, czwartek 25 kwietnia 2024
Cieszyn debiutuje w Industriadzie
W 2010 roku do Szlaku Zabytków Techniki wpisane zostało Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. fot. Paulina Ogłódek 



Dodaj do Facebook

Cieszyn debiutuje w Industriadzie

ANITA KRAMARCZYK
Gra Miejska \"Miasto Szyfrów\", która odbyła się w sobotę 11 czerwca, była jednym z wielu elementów obszernego programu Industriady - Święta Szlaków Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Imprezy debiutującej w Cieszynie, ale w województwie odbywającej się po raz drugi. Tematem przewodnim Industriady w Cieszynie był Szlak Książki.
Muzeum Drukarstwa zostało wpisane w 2010 roku do Szlaku Zabytków Techniki, stąd tegoroczne obchody Industriady w Cieszynie. - Postanowiliśmy to święto przybliżyć szerokiej publiczności, a w związku z tym, że drukarstwo kojarzy się z książką, poszczególne instytucje związane z książką włączyły się w nasze obchody - mówi technik druku wypukłego Władysław Owczarzy. Ponadto Joanna Rzepka-Dziedzic z Galerii Szarej, jedna ze współorganizatorek, wyjaśnia: - W związku z tym, że w Cieszynie jest jedno muzeum, które znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki, to zdecydowało się zaprosić inne organizacje i instytucje do współpracy, żeby mocniej zadziałać w mieście.
Co się udało, o czym może świadczyć wysoka frekwencja nie tylko wśród mieszkańców Cieszyna. - Przyciągnęła nas ciekawość, atrakcyjność wystaw i imprezy oraz możliwość zwiedzenia miejsc niedostępnych na co dzień - mówi Ewa Kalita z Bielska-Białej, gdzie również miała miejsce Industriada. Pani Ewa wybrała z rodziną przyjazd do Cieszyna, gdyż jej zdaniem w ich mieście program imprezy nie był na tyle bogaty.

Do Cieszyna nie każdy przyjechał w celu uczestnictwa w tej imprezie, niemniej jednak dowiedziawszy się o niej chętnie dołączał do grona zainteresowanych. - Ilekroć jestem w Cieszynie zaglądam do Muzeum Protestantyzmu, a że akurat dzisiaj odbywa się ta impreza, która mnie zdumiała i bardzo ucieszyła, to będę jeszcze miał okazję odwiedzić mnóstwo innych adresów - mówi ksiądz ewangelicki z Tomaszowa Mazowieckiego.

PISALIŚMY: Industriada 2011: Jakie atrakcje czekają nas w regionie?

Gra Miejska, szereg wystaw i pokazów w muzeach, warsztaty dla dzieci, a także odsłonięcie murala, korowód uliczny, koncert orkiestry z występem mażoretek i Otrzęsiny Drukarskie (przyjęcie w poczet drukarzy dwóch nowych adeptów), potwierdzają, że program był nie tylko obszerny, ale i różnorodny. Tak naprawdę każdy mógł coś znaleźć dla siebie. - Gra miejska to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Nie liczymy na nagrodę, bo uczestników jest dużo, chodzi tak naprawdę o zabawę. Poza tym można poznać Cieszyn na nowo - mówi pan Andrzej z Cieszyna.

Na zakończenie dnia nie lada niespodziankę przygotowała (O!)Świetlica Krytyki Politycznej, prezentując po raz pierwszy projekt "Interfejs do nowego świata", czyli interaktywną, subiektywną, nową i wyjątkową mapę Cieszyna, bo widzianą oczyma dzieci.

Foto

fot. Paulina Ogłódek

Foto

fot. Paulina Ogłódek

Foto

fot. Paulina Ogłódek

Foto

fot. Paulina Ogłódek

Foto

fot. Paulina Ogłódek

Foto

fot. Paulina Ogłódek

Foto

fot. Paulina Ogłódek

Foto

fot. Paulina Ogłódek

Foto

fot. Paulina Ogłódek

Foto

fot. Paulina Ogłódek

Foto

fot. Maciej Kłek

Foto

fot. Maciej Kłek

Foto

fot. Maciej Kłek
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Trzeba z żywymi naprzód iść , pożycie sięgać nowe a nie w umarłych zwiędły liść z uporem stroić głowę..."
Dedykuję tą myśl zachwycającym się Industriadą! Gdyby pokazano nowinki techniczne , szczytowe osiągnięcia technologii to byłoby co innego. A tak to zachwyceni są: Marian Dembiniok (dyr. muzeum) , Karol Franek (muzeum drukarstwa) i Jerzy Oszelda (na utrzymaniu mamusi od 55 lat).

bo drukarnie juz całkiem inaczej wyględają a ludzie juz praktycznie nie czytają to dlatego potrzebne jest muzeum drukarstwa i takie imprezy aby przypomnieć czasy kiedy ludzie używali książek i korzystali z wiedzy w nich zawartej

technika drukarska poszła o jeden rok ŚWIETLNY do przodu i kilku starszych panów, zamiast wnuki zająć czym madrym, bawi się w rozpamietywanie i marzy o oparach ołowiu i starej zecerni ...

zła gospodarka w nauczaniu.
Naród nie ma autorytetów, brak mu doradców madrych!

a moze bal i orkiestre przed śp.CDW moze cos ciekawego od tych panow byłych pracownikow cieszynskiej drukarni pytanie ? dlaczego padła? a może kolejna impreza szlakiem upadłych cieszynskich zakładów przemysłowych/ kto poprowadzi pochód?

cieszyn =skansen festyny bicie piany parady inwestycji rozwoju brak/amen

jak jesteś sfrustrowany cieciu to idź do łazienki i zmocz sobie głowę, może ochłoniesz....

co do Industriady to super pomysł a w muzeum drukarstwa te wszystkie działające maszyny naprawdę robią wrażenie!!!

Szlakiem industria dy? chyba szlakiem skansenu. Jak ten Cieszyn wygląda jak w latach 60tych stare chodniki itp. a technika to raczej aparat kasty tego miasta żeby i jak brać dole a resztę pier.ole.

Pic na wodę.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama