, piątek 21 czerwca 2024
Wydarzenia i kultura na weekend: 15. urodziny Zamku Cieszyn
Trzydniowa "impreza" urodzinowa Zamku Cieszyn obejmować będzie wiele ciekawych spotkań, rozmów, a także wystaw, wśród których perełką jest niewątpliwie wystawa mebli giętych w willi przy ul. Miarki 2, której sprzedaż w ubiegłym roku wywołała spore poruszenie wśród mieszkańców Cieszyna.  fot: UM CieszynDodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: 15. urodziny Zamku Cieszyn

W najbliższy weekend nie zabraknie propozycji, jak ciekawie spędzić wolny czas! W programie m.in. wernisaż nowej wystawy w Książnicy Cieszyńskiej, koncerty w Teatrze im. Adama Mickiewicza, a także 15. urodziny Zamku Cieszyn oraz towarzyszący im wernisaż wystawy Graduation Projects! Trzydniowa "impreza" urodzinowa Zamku Cieszyn obejmować będzie wiele ciekawych spotkań, rozmów, a także wystaw, wśród których perełką jest niewątpliwie wystawa mebli giętych w willi przy ul. Miarki 2, której sprzedaż w ubiegłym roku wywołała spore poruszenie wśród mieszkańców Cieszyna.

21 lutego

15. Urodziny Zamku Cieszyn

Zamek Cieszyn zaprasza do udziału w wielu ciekawych i inspirujących wydarzeniach zaplanowanych w ramach 15. urodzin! W programie m.in. wykład z ks. Adamem Bonieckim, podsumowanie 15 lat działalności Zamku Cieszyn, koncert zespołu Silesian Dixie Band, otwarcie wystawy Graduation Projects, a także spacer po Cieszynie, a dokładnie po miejscach mało znanych. W programie także wernisaż wystwy mebli giętych w willi przy ul. Miarki 2, której sprzedaż w ubiegłym roku wywołała spore poruszenie wśród mieszkańców Cieszyna. Szczegółowy program 15. urodzin Zamku Cieszyn dostępny jest tutaj.

Stare Kino - "Wyjście awaryjne"

Beskidzki Dom Zielin "Przytulia" w Brennej zaprasza na sentymentalną podróż w czasie, do świata wspaniałych polskich (i nie tylko) produkcji filmowych sprzed lat. Pierwszy seans komediowy odbędzie się w piątek, 21 lutego o godz. 18:00 i obejmować będzie projekcję filmu "Wyjście awaryjne". Bilety w cenie 4 zł do nabycia w "Przytulii". Obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 33 400 00 21.

Chopin na jazzowo

Cieszyński Ośrodek Kultury COK "Dom Narodowy" zaprasza na koncert formacji Tomasz Fijak Trio, który odbędzie się w piątek, 21 lutego o godz. 19:00 w sali widowiskowej COK. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie Cieszyńskiego Ośrodka Kultury. Formacja Dariusz Fijak Trio została powołana do życia jesienią 2018 roku przez pianistę Dariusza Fijaka. Trio pracuje obecnie nad dwoma albumami: pierwszy będzie swoistego rodzaju ukłonem w stronę Fryderyka Chopina, bo to jego kompozycje zostaną wywrócone o 180 stopni i zaaranżowane na mały skład, jakim właśnie jest trio. Drugi album będzie składał się z kompozycji lidera- oscylujących wokół melodyjnego, nowoczesnego jazzu. Recital będzie zapowiedzią tych dwóch albumów, będzie można usłyszeć miniatury zarówno z pierwszego, jak i drugiego projektu. Trio oprócz pianisty tworzą świetni muzycy tacy jak Marcin Grzybek (gitara basowa) oraz Seweryn Piętka (perkusja).

Dawna literatura medyczna - wernisaż wystawy

W piątek 21 lutego o godz. 15:00 w galerii Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej “Nulla res tam necessaria est quam medicina: dawna literatura medyczna w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną najcenniejsze dzieła dawnego piśmiennictwa medycznego (od czasów starożytnych do schyłku XVIII wieku) pochodzące ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. Wystawa prezentuje nie tylko sylwetki najwybitniejszych przedstawicieli świata medycyny wraz z ich najdonioślejszymi osiągnięciami naukowymi, lecz również obejmuje problematykę rozwoju myśli medycznej oraz form praktyk lekarskich, zarysowując ponadto kwestię zdrowia i choroby przedstawioną na przestrzeni wieków. Wybrane obiekty pozwolą prześledzić skróconą wersję historii medycyny, począwszy od dzieł Hipokratesa do książek Hermana Boerhaave, natomiast spektrum dzieł znajdujących się na wystawie rozciąga się od kompendiów medycyny i farmacji, przez herbarze, specjalistyczne podręczniki anatomii czy położnictwa, aż po farmakopeje zawierające spisy leków. Wstęp wolny.

Rosół z kury w Skoczowie

Miejskie Centrum Kultury "Pod Pegazem" w Skoczowie zaprasza na przedstawienie "Rosół z kury", będące zwieńczeniem I semestru warsztatów teatralnych MCK "Integrator" w Skoczowie. Przedstawienie odbędzie się w piątek, 21 lutego o godz. 17:00 w sali MCK "Pod Pegazem". Wstęp wolny.

Koncert zespołu "New Bigbit"

Otwarty Klub Browaru Zamkowego Cieszyn zaprasza na koncert zespołu "New Bigbit", który odbędzie się w piątek, 21 lutego o godz. 20:00. Zespół New Bigbit wykonuje covery legendarnych artystów takich jak: Breakout, Ada Rusowicz, Czesław Niemen, The Beatles oraz The Animals. Wstęp wolny.

Charytatywny koncert walentynkowy

W piątek, 21 lutego o godz. 11:00 oraz 17:00 na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbędzie się koncert na rzecz cieszyńskiego hospicjum im. Łukasza Ewangelisty, którego organizatorem jest II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie.

Prezentacje poplenerowe. Szczawnica 2019

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na wspomnienie z pleneru Amatorskiego Klubu Filmowego Klaps, który odbył się w Szczawnicy. - Szczawnica to urocze miasto uzdrowiskowe w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, położone na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin, nad potokiem Grajcarkiem. Klaps w ubiegłym roku obrał Szczawnicę za cel łowów z kamerą i aparatem, tam wybraliśmy się na wielki, wielopokoleniowy klubowy plener. Była piękna pogoda (jak nigdy) a widoki cudne i interesujące (jak zawsze). Plan był (jak zwykle) bajecznie prosty – zrobić świetny materiał, żeby móc go zaprezentować publiczności i wspólnie obejrzeć i się pozachwycać. Pierwszą część planu zrealizowaliśmy we wrześniu zaś na prezentację wyników naszych poszukiwań zapraszamy w lutym. Pokażemy krótkie filmy i wyświetlimy slajd show. Bądźcie z nami – będziemy się wspólnie rozkoszować urodą krajobrazu, ulotnością chwil, urokiem sytuacji złapanych, sfotografowanych, sfilmowanych przez klapsowiczów - przekonują członkowie AKF Klaps, którzy na spotkanie zapraszają w piątek, 21 lutego o godz. 19:00 (salka AKF "Klaps").

Wystawa grupy fotografów SPAG

W najbliższy piątek, 21 lutego o godz. 17:00 w galerii Puda mieszczącej się w budynku ośrodka kultury KaSS Strzelnica w Czeskim Cieszynie odbędzie się wernisaż pierwszej wystawy, międzynarodowej grupy fotografów SPAG (Silesian Photo Art Group), w ramach której swoje prace zaprezentują: Janusz Josiek, Jolanta Kubica, Frantiąek Glombek, Henryk Chmiel, czyli członkowie-założyciele grupy. Uroczystość uświetni swoim występem znakomity gitarzysta młodego pokolenia Michał Kasztura. Wystawa w ramach obchodów Jubileuszu 90-lecia CTF. Kuratorem wystawy jest Ladislav Szpyrc.

22 lutego

Koncert zespołu "Nartebi" w Cieszynie

W sobotę, 22 lutego o godz. 18:00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie wystąpi narodowa perła Gruzji - zespół "Nartebi". - Zapraszamy na spotkanie z tancerzami przybywającymi ze szczytów Kaukazu niczym orły i pragnącymi z gracją innego królewskiego ptaka - łabędzia - przekazać Państwu dawkę wrażeń mocnych jak gruzińskie wino i oszałamiających jak tamtejsze powietrze… - zachęcają organizatorzy koncertu. Bilety w cenie 75 zł, 100 zł i 120 zł do nabycia w kasie teatru.

Pinokio w Strumieniu

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu zaprasza na spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Żelaznego z Katowic, który zaprezentuje przedstawienie "Pinokio". Spektakl wystawiony zostanie w sobotę, 22 lutego o godz. 16:00. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie emgoku.

"Nora” – nowa propozycja Sceny Polskiej

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza na nowe przedstawienie zatytułowane "Nora", które zaprezentowane zostanie w sobotę, 22 lutego o godz. 17:30. „Nora, czyli Dom lalki” to dramat Ibsena z 1879 r. Ibsen nie tylko rozsławił literaturę skandynawską po całym świecie, ale również odegrał przełomową rolę w rozwoju nowoczesnej dramaturgii. Nikt dotąd z taką odwagą i konsekwencją nie stawiał na scenie najdrażliwszych spraw społecznych: prawa zamężnej kobiety do stanowienia o własnym losie, odpowiedzialności moralnej rodziców wobec dzieci, buntu przeciw zdaniu większości. Ibsen z całą powagą etyczną, z wnikliwością wielkiego pisarza stawiał ciężkie zarzuty światu mieszczańskiemu u schyłku XIX wieku. Tytułowa Nora w imię miłości i chęci ratowania ukochanych jest w stanie złamać prawo, normy, zasady. Brutalnie wyrwana z bezpiecznego kręgu własnego domu ma nadzieję, że zrozumie i odnajdzie samą siebie, swoją wartość.

W weekend idź do kina!

Repertuar Kina Piast w Cieszynie

21-26 lutego ZENEK, godz. 18:00

„Zenek”, film oparty na biografii Zenona Martyniuka, to historia chłopaka z podlaskiej wsi, który realizuje swoje wielkie marzenie, by śpiewać i bawić tłumy. Młodego Zenka gra Jakub Zając, a dorosłego – Krzysztof Czeczot, zaś w rolę żony piosenkarza wcieli się Klara Bielawka. W pozostałych rolach Kamil Dziuba, Magdalena Berus, Agnieszka Suchora, Jan Frycz, Piotr Cyrwus i inni.

21-27 lutego SZYBCY I ŚNIEŻNI, godz. 14:15

Trwają przygotowania do corocznego wyścigu saneczkowego. Frankie, nieco szalony naukowiec,obmyśla koncepcję pojazdu, który ma zapewnić zwycięstwo jego drużynie. Kiedy jednak maszyna rozpada się tuż przed linią mety, nikt nie może uwierzyć, że stały za tym błędy konstrukcyjne. Wynalazca wspólnie z kolegami odkrywa, że to sprawka Zaca – zarozumiałego i nieco tajemniczego zawodnika, który w międzyczasie dołączył do stawki wyścigu. Frankie pragnie rewanżu i ponownego, tym razem uczciwego rajdu. Wraz z drużyną wiernych przyjaciół zrobi wszystko, by skonstruować jeszcze szybszy pojazd i wygrać rywalizację z oszustem.Ta błyskotliwa animacja udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych dla grupy pogodnych oraz zdeterminowanych, choć nie zawsze zgodnych przyjaciół!

21-27 lutego DOKTOR DOLITTLE, godz. 16:00

Doktor John Dolittle (Downey Jr.), słynny, choć ekscentryczny naukowiec oraz lekarz weterynarii żyjący w czasach wiktoriańskiej Anglii, wiedzie pustelniczy tryb życia otaczając się jedynie egzotycznymi zwierzętami. Kiedy jednak młoda królowa zapada na śmiertelnie niebezpieczną chorobę, nieustraszony doktor wyrusza w pełną przygód podróż na mityczną wyspę, gdzie spodziewa się znaleźć dla niej lekarstwo. Podczas wyprawy Dolittle, obdarzony niepodrabialnym poczuciem humoru, będzie musiał się wykazać nie lada odwagą. Odkryje też wiele niezwykłych stworzeń i spotka się ze starymi wrogami...W ekspedycji towarzyszyć mu będzie młody, pewny siebie uczeń (Harry Collett) oraz wesoła ferajna przyjaciół-zwierząt, w tym lękliwy goryl, entuzjastycznie nastawiona do świata kaczka,niezwykły duet składający się z cynicznego strusia i optymistycznego niedźwiedzia polarnego oraz prawdziwa twardzielka – papuga, najbardziej zaufana przyjaciółka Dolittle’a.

21-26 lutego BAD BOY, godz. 20:15

Kiedy w grę wchodzi kobieta, nawet więzy krwi przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Przekonają się o tym dwaj bracia, których ścieżki życiowe rozeszły się dawno temu. Piotr (Maciej Stuhr), starszy brat, został policjantem, z kolei dla Pawła (Antoni Królikowski),młodszego z braci, napady, kradzieże i narkotyki to styl życia i chleb powszedni. Jednak bezkarność mężczyzny uwikłanego w przynależność do kibicowskiego gangu Twardego (Piotr Stramowski) kończy się, kiedy za sprawą donosu ląduje w więzieniu. Piotr, doświadczony glina, postanawia wyciągnąć brata z celi, w czym wspiera go nowa dziewczyna Ola (Katarzyna Zawadzka), adwokatka znajdująca paragrafy na najtrudniejsze przypadki. Spotkanie tej trójki zainicjuje serię obfitujących w zwroty akcji wydarzeń...

Repertuar Teatru Elektrycznego w Skoczowie

21-29 lutego DOKTOR DOLITTLE, godz. 17:00

21-26 lutego 365 dni, godz. 19:00

To nie kolejna komedia romantyczna, ale opowieść o pożądaniu i pragnieniach. Massimo Torricelli, młody i przystojny szef sycylijskiej rodziny mafijnej po zamachu, w którym ginie jego ojciec, jest zmuszony przejąć rządy. Laura Biel jest dyrektorką sprzedaży w luksusowym hotelu. Odnosi sukcesy zawodowe, ale w życiu prywatnym brakuje jej namiętności. Podejmuje ostatnią próbę ratowania związku. Razem z partnerem i przyjaciółmi leci na Sycylię. Laura nie spodziewa się, że na jej drodze stanie Massimo - najniebezpieczniejszy mężczyzna na wyspie, który porwie ją, uwięzi i da 365 dni na… pokochanie go.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama