, poniedziałek 24 czerwca 2024
Zakończył się projekt "Koronkowy Wyszehrad II"
Celem projektu była przede wszystkim promocja i pogłębienie wiedzy na temat tradycji, kultury i sztuki ludowej jaką jest koronka koniakowska.  fot: UG IstebnaDodaj do Facebook

Zakończył się projekt "Koronkowy Wyszehrad II"

red./mat.pras.
Projekt "Koronkowy Wyszehrad II" trwał rok i miał na celu promocję i pogłębianie wiedzy na temat tradycji, kultury i sztuki ludowej jaką jest koronka koniakowska. Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej otrzymał dofinansowanie na projekt w wysokości 14 000 euro od Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i realizował go razem z partnerami z Chech, Słowacji oraz Węgier.

- Realizacja tegoż projektu osiągnęła niesamowity sukces promocyjny, przyczyniła się do ogromnej integracji koronczarek w Koniakowie, ale także nawiązały się nowe znajomości z techniką klockową, która u nas jest nieznana, a tak popularna w wielu krajach. Uaktywniły się środowiska do tej pory bierne, pojawiły się nowe pomysły na różnego rodzaju wydarzenia związane z koronką koniakowską, a chyba największym zwieńczeniem jest tegoroczny wpis koronczarstwa na listę Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego UNESCO - informuje Urząd Gminy Istebna.

Projekt pozwolił na zrealizowanie zeszłorocznej Wystawy Twórczości Ludowej oraz Dni Koronki Koniakowskiej. Podczas drugiej imprezy powstał koronkowy mural NeSpoon na budynku piekarni w Koniakowie. W Szkole Podstawowej nr 2 w Koniakowie odbywały się warsztaty koronki koniakowskiej prowadzone przez Mariolę Wojtas. W dotarciu do większej ilości odbiorców ma pomóc strona internetowa (www.koronkakoniakowska.pl), która została przetłumaczona na język angielski oraz niemiecki. Wystawy organizowane w Gminnym Ośrodku Kultury są teraz wzbogacone o nowe materiały dekoracyjne, takie jak: stojaki na publikacje, modrzyńcowe obrusy, antyramy, słupki odgradzające oraz czarne płótno na Największą Koronkę Koniakowską, która została wyczyszczona, wyprasowana i przyszyta do nowego tła. Pojawiły się również dwa rollapy promocyjne, plansze ze zdjęciami autorek i opisem Rekordu Guinnessa oraz ulotka o koronkach koniakowskich, które towarzyszą na różnych delegacjach.

Nasze koronczarki uczestniczyły także w różnego rodzaju międzynarodowych spotkaniach i festiwalach koronczarek, gdzie nawiązały nowe europejskie kontakty, które z pewnością zaowocują w przyszłości oraz na tegorocznych Dniach Koronki Koniakowskiej (12 - 15 sierpnia).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama