, piątek 23 luty 2024
Industriada 2011: Jakie atrakcje czekają na odwiedzających nasz region? (program)
Tegoroczna INDUSTRIADA odbędzie się już 11 czerwca. fot. mat. pras. Dodaj do Facebook

Industriada 2011: Jakie atrakcje czekają na odwiedzających nasz region? (program)

JM
24 miasta, 34 obiekty, ponad 350 godzin wydarzeń i atrakcji, 150 imprez do wyboru. Już 11 czerwca, druga edycja święta Szlaku Zabytków Techniki. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających nasz region?
Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego - unikatowej w skali kraju trasy turystyki przemysłowej. Jednodniowy festiwal prezentuje bogate dziedzictwo industrialne regionu. Podczas pierwszej edycji imprezy, która odbyła się w 2010 roku, znajdujące się na szlaku zabytki techniki obiekty odwiedziło blisko 29 tys. osób.

- Znaczenie dziedzictwa industrialnego zasługuje na naszą uwagę i choćby z tej przyczyny warto inwestować w Szlak Zabytków Techniki. Przede wszystkim stanowi on istotny składnik nowego wizerunku naszego regionu, wizerunku, który nie jest oderwany od tradycji. Polityka regionalna, w którą się doskonale wpisuje, jest ważnym punktem rozwoju województwa, a komercjalizacja Szlaku sprawia, że dodatkowo jesteśmy postrzegani jako region atrakcyjny turystycznie. To co dzieje się z dziedzictwem przemysłowym, a także fakt, że coraz silniej żyje w świadomości społecznej, jest niewątpliwie powodem do dumy, a każdy z tych obiektów świadczy o tym, że ta duma ma solidne podstawy. To, że takie obiekty zachowały się w naszym regionie, świadczy o tym, że przez ostatnie dziesięciolecia zabrakło działań związanych z ich modernizacją i przekształcaniem, ale paradoksalnie dzięki temu udało się zachować te perełki dziedzictwa przemysłowego w niemal niezmienionej formie do dziś - mówił podczas konferencji prasowej na temat tegorocznej edycji imprezy Jerzy Gorzelik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Dwa spośród trzydziestu czterech obiektów szlaku znajdują się na terenie powiatu cieszyńskiego - Muzeum Drukarstwa w Cieszynie oraz Muzeum Ustrońskie w Ustroniu również biorą udział w wydarzeniu.

Szczególnie dużo będzie się działo w Cieszynie, gdzie w Industriadzie wezmą udział również inne placówki:
- otrzęsiny drukarskie i dzień otwarty w Muzeum Drukarstwa,

- swoje ekspozycje udostępni również Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Muzeum Protestantyzmu,

- w Bibliotece i Archiwum OO. Bonifratrów pokaz konserwacji książek oraz dawnych technik introligatorskich,

- w Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w czasie Industriady, oprócz stałej ekspozycji, będzie można obejrzeć wystawę pamiątek po katastrofach lotniczych na Śląsku Cieszyńskim w ubiegłym wieku,

- w Świetlicy Krytyki Politycznej warsztaty graficzne: "Zrób sobie książkę",

- na cieszyńskim rynku "Pan Literka ratuje świat", czyli warsztaty artystyczno-topograficzne dla dzieci,

- ciekawą propozycją jest gra miejska "Miasto szyfrów" osnuta wokół postaci jednego z największych bohaterów II wojny światowej Guido Langera, cieszyniaka, szefa kryptologów, którzy złamali kod Enigmy.

To tylko część atrakcji, które czekają na wszystkich, którzy odwiedzą Cieszyn 11 czerwca.

Industriada w Ustroniu:
- bezpłatne zwiedzać będzie można Muzeum Ustrońskie z ekspozycjami poświęconymi historii hutnictwa i kuźnictwa w mieście oraz wziąć udział w pokazie kucia ręcznego w zabytkowo wyposażonej kuźni wyrobów typowych dla gospodarstwa wiejskiego (równocześnie możliwość zamówienia i obserwacji powstawania konkretnych wyrobów takich jak obuszki, siekiery, podkowy, czy wyrobów kowalstwa artystycznego),

- wykład prof. Jana Richerta oraz impreza plenerowa z grillowaniem, wędkowaniem oraz zabawami dla dzieci na terenie byłego Ośrodka Rekreacyjnego Zakładów Kuźniczych w Ustroniu.

Szczegółowy program Industriady 2011 można znaleźć na stronie www.industriada.pl
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

i sobie zobacz co u takich bonifratrów (albo i gdzie indziej) może być technicznego. Bo oczywiście nie wiesz (jak wynika z tego wpisu) i na wszelki wypadek czujesz się wykpiony i obrażony. W takiej sytuacji powinieneś czuć raczej zaciekawienie. Dawno takich głupot nie czytałem -niekompetentni organizatorzy organizują atrakcyjną imprezę. A zakompleksiony prix mówi o bylejakości. Organizatorzy Industriady to już sobie dawno zasłużyli na odpoczynek a robią imprezy- szkoda, że tez dla takiego matoła

a co ma do Szlaku Zabytków Techniki muzeum cieszyńskie, protestantyzmu,bonifratrów, strzelców podhalańskich można to włączyć (technika wojskowa), co ma piernik do wiatraka, gdzie konsekwencja organizatorów, więcej jest tych obiektów nietechnicznych, to kpina z uczestników, w tym przedsięwzięciu...co wcale nie zmienia faktu, że impreza będzie atrakcyjna, oddzielajmy jedno od drugiego: uroki uczestnictwa od niekompetencji organizatorów...już słyszę typowy polski zwrot:"grunt, że ludzie będą zadowoleni"...pochwała bylejakości...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama