, sobota 20 sierpnia 2022
101. rocznica walk o Kończyce Małe
Gospodarzem spotkania było sołectwo Kończyce Małe w imieniu którego wszystkich przybyłych powitała Izabela Brachaczek - sołtys Kończyc Małych. fot: FJDDodaj do Facebook

101. rocznica walk o Kończyce Małe

FJD
W ubiegłą niedzielę sala modrzewiowa Zamku w Kończycach Małych, pogrążyła się we wspomnieniach na temat ataku czeskich sił zbrojnych na rubieże Śląska Cieszyńskiego.

Doktorant Uniwersytetu Śląskiego Daniel Korbel wygłosił wykład na temat zdarzeń wojennych, które zaskoczyły wczesnym rankiem mieszkańców Kończyc Małych dokładnie 101 lat temu. Gospodarzem spotkania było sołectwo Kończyce Małe w imieniu którego wszystkich przybyłych powitała Izabela Brachaczek - sołtys Kończyc Małych.

Daniel Korbel nakreślił sytuację na froncie na tle dynamiki zdarzeń w momencie kształtowania się państw narodowych po I wojnie światowej. Opowiedział o złamaniu przez Czechów w roku 1919 wcześniejszych ustaleń państw ententy. Zaprezentował szczegółowe mapy działań wojennych z jednoczesnym bardzo dokładnym wymienieniu wszystkich oddziałów zbrojnych. Zaprezentował także krótki film uwieczniający opuszczenie Cieszyna przez czeskie wojska. Bardzo szczegółowo opisał wszystkie działania polskich i czeskich wojsk na całej Ziemi Cieszyńskiej, które ostatecznie zaprzestały walk na linii frontu, który zatrzymał się na rzece Wiśle w okolicach Skoczowa.

Z relacji historycznych wynika, że dokonał tego ostatecznie specjalny pociąg pancerny, którym wzmocnione zostało polskie wojsko na rozkaz krakowskiego sztabu, a także zawarty układ w sprawie ostatecznego wytyczenia granicy polsko-czeskiej. Prelegent przywołał także postać Henryka Karola Tauba - polskiego oficera żydowskiego pochodzenia, który walczył o Śląsk Cieszyński i zmarł na wskutek odniesionych ran. Badający te dzieje Daniel Korbel podjął odpowiednie kroki i doprowadził do pośmiertnego odznaczenia go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę. Całą tą ciekawą historię opublikował na łamach magazynu Tramwaj Cieszyński. Można ją przeczytaj tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama