, piątek 27 stycznia 2023
Wiceminister Maciej Jankowski w Cieszynie
Maciej Jankowski przyjechał na cieszyński rynek, gdzie odbył się pokaz musztry paradnej na rynku Cieszyna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Krakowie. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Wiceminister Maciej Jankowski w Cieszynie

MB
Wiceminister Maciej Jankowski w Cieszynie

Wiceminister zwiedził prywatne Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie, fot. ARC SPOT


Wiceminister Maciej Jankowski w Cieszynie

Musztra Orkiestry Wojskowej w Krakowie, fot. ARC SPOT


Wiceminister Maciej Jankowski w Cieszynie

Wyróżnienie Krzysztofa Neściora brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, fot. ARC SPOT


Wiceminister Maciej Jankowski w Cieszynie

Bogdan Ścibut odebrał Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, fot. ARC SPOT

Dzisiaj, 11 sierpnia do Cieszyna przyjechał wiceminister obrony narodowej, Maciej Jankowski. Podczas uroczystego spotkania zostali wyróżnieni medalami radny powiatowy i animator społeczny, Krzysztof Neścior oraz wiceburmistrz Cieszyna, Bogdan Ścibut.

W godzinach dopołudniowych wiceminister gościł w Bielsku-Białej, gdzie na cmentarzu rzymsko-katolickim odbyła się uroczystość poświęcenia odrestaurowanego grobu śp. płk. Józefa Kossarka. Następnie w Mazańcowicach miała miejsce uroczystość złożenia wieńca i zapalenie znicza na mogile śp. plut. Edwarda Biesoka ps. „Edek”.

Później Maciej Jankowski przyjechał na cieszyński rynek, gdzie odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Krakowie. W spotkaniu uczestniczył również sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzej Kunert. Stronę samorządu cieszyńskiego reprezentowali burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura i wiceburmistrz Bogdan Ścibut, a także starosta cieszyński Janusz Król, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Bscza oraz cieszyńscy radni.

Wiceminister podczas wizyty w Cieszynie zwiedził prywatne Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich. W zbiorach tego muzeum założonego w 2008 roku znajduje się umundurowanie wyposażenie oraz dokumenty związane z cieszyńskim pułkiem oraz historią najnowszą regionu. Po placówce oprowadzał gości Krzysztof Neścior, jej założyciel. W dalszej kolejności miała miejsce wizyta w Ośrodku Edukacji Obronnej - Cieszyńska Kompania Obrony Narodowej przy ul. Mała Łąka w Cieszynie. Goszcząc w Ośrodku Edukacji Obronnej, wiceminister zauważył, że działalność tych placówek odgrywa ogromną rolę na polu wychowania patriotycznego i szerzenia idei współpracy z armią.

- Chcemy wykorzystać taką inicjatywę jak państwa dla wzmocnienia możliwości utworzenia rezerw. Podjęliśmy szereg inicjatyw, które już zostały przeniesione w regulacje prawne - powiedział wiceminister obrony narodowej, Maciej Jankowski. Jak poinformował, zostaną podjęte działania, które będą miały na celu włączenie organizacji proobronnych w system obrony państwa. - Zrobimy to abyście państwo mogli liczyć nie tylko na wsparcie materialne, ale i byli elementem szerszej struktury - zaznaczył Jankowski.

W Ośrodku Edukacji Obronnej wiceminister obrony narodowej wręczył Krzysztofowi Neściorowi brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju. Podczas tego spotkania został wyróżniony także Bogdan Ścibut, który odebrał z rąk sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzeja Kunerta Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej za „ponadstandardową działalność związaną z upamiętnianiem miejsc walk i męczeństwa Narodu Polskiego, a także opiekę nad tymi miejscami”. Wyróżnionym pogratulował burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura. - Jest to dla nas honor i wyróżnienie, ale także okazja, by powiedzieć, że ta pamięć historyczna i szacunek dla tradycji jest i będzie czymś zupełnie szczególnym - powiedział burmistrz.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama