, poniedziałek 20 maja 2024
Kongres Polaków i Polski Związek Kulturalno-Oświatowy podpisali porozumienie
Wczoraj rozpoczął się nowy etap we wzajemnych stosunkach. Umowę podpisali, w obecności pełniącej rolę gospodarza konsul generalnej RP Anny Olszewskiej prezes KP Józef Szymeczek oraz, pod nieobecność prezesa ZG PZKO, wiceprezes Tadeusz Smugala.  fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Kongres Polaków i Polski Związek Kulturalno-Oświatowy podpisali porozumienie

AGNIESZKA KACZMARCZYK
18 marca, w siedzibie Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Ostrawie, Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej i Kongres Polaków w Republice Czeskiej podpisali umowę o współpracy i współdziałaniu. Obie organizacje będą teraz razem uzgadniały wszelkie strategiczne sprawy dla polskiego społeczeństwa w Republice Czeskiej.

Pierwszą, podobną umowę obie organizacje podpisały 31 sierpnia 2002 roku. Podpis złożyli wtedy przewodniczący Zarządu Głównego PZKO Zygmunt Stopa oraz prezes Kongresu Polaków - Józef Szymeczek. Umowę tą wypowiedziano w czerwcu ubiegłego roku. Obie strony twierdziły wtedy, że jej wypowiedzenie nie ma na celu zerwania współpracy pomiędzy organizacjami, ale rozpoczęcie dyskusji na temat nowej jej formy. Głównym powodem rozwiązania umowy według organizacji był brak realizacji założonych w niej celów.

Wczoraj rozpoczął się nowy etap we wzajemnych stosunkach. Umowę podpisali, w obecności pełniącej rolę gospodarza konsul generalnej RP Anny Olszewskiej prezes KP Józef Szymeczek oraz, pod nieobecność prezesa ZG PZKO, wiceprezes Tadeusz Smugala.

Umowa ma zacieśnić współpracę między PZKO a KP w prowadzeniu działań na rzecz zachowania tożsamości narodowej polskiej mniejszości w RC, nawiązując do tradycji kultury rodzimej oraz tradycyjnych i współczesnych wartości kultury polskiej.

Reprezentacja będzie wspólnie występować wobec parlamentu, administracji państwowej i samorządów terytorialnych (od szczebla wojewódzkiego) w Republice Czeskiej oraz wobec centralnej i terenowej administracji państwowej, parlamentu i samorządów terytorialnych w Rzeczypospolitej Polskiej.

W sprawach strategicznych i kluczowych dla polskiego społeczeństwa w RC (spis ludności, realizacja standardów europejskich, nominacje członków do komisji dotacyjnych różnych szczebli, nominacje członków do komisji i komitetów doradczych centralnych i wojewódzkich i itp.) będą decydować wspólnie.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

mowa-trawa! najlepiej ludzie porozumiewają się bez udziału instytucji i politycznych strategii...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama