, niedziela 26 maja 2024
Zamek Cieszyn pod opieką województwa śląskiego i miasta Cieszyn
Podpisanie umowy jest finałem trwających od kilku miesięcy rozmów. fot: Tomasz Żak/SLASKIE.PLDodaj do Facebook

Zamek Cieszyn pod opieką województwa śląskiego i miasta Cieszyn

JM
W Katowicach podpisano umowę dotyczącą wspólnego prowadzenia przez miasto Cieszyn i województwo śląskie instytucji kultury pod nazwą "Zamek Cieszyn”. Znamy założenia umowy.

Podpisanie umowy jest finałem trwających od kilku miesięcy rozmów. Na to, aby Zamek Cieszyn był instytucją kultury, która będzie miała dwóch organizatorów już wcześniej wyraziły zgodę Sejmik Województwa Śląskiego oraz Rada Miasta Cieszyna. Dodatkowo od 1 stycznia 2013 zmieni się jej nazwa. Dotychczasową długą formę: Zamek Cieszyn. Ośrodek Badań i Dokumentacji nad Kulturą Materialną i Wzornictwem, zastąpi krótka Zamek Cieszyn.

Umowę z tej sprawie podpisali w środę popołudniu wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, członek zarządu Jerzy Gorzelik oraz burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek.

Jednostka finansowana będzie z budżetu obu samorządów. W 2013 roku w proporcji 70,6 proc. ze środków finansowych miasta, a 29,4 proc. ze środków województwa. - Począwszy od 2014 roku będzie to proporcja: 51 proc. ze środków finansowych miasta, a 49 proc. ze środków finansowych województwa - informuje portal gazetacodzienna.pl Magda Kociołek z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, która dodaje, że na razie nie jest znany budżet Zamku Cieszyn. To wyjaśni się w najbliższych dniach po przyjęciu uchwał budżetowych przez oba samorządy.

Zgodnie z przyjętym statutem do zadań Zamku Cieszyn należy m.in. promocja i pomoc we wdrażaniu wzornictwa, myślenia projektowego oraz nowych technologii w sektorze publicznym i prywatnym, prowadzenie badań dotyczących kultury materialnej, przedsiębiorczości i wzornictwa, wspieranie rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć, ochrona i popularyzacja rzemiosła artystycznego i ginących zawodów, a także promocja turystyki kulturowej.

Przy Zamku działać będzie organ doradczy i opiniujący - Rada Programowa składająca się z przedstawicieli rady miejskiej, sejmiku województwa śląskiego, przedstawiciela wskazanego przez burmistrza Cieszyna i zarząd województwa oraz ekspertów.

Umowa zostaje zawarta na okres 10 lat począwszy od 1 stycznia 2013 roku.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

sztuczny twór sztucznych etatów z publicznych pieniędzy, z wyzysku ludzi pracy.

zlikwidowac to natychmiast !!!!!!!!!!!!

uwielbiam rady programowe!

Tak więc w końcu pani Gołębiewska być może nie będzie sama decydować o pracy Zamku Cieszyn. Żywię taką nadzieję...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama