, poniedziałek 15 lipca 2024
Długie przygotowania i już po…
Książka to najlepszy przyjaciel człowieka.  fot: PixabayDodaj do Facebook

Długie przygotowania i już po…

Iwona Czarniak
Książka to najlepszy przyjaciel człowieka. Zapewnia relaks, pozwala wyciszyć się, przenosi nas w świat fantazji, z nią można odkrywać nieznane lądy oraz szeroko pojętą historię. Na czytaniu książek spędzam każdą wolną chwilę i w celu sprawdzenia własnej spostrzegawczości oraz ćwiczeniu pamięci po raz drugi wzięłam udział w konkursie książki mówionej. Konkurs został zorganizowany przez Zarząd Cieszyńskiego Koła PZN oraz Bibliotekę Miejską w Cieszynie. Skierowany był do niewidomych i niedowidzących członków Koła, w którego siedzibie mieści się filia biblioteki z działem oferującym do wypożyczenia wyłącznie audiobooki.

Poza mną w konkursie wzięło udział jeszcze pięcioro koleżanek i kolegów. Nasze przygotowania trwały kilka miesięcy, jednak wszyscy potraktowaliśmy konkurs jak zabawę. Książką obowiązkową była „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego oraz do wyboru: „Babska misja” Małgorzaty J. Kursy lub „21- 37” Mariusza Czubaja.

Panowie wybrali kryminał natomiast panie ”Babską misję”. Trudność pytań była zróżnicowana, od tych najprostszych po bardzo szczegółowe, a ponieważ były losowane przez uczestników nikt nie mógł mieć pretensji o trudność otrzymanego pytania.
Eliminacje, półfinał każdy starał się wykrzesać z zakamarków pamięci jak najwięcej szczegółów. Wreszcie przyszedł finał, udało mi się do niego zakwalifikować i wtedy całkowicie przeniosłam się w książkową rzeczywistość. „ Rywale” mieli bardzo dużą wiedzę, więc nie liczyłam na wygraną.
Wszystko potoczyło się błyskawicznie i nastąpiło ogłoszenie wyników:
Trzecie miejsce – Marian Jakuciński z Wisły
Drugie – Renata Misiorz z Cieszyna
Natomiast mi przypadło w udziale pierwsze.

Nie powiem, że się nie cieszę, bo włożyłam w przygotowania dużo pracy, jednak to, co sobie zaplanowałam to to żeby nie być na samym końcu, o pierwszym miejscu nawet nie myślałam. Finaliści otrzymali nagrody natomiast pozostali uczestnicy drobne upominki.
Za stworzenie dobrej atmosfery oraz uczestnictwo w jury należą się podziękowania Dyrektor Biblioteki Pani Izabeli Kula oraz Wiesławie Kopoczek Prezes Cieszyńskiego Koła PZN.

Czy odbędą się kolejne edycje konkursu? Czy uda się zdobyć środki na jego zorganizowanie?
Czas pokaże, trzeba mieć nadzieję, że tak. Wśród osób z dysfunkcją wzroku jest wielu czytających i jest to dla nas jedna z bardzo ważnych form rehabilitacji, a nie tylko rozrywka.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama