, wtorek 14 maja 2024
Nasi na XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży
XVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędzie się 1 czerwca. fot: edukacja.sejm.gov.pl



Dodaj do Facebook

Nasi na XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

JM
Jakub Chwastek i Kamil Staniek, uczniowie gimnazjum w Dębowcu, są jednymi z 460 posłów i posłanek, którzy 1 czerwca zasiądą w ławach sejmowych z okazji XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

O prawo wzięcia udziału w sesji mogły starać się dwuosobowe zespoły uczniów ze szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych lub zespołu szkół. Po wypełnieniu ankiety zgłoszeniowej kandydaci musieli odpowiedzieć na pytania i wykonać zadanie rekrutacyjne. Polegało ono na przyjrzeniu się instytucjom demokratycznym i samorządowym działającym w szkole. Zastanowieniu, co mogłoby zostać zmienione, a co warto udoskonalić? Jakie nowe rozwiązania można wprowadzić? A co może przyczynić się do sprawniejszego działania samorządu w szkole? Uczestnicy musieli przygotować również debatę na temat samorządności i demokracji w szkole.

- Pytania dotyczyły przebiegu debaty, naszego zaangażowania w samorząd w naszej szkole i jego funkcjonowania. Nasza drużyna wykonała prezentację, dwie ankiety i kilka zdjęć. Staraliśmy się zachęcić naszych przyjaciół ze szkoły do angażowania się w życie szkoły. Przekonać do tego, aby nie bali się przedstawiać nowych pomysłów. Mówiliśmy o pracy w samorządzie i innych formach zaangażowania przy organizowaniu różnych imprez - opowiada Jakub Chwastek, uczeń gimnazjum w Dębowcu.

Jakub i Kamil po raz kolejny starali się o udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży. - O tym konkursie wiedzieliśmy już w zeszłym roku. Wtedy też wzięliśmy udział, ale nie udało się wygrać. Ponieważ dobrze razem nam się współpracuje i lubimy wyzwania, postanowiliśmy wykorzystać szansę i startować jeszcze raz, w tym roku. Dużą motywacją była świadomość o niesamowitej możliwości udania się do parlamentu. I udało się - dodaje Jakub.

Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 roku z inicjatywy Urszuli Pańko, wicedyrektora ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu i Janiny Ochojskiej, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Dzieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych obradowały na temat "Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa". W tym roku młodzi posłowie i posłanki debatować będą na temat samorządności i demokracji w szkołach.

Sejm Dzieci i Młodzieży zbiera się 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Polska jest pierwszym krajem w Europie, który zorganizował tego typu przedsięwzięcie.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Byli posłowie klepią biedę? Masowo występują o zapomogi. Oficjalnie tego nie powiedzą, bo się wstydzą - twierdzi jeden z byłych posłów. Dodaje, że w tej kadencji do Sejmu trafiło już ponad sto wniosków o zapomogę.

Moim zdaniem jest to głupawa inicjatywa. Jeżeli się mylę , to proponuję pierwszy na świecie Sejm Przedszkolaków albo jeszcze lepiej - Sejm Dzieci ze Żłobków! Ha , ha , ha.

Każda okazja pozwalająca opuścić lekcje w szkole jest przez uczniów bardzo mile widziana.

Sama kiedyś uczestniczyłam w Sejmie Dzieci i Młodzieży i bardzo pozytywnie wspominam ten wyjazd. To nie tylko nagroda ale i fajna okazja do poznania ciekawych ludzi, zobaczenia Sejmu od "kuchni". Po sobie wiem, że z zaangażowania w takie działania, inicjatywy się nie wyrasta i tu stwierdzenie, że w młodych nadzieja narodu, nie jest powtarzanym bezmyślnie banałem.

Można by wyrazić zastrzeżenie co do dbałości aby nasze dzieci nie skierowały swoich poczynań ku Tym reprezentowanych słowami i czynami Tych którzy w tych ławach zasiadają. Fajnie jednak że młodzi przyglądają się instytucjom demokratycznym i samorządowym. Może akurat w szkole te obszary są nieco ograniczone tym niemniej kierunek niezły. Niedobrze jednak że młodzież mając na względzie zmiany i udoskonalanie chce je budować w oparciu o przykład płynący z naszego Sejmu, który jest akurat dobrym przykładem, lecz raczej tylko w zakresie odzwierciedlenia korporacyjnych partyjnych działań. Chcąc więc nowe rozwiązania wprowadzić, trzeba by raczej zostawić cały ten polityczny "kanibalizm" uprawiany aktualnie w budynku Sejmu. Myślę że młodzież wielu rzeczy nie zrozumienie. Myślę że może być jeszcze gorzej gdy zechce usprawniać działania samorządu w szkole, np. w oparciu o liczne wskazania Parlamentarzystów, w tym np. te z pogranicza definiowanego ostatnio jako "chamstwo". Z tym akurat wielu się zgadza argumentując jeszcze mocniejszymi słowami i nie są to Osoby z nizin społecznych. Pozostaję zatem z przekonaniem że Grono Pedagogiczne zadbało o to aby przedstawiciele młodzieży wiedzieli czemu Sejm R.P. ma służyć. Myślę że ta młodzież choć w części będzie umiała odróżnić powinności Posłów od Ich niektórych zachowań, czy też niechrześcijańskich wypowiedzi, choć z "tak mi dopomóż Bóg" na ustach. Myślę w końcu że ta młodzież będzie miała odwagę zapytać dlaczego w tych ławach się "opluwają" a nie myślą nad tym jak by zrobić aby Matka z Ojcem, Dziadek z Babcią, nie musieli chorować "za pół roku" a płacąc za lekarstwa nie płacili nazbyt dużo za pobyty nad ciepłymi wodami mórz południowych.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama