, poniedziałek 27 maja 2024
Polonusi ponownie w Beskidach!
Igrzyska potrwają od 25 lutego do 3 marca 2012 roku. fot: ARCDodaj do Facebook

Polonusi ponownie w Beskidach!

JAKUB MARCJASZ
Po czterech latach przerwy Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne wracają na Śląsk i w Beskidy. Już w przyszłym roku areną zmagań Polonusów z całego świata staną się obiekty sportowe w Bielsku-Białej, Cieszynie, Szczyrku, Wiśle i Tychach.

To będzie już dziesiąta edycja, odbywających się od 1986 roku, Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych. Impreza, która od samego początku odbywała się w naszym regionie, dwa lata temu niespodziewanie została przeniesiona do Zakopanego.

- Uczestnicy, którzy u nas już gościli, wyrażali podczas poprzednich Igrzysk, bardzo mocno swoje oczekiwania o powrocie w Beskidy - mówi Wojciech Bydliński, burmistrz Szczyrku i przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Areną trwających od 25 lutego do 3 marca 2012 roku zmagań staną się obiekty sportowe w Bielsku-Białej, Cieszynie, Wiśle, Tychach i Szczyrku. To ostatnie tradycyjnie już będzie bazą dla wszystkich uczestników. Polonusi walczyć będą o medale w dziesięciu dyscyplinach zimowych: narciarstwie alpejskim, biegach narciarskich, biathlonie, snowboardzie, carvingu, wieloboju łyżwiarskim, short tracku, hokeju na lodzie, saneczkarstwie i nordic walkingu.

Organizatorzy spodziewają się, że w imprezie udział weźmie udział kilkaset osób. - Spodziewamy się, że w samych Igrzyskach weźmie udział około 700 osób - mówi Bydliński, który dodaje, że gości będzie jeszcze więcej, ponieważ w trakcie Igrzysk odbywać będzie również Forum Polonijne oraz spotkanie z olimpijczykami.

Z decyzji o powrocie Igrzysk w Beskidy zadowolony jest wiślański magistrat. - Uczestnicy zawsze chwalili gościnność naszego regionu oraz obiekty, które przygotowane są na światowym poziomie - mówi Ewa Zarychta, kierownik Referatu Promocji Turystyki i Sportu UM Wisła. To dla miasta jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych roku. Wizyta Polonii to również okazje do jego promocji na świecie. - Ci ludzie często do nas wracają ze swoimi rodzinami - dodaje Zarychta.

Organizatorami jubileuszowej edycji Igrzysk jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska o/Bielsko Biała, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów "Śląsk - Beskidy" skupiające miasta: Bielsko Biała, Cieszyn, Szczyrk, Tychy i Wisła oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej pod nazwą Komitet Organizacyjny Imprez Sportowych. Patronach honorowy nad imprezą objął Prezydent RP.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama