, poniedziałek 4 marca 2024
Nasze sprawy: Polski Hogwart
To właśnie w Krakowie przy ul. Tynieckiej jest szkoła kształcąca dzieci oraz młodzież niewidomą i niedowidzącą.  fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

Nasze sprawy: Polski Hogwart

Iwona Czarniak
Przedszkole, szkoła to naturalna kolej rzeczy. Dziecko po raz pierwszy ma przekroczyć progi szkoły martwimy się czy się odnajdzie w nowym otoczeniu, wśród nowych koleżanek i kolegów. Nasza pociecha wędruje, co rano do szkoły, a po skończonych lekcjach wraca by w domowym zaciszu odrobić lekcje, podzielić się wrażeniami z najbliższymi. Zarówno pełnosprawne dzieciaki jak i te z różnymi rodzajami niepełnosprawności objęte są tym samym programem nauczania. Nauka pod okiem tyflo-pedagogów, indywidualnie dostosowany do każdego ucznia tok nauczania, pracownie wyposażone w najnowszy sprzęt, kadra nauczycielska dbająca nie tylko o wpajanie wiedzy, lecz tworząca wręcz rodzinną atmosferę to nie utopia, takie szkoły istnieją.

Dużo słyszy się o Laskach pod Warszawą, gdzie uczą się dzieci z dysfunkcją wzroku. Tymczasem nie trzeba szukać tak daleko, bo wystarczy, że zawitamy do Krakowa. To właśnie w Krakowie przy ul. Tynieckiej jest szkoła kształcąca dzieci oraz młodzież niewidomą i niedowidzącą. W przyszłym roku szkoła będzie obchodziła 70 – lecie istnienia i na początku była to tylko szkoła podstawowa, obecnie na terenie ośrodka mieści się siedem szkół. Już od narodzenia dziecka niepełnosprawnego, zarówno dziecko jak i rodzice objęci są opieką jest to wczesna interwencja, która trwa aż do momentu objęcia go nauczaniem szkolnym. Dzieci edukację rozpoczynają w zerówce gdzie przeprowadzane jest badanie indywidualne dojrzałości szkolnej, ponieważ w wielu przypadkach poza wadami wzroku mają również inne schorzenia, problemy neurologiczne, problemy z zachowaniem i niektóre potrzebują więcej czasu na przyswojenie wiedzy.

Następnym etapem jest szkoła podstawowa. Po jej ukończeniu w zależności od predyspozycji ucznia i jego poziomu intelektualnego dobierany jest dalszy etap nauczania. Do dyspozycji uczniów są branżowe szkoły pierwszego stopnia (dawne zasadnicze szkoły zawodowe). Technika o kierunkach: Tyflo-informatyk skierowane tylko do osób niewidomych, po ukończeniu nauki młodzi ludzie będą mogli być między innymi konsultantami w obsłudze sprzętu komputerowego dla innych niewidomych. Kolejnymi zawodami, w jakich kształci się młodzież to technik architektury i zieleni technik realizacji dźwięku, technik administracji biurowej i technik masażysta. We wszystkich tych kierunkach młodzi ludzie mają dostęp do kształcenia się na sprzęcie najwyższej klasy. W miarę zdobywania wiedzy odbywają praktyki poza szkołą np. w teatrach, gabinetach masażu, biurach itd. Kolejna szkoła to szkoła przysposobienia do życia dla młodzieży, która poza niepełnosprawnością wzrokową oraz niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, rozwija się plastycznie. Jest liceum dla dorosłych i policealne studium zawodowe o kierunkach: florysta, tyflo-informatyk, technik prac biurowych i technik realizacji dźwięku, czyli kontynuacja technikum. No i wisienka na torcie, czyli Państwowa Szkoła Muzyczna pierwszego stopnia, jedyna taka szkoła muzyczna dla niewidomych w Polsce. Do tej szkoły przyjmowane są w miarę wolnych miejsc dzieci pełnosprawne, gdzie wraz z uczniami mającymi problemy wzrokowe pobierają naukę. Uczniowie realizują te same przedmioty, co każda szkoła muzyczna, dostają to samo świadectwo ukończenia szkoły i mogą kontynuować naukę w szkole muzycznej drugiego stopnia. Dodatkowym przedmiotem tej konkretnej szkoły muzycznej jest muzykografia, czyli nauka notacji brajlowskiej nut. Uczeń mając napisany brajlem nuty musi nauczyć się ich na pamięć, ponieważ nie ma możliwości czytania ich podczas grania. We wszystkich szkołach uczy się ponad trzystu uczniów. W szkole podstawowej są to uczniowie z województw: Małopolskiego, Świętokrzyskiego, Podkarpackiego, a nawet Śląskiego, jednak w szkołach ponadpodstawowych uczą się uczniowie z całej Polski.

Internat, w którym mieszkają staje się dla nich drugim domem to właśnie w nim nabywają umiejętności potrzebne do dalszego samodzielnego życia. Szeroko pojęta rehabilitacja dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego ucznia to kolejny plus pobytu na terenie placówki. Zajęcia z gospodarstwa domowego, plastyczne, zajęcia na basenie, oraz socjoterapeutyczne to tylko jedne z wielu, w jakich uczestniczą młodzi ludzie. Przekraczając progi szkoły wkracza się w świat radosnych młodych ludzi, gdzie słychać śmiech oraz gwar tak charakterystyczny dla wszystkich szkół, jednak wyczuwa się ciepłą domową atmosferę. Jest to szkoła pozwalająca zdobyć wiedzę, ale również przysposabiająca do dalszego dorosłego życia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama