, sobota 13 kwietnia 2024
"Włosy na błysk" czyli "Grease"
Podczas pierwszego tygodnia ferii, od poniedziałku do piątku Teatr Mickiewicza wypełniały dźwięki melodii znanych z musicalu „Grease”. fot: DRDodaj do Facebook

"Włosy na błysk" czyli "Grease"

DR
"Włosy na błysk" czyli "Grease"

Jak przygotować się do widowiska musicalowego w pięć dni? Czy jest to w ogóle możliwe? Z pewnością brzmi to nierealnie, a jednak historia pokazuje, że to może się udać. Na własne oczy będzie się można o tym przekonać już 14 marca, przychodząc do Teatru A. Mickiewicza w Cieszynie na spektakl „Włosy na błysk” na podstawie musicalu „Grease” w wykonaniu zdolnej młodzieży Śląska Cieszyńskiego.

Podczas pierwszego tygodnia ferii, od poniedziałku do piątku Teatr Mickiewicza wypełniały dźwięki melodii znanych z musicalu „Grease”. Młodzi aktorzy intensywnie ćwiczyli dialogi, grę aktorską, układy taneczne i śpiew. Wszystko to pod czujnym okiem profesjonalistów ze Studia Aktorskiego Teatru Wit-Wit w Gliwicach, którzy wraz z organizatorem, czyli Teatrem Mickiewicza, zaprosili cieszyńską młodzież, najpierw na casting, a później do udziału w pięciodniowych przygotowaniach do musicalu „Włosy na błysk”. To nie lada wyzwanie, a jednak chętnych do spędzenia pracowitego pierwszego tygodnia ferii nie brakowało. Grupa 22 uczniów z cieszyńskich liceów im. Mikołaja Kopernika i Antoniego Osuchowskiego i Technikum Ekonomiczno-Gastronomicznego podjęła się tego przedsięwzięcia. Przez pięć dni uczniowie brali udział w warsztatach wokalnych, tanecznych i aktorskich. Przygotowywali się do swojej roli, przyjmując wskazówki od trenera wokalnego, choreografa i reżyserów.

- Osoby, które zgłosiły się do tego projektu mają świadomość tego, co w teatrze się dzieje i co jest ważne – mówiła Ewa Witomska ze Studia Aktorskiego Teatru Wit-Wit - Praca odbywa się w typowym trybie teatralnym, każdego dnia od godz. 10 do 15 z krótką przerwą na kawę i wytchnienie. Młodzież jest świadoma, że podjęła się trudnego tematu, że wtedy kiedy ich koledzy szusują na nartach czy deskach w górach, oni muszą wstać codziennie rano i tutaj przyjechać, po to żeby o godz. 10 być w pełnej gotowości na scenie. My jako realizatorzy, aktorzy Teatru Wit-Wit, pracujemy w zespole czteroosobowym, szybko zauważamy efekty pracy. Przyjeżdżamy tutaj z choreografem i trenerem wokalnym. Ja i mąż koordynujemy całość pod względem reżyserskim.

To okazja na poznanie przez młodzież warsztatu teatralnego w pigułce - Na co dzień prowadzimy studio aktorskie stacjonarne w Gliwicach i taki musical przygotowujemy przez pół roku – dodaje Ewa Witomska. Tutaj młodzież stanęła przed wyzwaniem dopięcia spektaklu w pięć dni. To jednak nie pierwszy raz, ponieważ udało się to już wcześniej. Prowadzone były przez te same osoby warsztaty musicalowe do „Bomont school”, „Włosy na błysk” i „S.O.S”. Teraz ponownie zmierzono się ze spektaklem „Włosy na błysk” – Cieszyn jest miejscem szczególnym i bliskim naszemu sercu, dlatego że już tutaj ten tytuł wystawialiśmy. Brała w tym udział młodzież z Liceum im. Mikołaja Kopernika i Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie. Wtedy wbrew wszystkim obawom udało się. Tutejsza młodzież jest bardzo ambitna, nie boimy się użyć tego sformułowania, że ma w sobie coś wyjątkowego. Jest determinacja, są chęci, a to bardzo sobie cenimy i zawsze z przyjemnością tutaj wracamy.

„Grease” jest wielkim przebojem filmowym z 1978 roku. To jeden z najbardziej znanych i dochodowych filmów muzycznych w historii kina. Był nominowany do prestiżowych nagród, m.in. do Oscara i Złotych Globów. Olivia Newton-John i John Travolta, którym przypadły główne role z dnia na dzień stali się gwiazdami. Historię o zbuntowanym pokoleniu lat 50. wystawia się na całym świecie pod różnymi tytułami – we Włoszech „Brilliantine”, a w Meksyku „Vaselino”. W Cieszynie będą to „Włosy na błysk”, a ze spektaklem zmierzy się młodzież ze Śląska Cieszyńskiego, która przedstawi miłosne perypetie dwojga nastolatków: Sandy i Dannego. Historia osadzona jest w realiach amerykańskiej szkoły średniej. Na scenie nie zabraknie młodzieńców w czarnych skórzanych kurtkach i dziewcząt należących do klubu „różowych dam”. Opowieść zostanie wytańczona i wyśpiewana w rockandrollowym rytmie.

Premiera odbędzie się 14 marca. Spektakle o godz. 9 i 11, będą zarezerwowane dla młodzieży szkolnej. Dla wszystkich ciekawych widowiska „Włosy na błysk” przewidziana jest gala wieczorna o godz. 17. Bilety na spektakl są już dostępne.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama