, niedziela 23 czerwca 2024
Rozwój turystyki na granicy
Polsko-czeska współpraca transgraniczna prowadzona w ramach Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko, w tym również w obszarze turystyki, ma blisko 20-letnią tradycję. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Rozwój turystyki na granicy

KT
Rozwój turystyki na granicy

Wczoraj (3.08.) w Zámku Hošťálkovým koło Karniowa miała miejsce konferencja, której towarzyszyła idea promocji aktywności polsko-czeskiej współpracy. Miała ona również na celu kontynuację procesu uatrakcyjniania wizerunku śląskiego pogranicza, a także promocję walorów turystycznych regionu. Była to również okazja do podpisania deklaracji współpracy nad realizacją obu ofert turystycznych.

Polsko-czeska współpraca transgraniczna prowadzona w ramach Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko, w tym również w obszarze turystyki, ma blisko 20-letnią tradycję. W tym okresie podmioty działające na terenie Euroregionu zrealizowały setki transgranicznych różnorodnych przedsięwzięć, których efekty mają charakter długofalowy i zauważalne są po obu stronach granicy. Pojawiły się chęci aby rozwijać współpracę w tym obszarze w szerszym wymiarze, na pograniczu regionów śląskiego, opolskiego i morawsko-śląskiego.

Aktywne uczestnictwo w rozszerzaniu i uatrakcyjnianiu dotychczasowej polsko-czeskiej oferty turystycznej, między innymi o nowe projekty współpracy: „Śladami dziedzictwa kulturowego Śląska” oraz „SACRUM TESCHINENSIS. Stworzenie oferty turystyki sakralnej Śląska Cieszyńskiego”, wykazuje Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Cieszynie, Spolek Renesance oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” - Euroregion Śląsk Cieszyński.

W związku z tym w dniu wczorajszym podpisana została deklaracja współpracy na rzecz tworzenia i rozwoju transgranicznej oferty turystyki kulturowej "Śladami dziedzictwa kulturowego Śląska". Taka współpraca polega na wzajemnym wspieraniu tworzenia i rozwijania transgranicznej oferty turystyki kulturowej, budowaniu transgranicznego partnerstwa sieciowego między Sygnatariuszami Memorandum skierowanego na kreowanie transgranicznych produktów turystyki kulturowej, organizowaniu spotkań, seminariów, szkoleń, warsztatów, konferencji, imprez promocyjnych i studyjnych mających na celu podnoszenie wiedzy i świadomości dotyczącej sakralnego dziedzictwa kulturowego w Polsce, Czechach i regionach transgranicznych, w tym zwłaszcza w obszarze Euroregionów Beskidy, Silesia, Pradziad i Śląsk Cieszyński. Obejmuje ona również popularyzowanie dobrych praktyk i wymianę doświadczeń w zakresie tworzenia i rozwijania transgranicznych produktów turystyki kulturowej między Polską i Czechami oraz innymi krajami europejskimi, promowanie sakralnego dziedzictwa kulturowego za pośrednictwem kampanii społecznych, PR, portali turystycznych, innowacyjnych narzędzi informatycznych oraz pozostałych form przekazu informacji, wspieranie działań na rzecz budowy marki poszczególnych, transgranicznych produktów turystyki kulturowej, dążenie do standaryzacji i certyfikacji transgranicznych produktów turystycznych znajdujących się w obszarze Euroregionów Beskidy, Silesia, Pradziad i Śląsk Cieszyński oraz inicjowanie i realizowanie wspólnych projektów w zakresie optymalnego wykorzystania potencjału polsko-czeskiego pogranicza.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama