, sobota 25 maja 2024
Śląskie coraz popularniejsze wśród turystów. Ze stopniem ich zadowolenia gorzej?
Muzeum Drukarstwa w Cieszynie znalazło się wśród przebadanych obiektów. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Śląskie coraz popularniejsze wśród turystów. Ze stopniem ich zadowolenia gorzej?

JM.
W 2012 r. województwo śląskie odwiedziło więcej turystów niż rok wcześniej. Było ich aż 4 miliony 160 tysięcy, a ich wydatki sięgnęły 4,2 miliarda złotych. Liczby wyglądają imponująco, nieco gorzej jest niestety ze stopniem zadowolenia odwiedzających z pobytu.

Śląskie jest coraz bardziej popularne turystyczne. Jego atrakcje doceniają sami mieszkańcy, którzy coraz chętniej urlop spędzają blisko domu. W 2010 r. tę formę wypoczynku wybrało 665 tysięcy mieszkańców śląskiego, rok później już 1 milion 440 tysięcy, a w roku 2012 aż 1 milion 760 tysięcy. Podobna tendencja jest wśród turystów z innych województw. Od 1 miliona 745 tysięcy w 2010 r. do 2 milionów 400 tysięcy osób w roku 2012 r.

- To bardzo dobre wyniki, stawiające nasze województwo w czołówce najchętniej odwiedzanych regionów w kraju. Coraz więcej Polaków przestaje kierować się stereotypami, wybierając atrakcyjne miejsca bez względu na ich lokalizację - mówi Agnieszka Sikorska, dyrektorka biura Śląskiej Organizacji Turystycznej, na której zlecenie wykonywane są coroczne badania ruchu turystycznego.

Choć liczba turystów indywidualnych wciąż wzrasta, śląskie jest prawdziwym rajem dla turystyki grupowej. Wśród odwiedzających w 51 przebadanych atrakcjach turystycznych regionu (wśród nich były Zamek Cieszyn, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Chlebowa Chata w Górkach Małych, Chata Kawuloka w Istebnej, Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego, czy Kolej Linowa na Czantorię), zdecydowanie przeważają grupy szkolne. To aż 65 proc. ich klientów. W zdecydowanej mierze (86 proc.) są to uczniowie z województwa śląskiego. Dużo jest też jednak grup z regionów ościennych - Małopolski, opolskiego czy dolnośląskiego. Wydłuża się również długość podróży mieszkańców województwa po regionie. Z odwiedzających, czyli osób wybierających się na jednodniowe wycieczki, przekształcają się oni w turystów, a więc osoby, które w trakcie takich wyjazdów nocują poza domem.

Niepokoi jednak fakt, że coraz częściej nie jest z tego pobytu do końca zadowolony. Takie odczucia miało w 2012 r. aż 33 proc. podróżujących mieszkańców. W grupie przyjeżdżających z innych regionów Polski niezadowolonych było jedynie 8 proc. Dlaczego tak się dzieje? - Na to pytanie na pewno musimy sobie odpowiedzieć. Czy rosną wymagania klientów, czy coś jest nie tak z naszą bazą turystyczną, obsługą, cenami? A może inne regiony bardziej stawiają na turystykę? - podsumowuje Agnieszka Sikorska.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej przez firmę ARC Rynek i Opinia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama