, środa 26 czerwca 2024
Wiadomo jak będzie wyglądał kościół na Stecówce po odbudowie
"Trzeba zbudować kościół trwały, a nie cały z drewna". fot: Michał Kuźma



Dodaj do Facebook

Wiadomo jak będzie wyglądał kościół na Stecówce po odbudowie

JM
Nowy kościółek na Stecówce, który stanie w miejsce spalonego przed kilkoma tygodniami, zostanie wybudowany z trwałych materiałów, a drewnem zostanie obłożony z zewnątrz i w środku - informuje Dziennik Zachodni.

O decyzji poinformował gazetę bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, który w piątkowe popołudnie w siedzibie kurii w Bielsku-Białej spotkał się z dziennikarzami pracującymi w lokalnych redakcjach.

W sprawie odbudowy kościółka na Stecówce pojawiały się dwie koncepcje: odbudowa drewnianej świątyni lub budowa kościółka z materiałów trwałych i obłożenie go z zewnątrz i wewnątrz drewnem stosownie do sposobu budowania kościołów w tej okolicy. Ksiądz biskup rozmawiał w tej sprawie z ks. Grzegorzem Kotarbą, proboszczem parafii na Stecówce.

- Ksiądz powiedział, że chodząc po kolędzie pytał ludzi o to i 90 procent odpowiedziało, że trzeba zbudować kościół trwały, a nie cały z drewna. Taka jest też ostateczna decyzja - wyjaśnia, cytowany przez Dziennik Zachodni, bp Roman Pindel.

Przypomnijmy, że do wybudowanego w latach 50-tych XX w. pożaru kościółka na Stecówce doszło w nocy z 2 na 3 grudnia 2013 r. Drewniany budynek uległ całkowitemu spaleniu. Z oględzin wynika, że do pożaru doszło w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Straty oszacowano na 1 mln zł. Dla osób, które chciałyby materialnie pomóc w odbudowie kościółka, uruchomiono specjalny numer konta: Bank Spółdzielczy w Ustroniu/Oddział w Istebnej, numer konta: 05 8129 1014 3002 0029 8087 0001.

Komentarze: (23)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

murowany obłozony drewnem tylko

Parafianie drodzy zgoda buduje,i budujemy kościołek drewniany.????

.....dlaczego ks. Proboszcz i te "90%'' parafian twierdzi ,że znów kiedyś będzie pożar i Kościółek spłonie. Ja osobiscie widziałam koscioły drewniane które maja juz ponad pół wieku , są przepiękne i zachwycają urokiem. Kosciół murowany posród malowniczych gór i przepięknych lasów swierkowych .....ludzie opamiętajcie się!. Coraz więcej ludzi teraz stawia sobie domy z drzewa, napewno nie myślą że im kiedyś spłoną. Myslę , ze Matka Boska Fatimska pomoże Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji.

.....dlaczego ks. Proboszcz i te "90%'' parafian twierdzi ,że znów kiedyś będzie pożar i Kościółek spłonie. Ja osobiscie widziałam koscioły drewniane które maja juz ponad pół wieku , są przepiękne i zachwycają urokiem. Kosciół murowany posród malowniczych gór i przepięknych lasów swierkowych .....ludzie opamiętajcie się!. Coraz więcej ludzi teraz stawia sobie domy z drzewa, napewno nie myślą że im kiedyś spłoną. Myslę , ze Matka Boska Fatimska pomoże Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Zdecydowanie drewniany

Ludzie!!!!! Dlaczego tak ważna misja jak odbudowa tego wspaniałego kościoła Nas dzieli?!?! Słaby ze mnie budowlaniec jednak na drewnie trochę się znam i KIEDY oddacie drzewianny kościół?? Nie wcześniej jak za 2 lata. A wierzę w parafian i murowany może być gotowy już do jesieni (najpóźniej)!!!! Poza tym ściany drewniane widać było dopiero po pożarze.
Ludzie!!! Proponuję ofiarować Mszę Św. w intencji pojednania i rychłej odbudowy.
Szczęść nam Boże w odbudowie.

..."W październiku Roku Pańskiego 1957 leszczynowyzagajnik otoczył różaniec spracowanych rąk, pragnących ofiarować Bogu swój wysiłek i trud. .... Kopano rowy, kładziono fundamenty, dźwigano ciężkie kamienie płynącej u podnóża góry Czarnej Wisełki i wznoszono ściany kośćiółka z drewna darowanego także przez rodziny ewangelickie Bujaków, Wisełków i Raszków ,którzy Boga kochają i dom dla Niego z serca budować pomogly. ... Praca postępowała szybko. .... 'z powodu budowy kościółka bez zezwolenia władz partyjnych utracił pracę ówczesny architekt inż. Alojzy Horyl ,zaś świątynię zamierzano przekształcić w... ośrodek wczasowy. ..." Tuż przed poświącką kościoła Pan zebrał do siebie Michała Kukuczkę ,którego potem całą "winą" za wszystko obarczono - 12 stycznia 1958 roku ks. Adolf Gawłowski proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Istebnej pośpiesznie odprawił poświąckę i domem Bożym ją uczynił. -a więc jk w 14 tygodni od rozpoczęcia prac.

Drewniany Kościółek na Stecówce

http://www.petycjeonline.com/chcemy_prawdziwie_goralskiego_drewnianego_k...

Podpisz petycję !!!!

"Henryk Kukuczka ,zaledwie kilkuletnim dzieckiem naonczas będący, opowiada z przejęciem, jako to ojcowie z sąsiadami w jednej izbie się zamknęli i długo o czymś ważnym rozprawiali ,a w jakiś czas potem izbe na warsztat zamieniono, w którym radość i praca zamieszkały. W wszystko w tajemnicy wielkiej bo to czasy były trudne. Pón Bóczkowi i ludziom pobożnym niesprzyjające.... Tedy postanowiono ,że oto na Stecowce gazdowie owczarnię budują. ( w książeczce Beaty Sabath Rozmus - Jak to Matka Boska na Stecówkę przyszła.

Komentując te cytaty z książki pragnę zauważyć ,że naówczas nikt nie pytał owych 90% parafian czy chcą aby kościół na Stecowce powstał ,bo w tajemnicy wielkiej zaledwie kilku gazdów te decyzję podjęło dla całej społeczności późniejszej parafii ten kościół służył. Oddajcie zatem cześć ich potomnym i tej 10% góralszczyźnie prawdziwej pozwólcie kościół odbudować zachowajcie swój skarb największy -tradycje budownictwa drewnianego, tradycję głębokiej wiary , obyczaju, stroju , mowy i odpowiedzialności za cale to dziedzictwo ,którego resztki tlą się w takim miejscu jakim jest właśnie Stecówka.

Posłuchaj no księże biskupie i proboszczu nasz -..." I stało się czasu onego ,że Maryja usłyszała ich głos. I zapragnęła przyjść do nich ,aby zamieszkać pośród tych groni i GÓRALSKICH serc. (Nie tych od bruclika z dżinsami i lakierkami na stopach) ... Matko Boska ,gdzie Ty idziesz? Na Stecówkę. Więc razu pewnego zebrali się gazdowie na naradę i wszyscy zgodnie orzekli ,że przecie trzeba by jakiś godny dom Boży na Stecówce postawić, Pón Bóczkowi i Matce Jego Najświętszej na chwałę i rodzicom własnym ku wygodzie bo ciężko było wędrować zimą ,nieraz po kolana w śniegu do kościoła w Istebnej, oddalonego o 7 km stąd. -I co ważne gazdowie nie pytając proboszcza ani biskupa tę ważką decyzję podjęli - dlaczego więc księże proboszczu i TY księże biskupie ducha góralszczyzny zabijacie - i pleciecie się do tego co poza Wami kiedyś lud wierny postanowił i co powziął odbudować!

powinien być zdecydowanie drewniany taki jak przedtem ja jako turysta ciągły bywalec na stecówce jestem ZA DREWNIANYM

Zgadzam się, murowany,choć drewnem obity nie bedzie miał duszy góralskiego kościółka. Nie wierze w te 90 %.

Walczymy o drewniany kościółek na Stecówce. Kto za - niech podpisze petycję: http://www.petycjeonline.com/signatures/chcemy_prawdziwie_goralskiego_dr...

Ciekawe co z darczyncami, którzy łozyli na "odbudowe drewnianego" Kościoła... przelewy zwrotne?

Betonowy wcale nie jest trwalszy. A obkładanie go drewnem jest pomysłem bez sensu. Przy ewentualnym pożarze i tak betonowe mury będą do rozbiórki więc nie wiem kti i co chce na tym zaoszczędzić

Materialy stale mieli na mysli drewno.

"Murowaniec" wystylizowany na góralszczyznę nigdy nie będzie miał ducha swego poprzednika. /w takiej kombinacji muru i drewna zrobiona jest m. in.wiślańska Bavaria i cieszyńska rest Pod Dębem a efekt widać gołym okiem/ Jednym może się spodoba a innym nie. W końcu "De gustibus non est disputandum" ponadto jak powiedział przedmówca jak będzie się palić to drewniana oblicówka też spłonie. Moim skromnym zdaniem kościółek powinien powstać w formie 100% identycznej /zwłaszcza jeśli chodzi o tworzywo/ a główny nacisk położyłbym na podniesienie jego niepalnośći / impregnacja przeciwogniowa i max. bezpieczna instalacja elektryczna/ może wtedy uratuje się to "Coś " co w dawnym kościółku było od zawsze!

:(

Jak to wynika z treści powyższego artykułu konsultantami w zakresie odbudowy Kościółka na Stecówce był ks. proboszcz i bliżej nie określeni parafianie. Decydentem ks. biskup ordynariusz. Jak pokazuje historia tam gdzie płoną kościoły drewniane na ogół powstają murowane. "Przeniesiony" kościółek z Trzycatka na Mlaskawkę nigdy nie odzyskał poprzedniego charakteru a jego dach obity blachą całkowicie odziera go z duszy ,którą obdarzyli go górale beskidzcy ,którzy za staraniem śp. ks. Michałka został wybudowany na Trzycatku. Szkoda, wielka szkoda, że w raz z praktycznością nie do końca przemyślaną bo przecież atrapa podwójnie obita drewnem tak samo narażona jest na pożar jak kościół drewniany -tyle tylko ,że po góralszczyźnie i dawnym kościółku i jego utracie pozostanie już tylko wspomnienie i gorycz i rozczarowanie zdradzonych prawdziwych górali. Szkoda ,że Matka Boska Fatimska w tej sprawie milczy jak i milczą w tej sprawie jego ówcześni budowniczowie i artyści, którzy budowali go z wielkim poświęceniem i tchnęli w niego ducha i odeszli wraz z nim bezpowrotnie. Ten duch przeszłości góralszczyzny jak się okazuje nie może się przebić przez atrapy współczesności tj. atrapy demokracji , atrapy architektoniczne i atrapy wiary. Jakoś wszystko nam skarlało.

Te 90% górali to ci co majom bruclik na górze a zamiast nogawic '"dżinsy" a zamiast kierpców lakierki.

Mach! Mądrze piszesz...

Mach Oczywiście jestem za i zgadzam się z Tobą ale z samego rzóndzynia nima nic.Trzeba działać!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama