzi nic zdrożnego w schlebianiu komuś wyżej postawionemu dla pozyskania jego względów.
Gdyby tytuł przyznano już po prezydenturze sprawa miałaby zupełnie inny kontekst.

Honorowy obywatel Wisły Ignacy Mościcki postrzegany przez współczesnych jako osoba sterowana przez Piłsudskiego. Wiele podróżował po kraju, odwiedzając budujące się zakłady przemysłowe, miejsca pamiątek narodowych i obiekty kultu religijnego, bywał honorowym gospodarzem dożynek, odsłaniał pomniki i otwierał wystawy.
Co do jego roli w polityce charakteryzowano to cytując ludowa piosenką o słowach: "Tyle znacy co Ignacy, a Ignacy gxxno znacy"

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama