, piątek 23 luty 2024
1% na rzecz OPP. Ile otrzymają organizacje działające w powiecie cieszyńskim?
1,73 mln złotych przekazali w tym roku podatnicy w powiecie cieszyńskim na rzecz organizacji pożytku publicznego z tytułu 1% podatku. Fot. ARC  Dodaj do Facebook

1% na rzecz OPP. Ile otrzymają organizacje działające w powiecie cieszyńskim?

JAKUB MARCJASZ
52 mln złotych - o przekazanie tylu pieniędzy na rzecz organizacji pożytku publicznego wnioskowali podatnicy województwa śląskiego w swoich zeznaniach podatkowych za 2010 rok. Kwota ta jest o prawie o 5,5 mln wyższa od tej w roku ubiegłym. Sprawdzamy, ile z tej sumy trafi do organizacji działających w powiecie cieszyńskim i na jaki cel zostaną przekazane.
W zeznaniach podatkowych za rok 2010 podatnicy rozliczający się w Urzędzie Skarbowym w Cieszynie wsparli 827 organizacji pożytku publicznego na łączną kwotę 1,73 mln złotych z ponad 35 tysięcy zeznań osób, które zdecydowały się na taki krok. To wynik lepszy niż przed rokiem, kiedy na konto organizacji z terenu powiatu cieszyńskiego wpłynęło 1,54 mln złotych (przy blisko 30 tys. zeznań).

Dzięki popularnemu 1 procentowi organizacje działające na terenie powiatu cieszyńskiego wzbogacą się o ponad pół miliona złotych. Są to przede wszystkim fundacje i stowarzyszenia pomagające chorym oraz dzieciom, ale nie zabrakło wśród nich również klubów sportowych oraz instytucji zajmujących się propagowaniem miejscowej kultury. Absolutną rekordzistką w tym zestawieniu, kolejny rok z rzędu, jest Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, która otrzymała ponad 100 tys. złotych (dla porównania w 2009 roku było to jednak aż 135 tys.). - 30 proc. z tej sumy przekażemy na rzecz cieszyńskiego pogotowia - zapowiada Inez Scherle, prezes Fundacji, która przede wszystkim wspomaga Szpital Śląski w Cieszynie. Ten ostatni dzięki środkom uzyskanym z tytułu 1% wzbogaci się o nowy aparat do homodializy. Koszt jego zakupu to ponad 48 tys. złotych. Bez niego zagrożone byłoby normalne funkcjonowanie cieszyńskiej stacji dializ. W ostatnim czasie jeden z takich aparatów został wycofany z eksploatacji, a podobny los najpewniej czeka dwa kolejne. Ogromnie wdzięczna wszystkim wpłacającym swój 1% jest Helena Harok z biura Fundacji. - Czasem jest to kilkanaście złotych, a czasem kilkadziesiąt groszy, ale wszystkim chciałabym bardzo podziękować - mówi.

Dzięki 1% pomagać nie tylko mieszkańcom powiatu cieszyńskiego zamierza Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, które otrzymało blisko 50 tys. złotych. Jak mówi w rozmowie z portalem gazetacodzienna.pl Bożena Gimeza, środki te zostaną przeznaczone między innymi na dofinansowanie i pokrycie kosztów wypoczynku dzieci i młodzieży dotkniętych biedą oraz ze środowisk zagrożonych patologią, szczególnie alkoholizmem, narkomanią i przemocą w ramach projektu "Daj dzieciom nadzieję", akcję charytatywną "Prezent pod choinkę", której celem jest przygotowanie prezentów dla dzieci z Ukrainy, czy projekty realizowane w Burkina Faso w Afryce.

- Zaskoczyło nas to, że aż taka ilość sympatyków wsparła nasz klub - mówi Jarosław Czerwonka, wiceprezes Robotniczego Klubu Sportowego "Cukrownik" Chybie. Klub wzbogacił się o blisko 6 tys. złotych, a jak podkreśla wiceprezes, przy skromnym budżecie jest to duża pomoc, która wykorzystana zostanie na bieżącą działalność.

W tym roku podatnicy z terenu woj. śląskiego wsparli 3,5 tys organizacji pożytku publicznego.

Kliknij i zobacz ile otrzymały organizacje pożytku publicznego z terenu powiatu cieszyńskiego oraz na jakie organizacje najchętniej wpłacali swój 1% podatnicy z naszego terenu.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

fundacje nie dostałyby ani grosza...

jak widać, żeby obrażać nie trzeba umieć pisać

do studni bez dna, paszczy żarłocznego monstrum, świątyni cierpienia i poniżenia... Traktują te datki jako ofiarę przebłagalną, która uchroni ich przd piekłem szpitala?

Ty koleszko a na co mają ludzie dawać ? na kolejną dziwną instytucję w stylu pomóżmy rodzinie albo zwierzątka nakarmy ? Jesteś pajacem większym od swoich rodziców którzy spładzając cię popełnili największy błąd w swoim życiu błaźnie ze skoczowa !

Lepszo chłopsko głowa niż pańsko rzić.

Gdy głupi milczy, za mądrego poczytany bywa.

Ja nigdy na bozie organizacje nie dam...

Mamy demokracje i guzik komu dotego co kto daje komuś! Ja się cieszę, że wogóle jest tyle inicjatyw Przeważnie pyszczą te osoby co wogóle podatku nie płacą. Zawiść asz kipi!! Wstyd rodacy!!!!! Pozdro!

Gratulacje dla darczyńców na rzecz klubu sportowego. Niczym nie różnicie się od tego czubka od ustrońskiego Jezusa

No pięknie!! tylko gratulować podatnikom. Miejmy nadzieję że w przyszłym roku te kwoty będą jeszcze wieksze.

Co ślepy uwidzioł i głuchy usłyszoł, to niymy teraz opowiado.

allo,allo - gratulacje, dobre dziłanie...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama