, wtorek 23 kwietnia 2024
Bielska akademia na półmetku drogi do uniwersytetu
ATH już w 2016 roku ma szansę stać się uniwersytetem. fot: Lucjusz Cykarski/www.info.ath.bielsko.plDodaj do Facebook

Bielska akademia na półmetku drogi do uniwersytetu

BARBARA ŚLIŻ
Akademia Techniczno-Humanistyczna uzyskała trzecie prawo doktoryzowania. Uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria produkcji uzyskał Wydział Budowy Maszyn i Informatyki. Tym samym bielska uczelnia jest w połowie drogi do tego, by stać się uniwersytetem.

Pierwsze plany, by ATH w Bielsku-Białej, stała się uniwersytetem pojawiły się już w 2001 roku, kiedy powstawała uczelnia. Teraz już można mówić o konkretnych datach osiągnięcia tego celu. - Na dobrą sprawę od dwóch lat podejmujemy działania przekształcenia akademii w uniwersytet. By mogło dojść do przekształcenia potrzeba co najmniej sześciu uprawnień do nadawania stopni doktorskich, teraz jesteśmy w połowie drogi do sukcesu - komentuje Mirosław Łukaszuk, rzecznik akademii.

Do tej pory na ATH można było uzyskać uprawnienia doktoranckie na kierunku włókiennictwo. Dodatkowo, na Wydziale Budowy Maszyn i Informatyki można uzyskać stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. Władze akademii chcą, by w przyszłości, także na kierunkach humanistycznych była możliwość uzyskania tytułów doktorskich. - Założyliśmy, że do 2020 roku akademia przekształci się w uniwersytet. Mamy jednak nadzieję, że stanie się to wcześniej, bo już w 2016 roku - mówi Łukaszuk.

Uczelni pomaga Śląski Urząd Marszałkowski, który w tegorocznym budżecie zapisał pół miliona złotych na pomoc w przekształceniu akademii. - Pieniądze te są niezbędne nie tylko do analiz i opracowywania dokumentacji potrzebnej do uzyskania przekształcenia, ale przede wszystkim pomogą wspierać badania naukowe pracowników uczelni - dodaje rzecznik.

W chwili obecnej na 17 kierunkach, jakimi dysponuje Akademia, studiuje 7,5 tys. studentów. Większość z nich to osoby z pobliskich powiatów, m.in. bielskiego, żywieckiego, pszczyńskiego i cieszyńskiego. - Przekształcenie akademii w uniwersytet podniosłoby prestiż uczelni i pozwoliłoby zatrzymać w regionie zdolną młodzież - mówi Łukaszuk.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama