, niedziela 26 maja 2024
Wydarzenia i kultura na weekend: Gdzie znajdowały sie najstarsze cieszyńskie kina?
Prospekt filmów z Errolem Flynnem z pieczęcią Kina miejskiego w Cieszynie z 1938 r. fot: kc-cieszyn.plDodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Gdzie znajdowały sie najstarsze cieszyńskie kina?

MM
Przed nami kolejny weekend, podczas którego możecie nadrobić zaległości filmowe, ale także wziąć udział w spotkaniu inaugurującym tegoroczny cykl „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej". Pierwszy wykład zapowiada się niezwykle ciekawie, gdyż będzie poświęcony historii najstarszych kin w Cieszynie. Oprócz tego zachęcamy do udziału w koncertach, które odbędą się w Browarze Zamkowym Cieszyn, w Gminnym Ośrodku Kultury w Chybiu, a także skoczowskim Teatrze Elektrycznym. Szczególną uwagę zwracamy natomiast na tegoroczną edycję integracyjnego cieszyńskiego Balu Aniołów, który w piątek odbędzie się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury COK Dom Narodowy. Co więcej? Sprawdźcie nasze zestawienie najciekawszych wydarzeń!

31 stycznia

Najstarsze cieszyńskie kina

W najbliższy piątek, 31 stycznia o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie inaugurujące tegoroczny cykl „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej". Prezentacja będzie miała miejsce w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej. Asumptem do przedstawienia zagadnienia najstarszych cieszyńskich kin jest pochodzący z 1919 r. plan miejskiego kina Hermana Martina, które mieściło się w sali dawnego browaru. - Na przełomie XIX i XX wieku Cieszyn, stanowiący część monarchii habsburskiej, wszedł w szczytowy okres rozwoju miejskiego. Efekty XIX-wiecznego postępu technicznego raz szybciej, a raz wolniej docierały do miasta nad Olzą. Za jedno z najważniejszych wydarzeń można uznać praktyczne zastosowanie elektryczności, które miało miejsce począwszy od 1909 r., kiedy to oddano do eksploatacji miejską elektrownię. Kolejnym wynalazkiem, który dotarł w tym czasie na Śląsk Cieszyński, był kinematograf. W Cieszynie teatr elektryczny prezentujący żywe obrazy otwarty został w 1910 r., zaś jednym z pierwszych prezentowanych w nim dzieł był kilkuminutowy film zatytułowany Makbet. O innych ciekawostkach związanych z najstarszymi cieszyńskimi kinami – kim byli jego właściciele, jaki był ich repertuar, czy kino służyło tylko jako kino itp., opowie Krzysztof Kleczek, który oprócz wymienionego na wstępie planu kina Hermana Martina, zaprezentuje także szereg innych równie interesujących eksponatów dokumentujących historię cieszyńskich kinematografów - czytamy w opisie wydarzenia.

Niemen Tribute, czyli Grzegorz Buchta w Otwartym Klubie Browaru Cieszyn

W najbliższy piątek, 31 stycznia o godz. 20:00 w Otwartym Klubie Browaru Cieszyn odbędzie się koncert zatytułowany "Niemen Tribute" podczas którego wystąpi Grzegorz Buchta znany z udziału w programie Must Be The Music. Wstęp wolny.

Cieszyński Bal Aniołów

Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International Klub w Cieszynie już po raz szósty organizuje bal dla dzieci niepełnosprawnych z ośrodków rewalidacyjno-edukacyjno-wychowawczych i klas integracyjnych z Cieszyna i z powiatu cieszyńskiego. Tegoroczna edycja integracyjnego „Cieszyńskiego Balu Aniołów" odbędzie się w piątek, 31 stycznia w godz. od 9:30 do 12:00 w COK „Dom Narodowy" w Cieszynie. W balu weźmie udział 155 dzieci z Wisły , Ustronia, Skoczowa i Cieszyna. W organizację balu zaangażowane są różne środowiska, m.in. pracownicy i studenci Uniwersytetu Śląskiego, nauczyciele i uczniowie szkół średnich, harcerze oraz wielu lokalnych partnerów i darczyńców. "Bal Aniołów" wpisał się już jako impreza cykliczna w kalendarz wydarzeń naszego miasta i cieszy się poparciem władz Cieszyna, powiatu cieszyńskiego oraz środowiska lokalnego.

Polonez na Rynku

W najbliższy piątek, 31 stycznia o godz. 14:00 uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie zatańczą poloneza na cieszyńskim rynku. To już siódma edycja wydarzenia, w którym udział wezmą zarówno uczniowie, rodzice uczniów, nauczyciele Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie, ale także przypadkowi przechodnie, którzy w tym czasie obecni będą na cieszyńskim rynku.

Popis 2020 w Goleszowie

Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie zaprasza rodziców, dziadków, rodzeństwo, a także wszystkich pozostałych zainteresowanych na "Popis 2020", czyli popisowe występy dzieci uczęszczających na zajęcia do Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie. Impreza odbędzie się w piątek, 31 stycznia o godz. 17:00 w sali widowiskowej GOK w Goleszowie. Wstęp wolny.

Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka

Miejski Dom Kultury "Prażakówka" w Ustroniu zaprasza na koncert z okazji dnia Babci i Dziadka, który odbędzie się w piątek, 31 stycznia o godz. 16:40 w sali widowiskowej MDK "Prażakówka". W programie występy zespołów artystycznych i solistów skupionych wokół Miejskiego Domy Kultury. Wstęp wolny.

1 lutego

Jan & Whorekiestra w Chybiu

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na koncert, podczas którego wystąpi Jan Niezbendny, czyli laureat pierwszej nagrody audycji „Akademia Rozrywki” w Programie Trzecim Polskiego Radia za najlepszy utwór kabaretowy. Półfinalista talent show „Must be the music”. Koncert Jan & Whorekiestra odbędzie się w sobotę, 1 lutego o godz. 18:30 w chybskim Klubie pod Amfiteatrem. Bilety w cenie 20 zł.

Koncert karnawałowy w Skoczowie

W najbliższą sobotę, 1 lutego w skoczowskim Teatrze Elektrycznym odbędzie się koncert karnawałowy duetu Olisound Music, podczas którego artystki wykonują znane i lubiane utwory z repertuaru muzyki klasycznej: opera, operetka, musical oraz piosenki stare i nowe autorów polskich i zagranicznych w autorskich opracowaniach na głos i fortepian. Podczas występu repertuar klasyczny przeplatany będzie utworami z muzyki filmowej i popularnej, co cieszy się uznaniem publiczności. Początek koncertu o godz. 17:00. Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy).

Dobry wieczór kawalerski, czyli na drugą nóżkę

W najbliższą sobotę, 1 lutego o godz. 16:00 i 19:00 na deskach teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie będzie można zobaczyć komedię Doroty Truskolaski-Alibert pt. "Dobry wieczór kawalerski, czyli na drugą nóżkę". Spektakl, w którym występują m.in. Marcin Rogacewicz, Michał Żurawski, Waldemar Błaszczyk, Michał Piela i Piotr Miazga to najnowsza odsłona sztuki pokazującej szaleństwo kawalerskiego wieczoru. Podążając za zmieniającymi się trendami i upływającym czasem, twórcy przygotowali spektakl, który ani na chwilę nie zwalnia tempa i zaprasza widzów na dwa akty doskonałej zabawy. Co może się wydarzyć podczas takiego wieczoru? Otóż wydarzyć może się wszystko! Każdy wieczór kawalerski to niezapomniana impreza! A ta jest wyjątkowa, pełna humoru, przewrotna i nieprzewidywalna. Nasi bohaterowie mają za sobą zaskakujące życiowe doświadczenia z kobietami i wyciągają z nich odmienne wnioski na temat relacji damsko-męskich. Bilety w cenie 50, 70 i 90 zł do nabycia w kasie teatru.

Fioletowa zima z Milką w Istebnej

Milka, oficjalny sponsor Polskiej Reprezentacji Skoczków Narciarskich, po raz kolejny zaprasza miłośników sportów zimowych do wspólnego kibicowania biało-czerwonym, gdzie w weekend 1-2 lutego na stoku w Ośrodku Narciarskim Złoty Groń w Istebnej otworzy drugą w tym sezonie Strefę Kibica. Od godziny 7:00 do 14:00 na gości czekać będzie moc rozgrzewających atrakcji, m.in. gorąca czekolada, pyszne słodkości, strefa VR ze skokami narciarskimi 3D, fotobudka, strefa relaksu, liczne animacje, upominki i konkursy z nagrodami oraz DJ. Wstęp wolny.

2 lutego

Wawel Truck w Wiśle

W niedzielę, 2 lutego przy wyciągu narciarskim Wisła Ski Siglany podczas zawodów Puchar Reksia na wszystkich odwiedzających czekać będzie moc słodyczy, gier, zabaw, interaktywnych aplikacji i… dużo, dużo więcej! Marka Wawel przygotowała dla swoich fanów wyjątkową atrakcję – pierwszą tego typu interaktywną ciężarówkę, która jeździ po całej Polsce. Wszystkim eventom z Wawel Truckiem towarzyszy moc atrakcji, niezapomniana zabawa i oczywiście słodycze dla każdego! Zapraszamy do Wisły w najbliższą niedzielę w godzinach od 10:00 do 14:00.

Targ staroci w Cieszynie

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" i Cieszyński Klub Hobbystów zapraszają na Targ Staroci, który odbędzie się w niedzielę 2 lutego w godzinach od 8:00 do 14:00 w Domu Narodowym. Jak co miesiąc będzie okazja zakupić kolekcjonerskie eksponaty lub wymienić się starymi, wartościowymi rzeczami. Więcej informacji znajduje się tutaj.

W weekend idź do kina!

Repertuar Kina Piast w Cieszynie

31 stycznia - 2 lutego 1917, godz. 17:00

Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Perry, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Schofielda.

31 stycznia - 2 lutego Tajni i fajni, godz. 15:00

„Tajni i fajni” to animowana komedia, której akcja toczy się w świecie międzynarodowych szpiegów najwyższej klasy. Superagent Lance Sterling i naukowiec Walter Beckett są niemal dokładnymi przeciwieństwami. Lance jest pewny siebie, elegancki i obyty. Walter natomiast nie jest zbyt kontaktowy, ale nadrabia to sprytem i inwencją, wynajdując niesamowite gadżety, które Lance wykorzystuje podczas swych niezwykłych misji. Wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót, gdy Walter i Lance odkrywają, że dziwnym zrządzeniem losu muszą polegać na sobie w całkiem nowy sposób. A jeśli ta niedobrana para nie sprawdzi się jako zgrany duet, cały świat znajdzie się w niebezpieczeństwie…

31 stycznia Słodki koniec dnia, godz. 19:30

„Słodki koniec dnia” to historia o miłości, tęsknocie i utraconych nadziejach. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje.

1 lutego Andre Rieu, czyli 70 lat młodości, godz. 19:30

„André Rieu, czyli 70 lat młodości” zawiera najważniejsze muzyczne momenty wybrane przez samego mistrza z jego dotychczasowej kariery. To wyjątkowe rocznicowe wydarzenie zabierze nas w muzyczną podróż dookoła świata. Wraz z niezwykłą Orkiestrą Johanna Straussa, założoną przez Andre Rieu, odwiedzimy m.in. wiedeński zespół pałacowy Schönbrunn, nowojorską Radio CityMusic Hall, Amsterdam i rynek w Maastricht, rodzinnym mieście artysty.

2 lutego Na noże, godz. 19:30

Nowoczesne i pełne czarnego humoru podejście do klasycznej kryminalnej zagadki w stylu mistrzyni gatunku Agathy Christie. Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Trombley zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85-tych urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Trombleya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem całej jego dość szczególnej rodziny. Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Z determinacją i wprawą przedziera się przez sieć rodzinnych zależności, zawiści, wzajemnych oskarżeń i finansowych oczekiwań. Motyw ma tu każdy, jak to w rodzinie.

Repertuar Teatru Elektrycznego w Skoczowie

31 stycznia - 2 lutego Tajni i fajni, godz. 17:00

„Tajni i fajni” to animowana komedia, której akcja toczy się w świecie międzynarodowych szpiegów najwyższej klasy. Superagent Lance Sterling i naukowiec Walter Beckett są niemal dokładnymi przeciwieństwami. Lance jest pewny siebie, elegancki i obyty. Walter natomiast nie jest zbyt kontaktowy, ale nadrabia to sprytem i inwencją, wynajdując niesamowite gadżety, które Lance wykorzystuje podczas swych niezwykłych misji. Wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót, gdy Walter i Lance odkrywają, że dziwnym zrządzeniem losu muszą polegać na sobie w całkiem nowy sposób. A jeśli ta niedobrana para nie sprawdzi się jako zgrany duet, cały świat znajdzie się w niebezpieczeństwie…

31 stycznia - 2 lutego Psy 3. W imię zasad, godz. 19:00

Po 25 latach odsiadki Franz Maurer wychodzi z więzienia i wkracza w nową Polskę, w której nic nie jest takie, jak zapamiętał. Kto i co czeka na człowieka, który przez ostatnie ćwierć wieku… nie robił nic? Jak odnajdzie się w świecie, w którym dawne zasady i lojalność przestały obowiązywać? Tego dowiemy się, gdy los ponownie połączy Franza i „Nowego”. Ich spotkanie zmieni wszystko.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama