, piątek 24 marca 2023
Eskalacja napastliwych ataków na Polaków
ARC SPOT Dodaj do Facebook

Eskalacja napastliwych ataków na Polaków

Anonim
W niedzielę, 26 stycznia na zboczu Połednej w Bystrzycy ponownie dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika gen J. Šnedárka (przed miesiącem pomnik został zdewastowany przez nieznanych sprawców).

Fotorelację z przebiegu tego wydarzenia, opublikowaną na stronie www.poledna.unas.cz, poprzedza następujące wprowadzenie: "Položením květin a vztyčením státní vlajky vzdáme hold generálu Šnejdárkovi a vojákům, kteří položili život při snaze uchránit historicky České Těšínsko před polskými okupanty v sedmidenní válce 23. až 31.1.1919. Tenkrát naši vojáci obsadili větší část Těšínska a vytlačili odtud polská vojska. Díky nátlaku mocností byly ale bojové akce zastaveny a ČS. Vojsko se muselo stáhnou za demarkační linii. Díky nim zůstala naší vlasti většina Těšínského knížectví, které bylo součástí Českých zemí od roku 1327."

Równocześnie w znanej witrynie: vrchovsky.blog.cz Pavel Skacel, przewodniczący Morawsko-Śląskiego Okręgu (Jednoty) Gminy (Zrzeszenia) Czechosłowackich Legionistów (www.csol.cz), a zarazem główny chyba organizator bystrzyckiej uroczystości, następująco komentuje jej sukces: "Jo jo, kecy v klecy. To je vše na co se hoši zmůžete. S bídou. Jen pár komoňů kočáru Śimečka. Na Polední dnes vyšel jak sedmdesátiletý kmet, tak i tříletá Vesna na zádech táty vlastence. Opozice čekala v zákopech, úplně na jiném kopci. Walach odjel do ciziny, aby nemusel vidět vlát českou vlajku na ulici Bystřice. Samotný Szymeczek byl v bunkru a dělal počítačovou animaci účasti lidí na nějakém jeho mítingu. A Wolf (typicky polské jméno) sepisuje článek o tom jak postupovat dál, aby "zaolšanské kosti" tolik nepraskaly. Při objetí Čechů a Poláků. Těch opravdových. Bez nacionalismu. Je natolik zpozdilý, že se nedíval včera večer na rozhovor s novým presidentem ČR, kdy podobným kojotům pressovým děkoval za své zvolení."

Tymczasem trwa dochodzenia w sprawie "Głosu Ludu", który swoimi tekstami nt. pomnika J. Šnejdárka, wznieca jakoby nienawiść na tle narodowym (www.glosludu.cz). Stosowne zeznania odebrano już od prezesa Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, J. Szymeczka, który przez prowadzącego śledztwo i "nierozumiejącego słowa po polsku" policjanta (praporcik Motyka) przesłuchiwany był w godz. 18.00-00.30. W trakcie swojego pobytu w komendzie dowiedział się m.in., że podobnym przesłuchaniom poddani mają zostać wszyscy (!) ci, którzy publicznie wypowiedzieli się w sprawie pomnika J. Šnejdárka...

Dzisiaj od jednego ze swoich zaolziańskich korespondentów otrzymałem e-mail, kończący się następującym sformułowaniem: "Róbcie coś na prawym brzegu Olzy, by nas jest tu za mało, byśmy sami sobie dali rady."

Z emaili przesyłanych do mnie.
Dr inż. Stanisław Gawlik

Komentarze: (1)
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Stawianie pomników bandytom w mundurze, którzy niestosowali się do konwencji wojennej mordując w Stonawie dwudziestu jeńców polskich i kapitana Hallera, jest działaniem nie tylko antypolskim ile gloryfikującym mord.
Jeśli pomnik nie zostanie rozebrany, będzie niszczony nadal i strona polska odpowie postawiem pomnika gen. Bortkowskiego w Wiśle.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama