, sobota 18 maja 2024
W Skoczowie będą działać rady osiedlowe
Rady osiedlowe w Skoczowie powinny zacząć funkcjonować w ciągu kilku najbliższych miesięcy. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

W Skoczowie będą działać rady osiedlowe

JAKUB MARCJASZ
W Skoczowie powstaną rady osiedlowe. Taką decyzję podjęli radni podczas czerwcowej sesji. Zwolennicy pomysłu mają nadzieję, że nowe jednostki pomocnicze zaktywizują mieszkańców do działania na rzecz miasta.

Ustawa o samorządzie gminnym daje gminom możliwość tworzenia, w drodze odpowiedniej uchwały, jednostek pomocniczych. Dzięki temu obok rad sołeckich, które funkcjonują na wsi, powstawać mogą również rady osiedlowe, które działają w mieście. Te pierwsze w gminie Skoczów już działają, drugie zaczną działać w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

- Chcieliśmy, aby rady osiedlowe pokrywały się z obszarem nowych okręgów wyborczych, a przy ich tworzeniu braliśmy pod uwagę uwarunkowania przestrzenne terenu oraz dobre więzi między sąsiadami - mówi Beata Macura, naczelniczka Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta w Skoczowie.

Zgodnie z decyzją radnych w Skoczowie utworzone zostały cztery rady osiedlowe: "Za Wisłą", "Centrum", "Południe", "Górny Bór". Komisja regulaminowa, która pochyliła się nad projektem uchwały, wnioskowała, aby podzielić cały obszar miasta na rady osiedlowe. Z inicjatywą, a ona jest potrzebna, aby rada osiedlowa powstała, nie wystąpili jednak mieszkańcy Kaplicówki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby taka rada powstała w przyszłości.

Beata Branc-Gorgosz, skoczowska radna, która jest zwolenniczką rad osiedlowych, podkreśla, że nowe jednostki pomocnicze są szansą na zaktywizowanie mieszkańców w działaniu na rzecz miasta, a także wzmacniają głos poszczególnych radnych i ułatwiają podjęcie decyzji. Komentując fakt, że na utworzenie rady osiedla nie zdecydowali się mieszkańcy Kaplicówki, uważa, że przyczynił się do tego sami urzędnicy. - Rady osiedlowe powstały już trzy lata temu, wszystkie się ukonstytuowały, pracowaliśmy na podstawie dokumentów dostarczonych przez urząd miasta, by jakiś czas później dowiedzieć się, że rady działają niezgodnie z przepisami i muszą zostać rozwiązane - przypomina i dodaje, że to może mieć wpływ na to, że niektórzy ludzie są obecnie zniechęceni do tej inicjatywy.

Zgodnie z uchwałą do zadań nowo powstałych jednostek pomocniczych będzie należało m.in. reprezentowanie we współpracy z radnymi interesów ich mieszkańców, zapewnienie udziału w decydowaniu o sprawach związanych z funkcjonowaniem rad osiedlowych, organizowanie samopomocy mieszkańców i wspólnych przedsięwzięć na rzecz miejsca zamieszkania, czy kształtowanie i upowszechnianie odpowiedzialności obywatelskiej za dobro wspólne.

Rady osiedlowe w Skoczowie powinny zacząć funkcjonować w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Wcześniej ich statusy musi zatwierdzić rada miasta.

Obszar działania rad osiedlowych w Skoczowie:

Rada Osiedlowa "Za Wisłą" obejmująca ulice: Błękitna, Bracka, Dębowa, Dolny Bór, Jutrzenki, Kiczycka, Kolonia, Kolorowa, Kombatantów, Kwiatowa, Łąkowa, Nowa, Ogrodowa, Olszyna, Raszki, Rzeczna, Sadowa, Tęczowa, Topolowa, Torowa, Wesoła, Wiejska, Bielska [19-21 nieparzyste, od 24 A do końca], Boczna, Kukucza, Południowa, Słoneczna, Zabawa, Osiedlowa, Bajerki, Górecka, Kamieniec, Kręta, Sportowa, Zawiśle, Budowlanych.

Rada Osiedlowa "Centrum" obejmująca ulice: Księdza Mocko, Targowa, Ustrońska, Biszorskiego, Bielska 1-18, 20, Chodnik nad Bładnicą, Cieszyńska, Fabryczna, Garbarska, Harcerska, Kościelna, Łęgowa, Mały Rynek, Mennicza, Mickiewicza, Parkowa, Podkępie Polna, Poprzeczna, Powstańców Śląskich, Rynek, Szkolna, Szpitalna, Świętego Jana Sarkandra, Wałowa, Zamkowa.

Rada Osiedlowa "Południe" obejmująca ulice: Ciężarowa, Czarny Chodnik, Jodłowa, Krzywa, Leśna, Wiślańska.

Rada Osiedlowa "Górny Bór" obejmująca ulice: Górny Bór, Dojazdowa, Morcinka 17-23 nieparzyste, od 26 do końca, Morcinka 3-15, 18-24 parzyste.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

buahahahaha i poco to - kolejne nieroby

A co pozniej RADY BLOKOWE a na koncu RADY TRZEPAKOWE sie pytam ??!

Rada miasta z założenia ma nadzorować pracę ratusza. Część radnych jest zatrudniona w instytucjach zasilanych finansowo przez samorząd miejski (np. nauczyciele), a więc burmistrz miasta jest ich..... chlebodawcą!! Zachodzi tu jawny konflikt interesów. Kontrolujący jest pracownikiem kontrolowanego. Kto dostajacy pieniądze od pani burmistrz będzie chciał się narazić krytykując jej pomysły? No kto? Tylko ktoś, komu nie zależy na dalszym zatrudnieniu (obecnie mamy redukcję etatów w oświacie).

Komuno wróć !!!

A czy komuna gdzieś poszła? Rozejrzyj się uważniej.

Do Rad Osiedlowych jak zwykle pójdą karierowicze żeby dostać się przy najbliższych wyborach do Rady Miasta. W Radzie Miasta te same gęby od lat co idą tylko zebrać dietę. Wg. mnie to te twory utworzone w ramach nowego powiewu po latach 1989 powinne być zlikwidowane. Jest to tylko zjadanie społecznych pieniędzy z podatków mieszkańców, a nie małych..

Radnych jest tak wielu, że ich społeczna kontrola jest na bardzo niskim poziomie. W konsekwencji przez całą kadencję mogą praktycznie nic nie robić, a przed wyborami zorganizować kilka spotkań, wywiesić plakaty i z powodzeniem ubiegać się o reelekcję.
Pytanie - czy można jakoś zmniejszyć liczbę radnych? Sposób jest jeden. Musieliby się tym zająć politycy w Sejmie i przyjąć stosowną ustawę. Im jednak na cięciu liczby radnych nie zależy. W samorządach zasiadają przecież ich... partyjni koledzy.
PS. W Los Angeles radnych jest tylko 15. A miasto ponad dwa razy większe niż Warszawa.

Trzeba zaktywizować nie aż 21 radnych, wystarczy tych 14-16 dotychczas "nieaktywnych"

Rada miejska będzie udawała, że słucha pilnie radnych osiedlowych, a radni osiedlowi będą udawać, że coś mogą zrobić dla dobra mieszkańców - bez kasy!!! Słowem wygląda to na pudrowanie nieboszczyka. Prawdziwy problem to jak zaktywizować 21 radnych w działaniu na rzecz miasta (oczywiście bez podnoszenia wysokości diet, bo kasa miasta pusta).

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama